téma - WASTELANDS

11.03.2018

Pamatuju si tu dobu konce devadesátých let, sice jsme vyhráli olympijský turnaj v hokeji a vyšlo spoustu skvělých hudebních alb, ale co se týče deskovek na českém trhu, jejich výběr byl slabounký jako toaleťák značky Tesco. Jedna karetní hra se ale rozmáhala na všech školách a přesto, že mi tenkrát bylo jedenáct, karty Magic: The Gathering (MTG) pro mě, i přes neznalost angličtiny, byly velkým lákadlem. Když člověk neuměl pravidla, většinou hrál přebíjenou na sto způsobů. "Medžiky" ale nebyly jediná sběratelská karetka, v tu dobu se tady objevily minimálně další dvě o kterých vím. Doom Trooper a Wastelands. Jejich hlavní výhodou se zdál být český text na kartách, to by mohlo být i příslibem úspěchu na našem trhu, nicméně, jak se hry objevily, tak poměrně rychle zmizely, i když vím, že fanouškovská základna jim zůstala. Dál už to znáte, přišli všichni ti Pokémoni, Pánové prstenů a další. Koncem minulého roku, prakticky po dvaceti letech se jedna z těch skoro zapomenutých her vrátila na český trh. Wastelands jsou zpět a chtějí oslovit pamětníky i nové hráče.

Proč se český vydavatel rozhodl přinést v roce 2017 na trh zrovna Wastelands se snad dozvíme v rozhovoru pod článkem, nicméně ve chvíli, kdy tady máme nesmrtelný MTG a spoustu dalších sběratelských CCG a živých LCG, může se to zdát buď jako pošetilost, nebo jako čisté fanouškovství (ne, zoufalství ne, já tomu projektu fandím :)

Wastelands nemůžu hodnotit, jako klasickou deskovku/karetku, tohle je sběratelská hra, takže může svým majitelům dělat radost i jinak. Sám jsem při úklidu v albech našel jednu kartu Wastelands, právě z konce devadesátých let a potěšilo mě to. Ta karta byla tuším jako příloha k ABC, které jsem před skoro dvaceti lety kupoval z bídného kapesného.

Místo klasického hodnocení, bych začal srovnáním s MTG, asi to není úplně fér, ale přeci jen je to největší konkurent. S Yarkem jsme začali hrát MTG před osmi lety, pořídili si první balíčky, obaly, krabičky, kostky... a že bylo z čeho vybírat, ta hra má prostě tradici a velkou kupní sílu. Můžete ji trénovat na počítači v několika digitálních verzích, v každém větší městě se konají pravidelné turnaje, pokud vás zaujaly ilustrace, můžete si pořídit luxusní artbooky. Wastelands samozřejmě tohle všechno nenabízí, aktuálně jsou na wastelands.cz v nabídce booster, starter, mistrovské členství, tematická podložka, obaly a kusovky. Kusovek mají skladem dostatek, tak že s doplněním balíčku o vhodnou kartu asi nebude problém. Podle facebooku se navíc v blízké budoucnosti chystají nové tématické obaly a podložky, pořád je to ale malý zlomek toho co nabízí MGT. Tohle bylo poslední srovnání. Jestli chcete nastoupit do rozjetého vlaku a umíte jakžtakž anglicky, máte volbu jasnou, pokud ale hledáte změnu, hru v češtině a nebo jste už taky třicátníci a na Wastelands jste si vzpomněli, můžete číst dále. Podíváme se, jestli to za ty peníze stojí.

Po rozbalení starter packu na vás vykoukne 40 karet a bloček s pravidly, s tímhle základem by se už údajně mělo dát hrát. Následuje první prohlídka karet, ilustrace jsou autorské, každá karta na sobě nese i jméno ilustrátora. Podle jmen je mi jasné, že stejně jako autoři samotné hry, tak i autoři ilustrací jsou Maďaři. Osobně mě obrázky neoslovily, ale nedá se jim upřít jednotný grafický styl a vlastně jsem si jich několik oblíbil, sami posuďte z fotek. Kvalita karet se zdá být na slušné úrovni, nevím jestli se tisknou u nás, v Číně, nebo Maďarsku, tak se rovnou zeptám v rozhovoru pod článkem. Zadní strana karet asi zůstane skrytá v obalech, ale nemůžu si pomoct, připadá mi, stejně jako logo, spíše sci-fi než fantasy. Font na kartách je pak jednotný (Times New Roman?) ale vzhledem k tomu, že je textu na kartách opravdu hodně (název karty, typ karty, podtyp karty, příslušnost karty, popis, příběhový text) pokusil bych se ho zpřehlednit. Nejsem sice žádný grafik, ale mám rád pořádek a hlavně u prvních her jsem měl chuť ty karty trochu předělat :)

Příběh mě u podobných her moc nezajímá, prostě tady máme šest bohů, pak se to trochu semele, jeden arcimág získá božské síly po kterých prahne, ty se vymknou jeho kontrole a ze světa Ghalla je pustina, klasika. No a na vás je, abyste zamíchali balíček a lízli si pět karet. Každý hráč začíná s dvaceti životy, jako mana vám poslouží žetony nebo kamínky. Jako u jiných podobných her, i tady má každá karta bojovníka (osobnost nebo bytost) útočnou a obranou hodnotu, ty se pak v přímém souboji vzájemně porovnávají. Hrací plocha každého hráče se navíc dělí na hradby, které jsou blíže k vašemu soupeři a zálohu, kam se karty vykládají. Na hradbách můžou být maximálně tři karty bojovníků, které jsou v případě obrany zvýhodněny +1/+1. Dále ve Wastelands najdete karty kouzel, zaklínadel a očarování, ty fungují podobně jako v jiných hrách (sliboval jsem, že už nebudu srovnávat s MTG:) Nechci dopodrobna popisovat pravidla (jsou srozumitelně sepsané v přiložené brožurce), ale ještě musím zmínit karty staveb. Postavit například takový "Velkolepý památník" nebo "Plamenometnou věž" můžete za pomocí vašich bojovníků v záloze. Takové stavby pak slouží k obraně a samozřejmě obsahují i nějakou speciální schopnost.

Celkově je ve Wastelands dost zajímavých herních postupů, které musely v devadesátých letech přilákat spoustu hráčů. Abych se přiznal, s každým dalším zahráním mě hra baví víc a víc. V prvních hrách se člověk musí zorientovat v textu na kartách, který je, jak už jsem zmiňoval výše, celkem nepřehledný. Po několika zahráních, už to ale přestává být takový problém, a začnete si hraní užívat... tedy já si hru užívám. Při hledání herní komunity na webu jsem narazil na pár výpadů fanoušků MTG, které jsou vždy hned kontrovány zastánci Wastelands a naopak, no prostě je vidět, že mezi oběma tábory hráčů panuje docela silná nevraživost. Tohle je škoda, ještě jsem se s ničím takovým u jiné hry nesetkal, ale možná je to normální se takhle chovat a já jsem jenom sluníčkář :) To jestli se tahle karetka prosadí, nebo zapadne jako už kdysi a zůstane jen v paměti nejvěrnějších, se ukáže v následujících měsících. Třeba ale opravdu existuje mezera na trhu, kterou se touto Maďarskou fantasy podaří vyplnit. Já budu hru dále sledovat a třeba se na deskologu podíváme i na nějakou další edici.


Na pár otázek k Wastelands jsem se zeptal Vladimíra Šopíka, který je zodpovědný za české vydání hry.

Petr: Nejdříve by mě zajímalo, co Vás k novému vydání Wastelands v češtině přivedlo? Máte k původnímu vydání z devadesátých let nějaký vztah?

Vladimír: Ano, jsem bývalým hráčem a stejně jako většina starých hráčů jsem v sobě živil naději o návratu této skvělé hry. Dále mě k tomu vedly věci, které mi ostatní karetní hry nemohly v žádném případě nabídnout a byl jsem z nich spíše znechucený a frustrovaný. Z Wastelands mám skvělý pocit, jak po herní stránce, tak po organizační a i té komunitní, protože jsme všichni aktivní hráči skvělá parta lidí, kteří si vzájemně nezávidí a podporují se. Toto mi žádná jiná konkurenční hra bohužel nenabídla, spíše naopak.

Do jaké míry spolupracujete s Maďarskými autory hry a jak se oni staví k české verzi?

Od Maďarských autorů máme koupenou licenci, která platí pro území ČR a SK. V tomto smyslu máme hodně svázané ruce. Hru nevyrábíme, vše se tiskne v Maďarsku. Sem se dováží již zabalený produkt. Karty si musíme rozbalit úplně stejně jako kdokoliv jiný. Překlady musí být precizní a držet se oficiální předlohy a pravidel. Proto provádíme dvojitý nezávislý překlad a poté ještě zpětnou korekturu. Celý tento proces je velmi složitý a náročný, ale výsledek stojí za to a baví nás to. To nás popohání dopředu. Myslím si, že Maďarská strana uvítala, že je jejich hra zpět na Českém trhu a já jen jedním dechem dodávám, že je to tak jen dobře.

Jak jste v tuto chvíli spokojeni s prodeji a zájmem o hru mezi českými hráči?

S prodejem jsme spokojeni a zájem o hru neustále roste. Jsme na trhu zatím velmi krátkou dobu, abychom mohli nějak bilancovat, ale pokud se zájem bude zvyšovat dosavadním tempem, předčí to naše původní očekávání, které jsme předpokládali před vydáním.

Jaké máte ze hrou nejbližší plány, na co se můžou fanoušci Wastelands v nejbližší době těšit?

Plánů je opravdu hodně, ale vzhledem k časové náročnosti to jde pomalu. Jednoznačně největším lákadlem pro fanoušky je nejnovější edice Věčnost, která přidá do hry nové možnosti a vrátí některé karty z dřívějšího období v podobě reprintů. Tento krok jsme udělali hlavně pro staré hráče. Dočkáme se jí na začátku dubna. S druhou edicí se rozšíří turnajové hraní o kvalifikace a celkově se vše začne připravovat pro závěrečný turnaj Mistrovství České republiky, kde se rozhodne o nejlepším hráči za uplynulý rok. Spousta dalších věcí je v přípravě, ať už to je rozšíření produktů a doplňků nebo dalších drobností, které určitě potěší a zpestří zážitky ze hry. Nicméně pokud bych zde všechno vyzradil, nebylo by to poté žádné překvapení, takže si to zatím nechám pro sebe :)


Díky za přečtení a třeba zase někdy u Wastelands

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku