téma - WHALES DESTROYING THE WORLD + rozhovor

09.11.2018

Je to už víc než rok, co na startovači uspěla karetní hra Velryby ničí svět. Autorům ze studia Time Slug je to ale málo, a tak můžete na kickstarteru aktuálně podpořit nový projekt Whales Destroying the World. Dostali jsme možnost nové "velryby" otestovat a jako správní deskologoví matadoři jsme je hned vzali do hospody. Jedná se o prototyp, tak se pokusíme hru předčasně nepokřtít pivem.

Na první pohled nás zaujaly ilustrace Jindřicha Pavláska. Musíme uznat, že se netradiční téma velryb ničících planetu podařilo na karty přenést opravdu stylově. Yarek si nejvíce oblíbil jednorohého plejtváka (tak prý je to narval), který demoluje silnici. Já dávám přednost poletujícím kosatkám, jsou tak krásné a přitom takové sviňuchy! Stylové obrázky jsou sice většinou stejné (ne tak úplně, viz rozhovor), jako ve starší hře Velryby ničí svět, autoři nám ale slibují, že hratelnost je úplně nová.

Pravidla jsou zatím jen v angličtině, ale naučit se je, zabere asi deset minut. Pokud autoři tvrdí, že se jedná o blafovací hru, tak ani trochu nelžou. Každý z hráčů se náhodně ujme role Superhrdiny, nebo Velryby a ve svém tahu tajně nabízí soupeři kartu. Ten ji může přijmout a nebo vrátit a slušně poděkovat. Většinu herní doby máte nasazený jokerovský úsměv, nebo dokonalý poker face, který zmate všechny soupeře. Hra se skládá pouze z karet, nepotřebujete žádné kostky, ani žetony. Více o hratelnosti najdete později v Yarkově recenzi, ale už teď vám můžu prozradit, že Whales Destroying the World je úplně jiná hra než Velryby ničí svět.

Pokud budete chtít základní verzi, stačí přispět 15 Dolarů na stránce kampaně a nebo si za 25 rovnou pořídit sběratelku. Nebudu vám tady vysvětlovat, jak na Kickstarteru hru podpořit, o to už se postarali autoři na jejich webu.


Na budoucnost i minulost útočících velryb jsem se zeptal jednoho z autorů Petra Vojťecha.

Ahoj Petře, jak se ti aktuálně daří a jaká je nálada po začátku Kickstarter kampaně?

Ahoj! Je to vzrušující, což platilo i o kampani na Startovači před rokem. Teď je ale situace mnohem komplikovanější, kampaň je mnohem profesionálnější a "jde o mnohem více". Prvních pár hodin bylo vážně pozitivních, takže to vidím optimisticky.


Vrátím se trochu do minulosti. V červnu 2017 jste na Startovači spustili kampaň na hru Velryby ničí svět, už první den jste vybrali požadovanou částku a nakonec více než čtyřnásobek. Čemu takový úspech přisuzuješ?

Myslím, že se lidem prostě líbilo téma, dost udělaly ilustrace a zapůsobily také sběratelské předměty. Například o látkové velryby byla doslova rvačka. Navíc je originálních českých deskoherních projektů pomálu. Zaplatit výrobu hry není levná záležitost a většina lidí to raději zkusí rovnou na Kickstarteru, kde bude větší šance projekt zafinancovat (zase ale projekt snadno zapadne). Takže když se něco dobře vypadajícího objeví na Startovači, automaticky to přitáhne pozornost.


Jaké byly první reakce "starterů" kterým se hra dostala do ruky?

Mohu pominout problém s několika slepenými balíčky karet? Veskrze snad pozitivní, hra má na Zatrolených hrách příjemné hodnocení. Je to jednoduchá hra, která cílí na příležitostné hráče. A v tomto ohledu je i úspěšná. Tentokrát jsme však chtěli udělat hru, která bude bavit mnohem širší publikum - rodiny, příležitostné hráče, zkušené pařany i chlapy v hospodě.


Jak vůbec vzniklo bláznivé téma hry?

Skoro bych byl raději, kdybych k tomu měl nějakou zábavnější historku. Vzniklo to jednoho (velmi) pozdního večera, kdy jsme se snažili přijít na téma pro "škodící hru". Od Blanických rytířů jsme se turbulentně dostali až k velrybám, které levitují nad městy a ničí vše v dosahu. A to díky jednomu fóru, kdy se Jindra, spoluautor a ilustrátor, do každého projektu snaží vecpat velryby a stále tvrdí, že je nemá nijak zvlášť rád. Tak jsme si řekli: "Jasně, třeba celá hra by mohla být o vražedných velrybách!" První navrhovaný název ostatně byl "Zmutované elektromagnetické velryby ničí svět". To jsme zrovna měli slabší chvilku. Takže asi tak.


Teď se přesuneme ke hře, které se týká dnešní téma. Vyplatí se majitelům původních "velryb" přispět do aktuální Kickstarterové kampaně Whales Destroying the World?

Určitě! Získají zcela novou hru, která je svižnější, zábavnější a jen tak se neohraje (což se o prvních Velrybách říci nedá). Navíc jsme udělali zcela novou obálku a uvnitř budou také nové ilustrace. A ty původní jsme přemalovali a vylepšili. První projekt jsme také z velké části vyráběli sami, nyní bude hra vyráběna profesionálně. Navíc se nemusí bát jazyka, komponenty jsou bez textů a česká pravidla jsou pro nás samozřejmostí. Pro Česko jsme se také rozhodli nabídnout poštovné zdarma.


Pokoušeli jste se před přípravou nové kampaně oslovit některého z vydavatelů deskových her?

Ano, nezávazně jsme to zkusili. Mohu k tomu říct asi jen to, že tematicky hra úplně nesedí do portfolia českých vydavatelů. Přeci jen... létající velryby ničící města, to není úplně sázka na jistotu. S jedním vydavatelem jsme smluvení, že se o možné spolupráci pobavíme, pokud bude kampaň úspěšná. Ale musím dodat, že na nějaké větší retailové vydání to nevidím.


Pokud Kickstarter kampaň dobře dopadne, máte nějaké další plány s velrybím universem?

Pokud by o to byl zájem, asi bychom byli sami proti sobě, kdybychom se o to nepokusili. Pravda je ale taková, že nic takového teď neplánujeme. V případě úspěchu však plánujeme na příští rok další hru. Asi si dovedete představit, že vyvinout a otestovat hru nějakou dobu trvá - udělat k ní kampaň pak trvá výrazně déle, než si většina lidí dovede představit. Takže pokud vše dobře dopadne, na příští rok mohu slíbit další hru, která je už nyní v pokročilé fázi vývoje, testujeme ji a postupně vznikají i ilustrace. A velryby v ní nejsou. Tedy zatím.


Ke hře Whales Destroying the World se ještě vrátíme v Yarkově recenzi, ale to až karty důkladně otestujeme.

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku