téma - TOP10 (návrat do minulosti)

04.01.2018

Databázi BoardGameGeek (BGG) zná asi každý fanoušek deskových her. BGG je něco jako IMDb mezi filmy. Seznam všech her je tam pěkně seřazen, mimo jiné, i podle hodnocení uživatelů. Deskolog pro váš připravil průřez žebříčku TOP10 her a to za období téměř deseti let. Jaká hra vydržela na vrcholu dodnes, a naopak která se jen nachomýtla? A kdo sesadil pomyslného krále? To vše a ještě trošku více se dočtete v článku o cestování v čase .)  

2009

Najdeme doma zbytky plutonia, nasedneme do DeLoreanu a vrátíme se zpět až do roku 2009. Tomuto ročníku již kraluje desítka známých her v čele s Agricolou. Dobře si je zapamatujte, protože několik z nich bude cestovat s námi zpátky do budoucna (teda současnosti). Celý rok je poměrně stabilní, až v říjnu, na krátkou chvíli, narušila desítku vyvolených hra Space Hulk (třetí edice, která vyšla ve stejný rok), a už se poté nikdy v TOP10 neobjeví.
(pozn. rok v závorce udává datum vydání hry a název v závorce pak anglický název)

1. Agricola

(2007)

2. Puerto Rico

(2002)

3. Vysoké napětí (Power Grid)

(2004)

4. Studená válka (Twilight Struggle)

(2004)

5. Euphrat & Tigris (Tigris & Euphrates)

(1997)

6. Dominion

(2008)

7. Through the Ages: A Story of Civilization

(2006)

8. El Grande

(1995)

9. Caylus

(2005)

10. Race for the Galaxy

(2007)

top události roku:
-Slovenská republika přešla na společnou evropskou měnu - euro.
-Barack Obama se stal prvním afroamerickým prezidentem Spojených států amerických. 


2010


Následující rok proběhly jen dvě očekávané změny. Do TOPky se protlačily dotírající hry Brass (2007) a Le Havre (2008), obě z budovatelsko-ekonomického prostředí. Tím sesadily El Grande a Race for the Galaxy, druhou zmiňovanou již na dobro. Puerto Rico si sice na pár měsíců vyzkoušelo jak se sedí na trůnu, ale aby ho zase zpět vrátilo Agricole.


top události roku:
-Hlavní město Haiti Port-au-Prince bylo zničeno zemětřesením. Katastrofa si vyžádala 212 tisíc obětí.
-Výbuch sopky na Islandu, která se nachází pod ledovcem Eyjafjallajökull, vedl k mnohatýdennímu přerušení letecké dopravy přes celý severozápad Evropy.
-
U pobřeží Louisiany explodovala plovoucí ropná plošina Deepwater Horizon. Následný unik ropy do vod Mexického zálivu, způsobil největší ekologickou katastrofu v historii těžby ropy.


2011


Rok 2011 není moc zajímavý. Pár menších, bezvýznamných potyček mezi TOP10. Asi nejvýznamnější z nich je ta o první místečko, kterou vyhrála politicko-válečná hra Studená válka, a už se jen tak nenechá sesadit. Agricola až po několika letech ztratila své prvenství a na pomyslný trůn už neusedne, každopádně všechna čest.


top události roku: 
- Arnold Schwarzenegger opustil funkci guvernéra Kalifornie (USA).
- Usáma bin Ládin zabit americkými vojáky.


2012


Jako by se zasekl čas. Na malé drobnůstky je vše beze změny, dokud z čistajasna nevlítne mezi elitu sci-fi hra Eclipse (2011) rovnou na sedmou příčku. Studená válka si stále drží teplé místečko na první pozici, zatímco stařičký Euphrat & Tigris odešel do důchodu a propadl se na 13. místo.


top události roku:
- Ve Středozemním moři u pobřeží Itálie tragicky skončila plavba výletní třináctipalubové Costa Concordia. Převrátila se, když narazila do útesu. Za vše, podle všeho, může kapitán lodi. Havárie způsobila několik desítek mrtvých a pohřešovaných .
- Vyšla počítačová hra Diablo III.


2013

Nastartujte proudový kapacitátor a nastavte na displeji 2013. Tento rok je totiž o dost zajímavější. Po pěti letech se v TOP10 udrželo jen pět her. Na prvním místě se pořád a suverénně drží Studená válka. Navíc se k elitě přidalo sci-fi Android: Netrunner (2012) a fantasy Mage Knight Desková hra (2011). Dominion se po pěti letech propadl a už se na výsluní nevrátí. Mezitím se něco nenápadně dere zespodu z 50. místa. 

1. Studená válka (Twilight Struggle)

(2005)

2. Agricola

(2007)

3. Through the Ages: A Story of Civilization

(2006)

4. Puerto Rico

(2002)

5. Android: Netrunner

(2012)

6. Eclipse

(2011)

7. Vysoké napětí (Power Grid)

(2004)

8. Mage Knight Desková hra

(2011)

9. Le Havre

(2008)

10. Brass

(2007)

top události roku:
- analýza DNA potvrdila, že ostatky nalezené v anglickém Leicesteru patří anglickému králi Richardu III.


2014


Další rok, je rokem jedné hry a tou je.... Terra Mystica (2012), hezká civilizační fantasy hra. Ano, ta, která v loňském roce se šplhala z 50. místa vzhůru k nebesům. V průběhu měsíců se krásně vyhoupla až na druhé místo, kde se zastavila přes dosavadním králem. Skloní se Studená válka před jejím sokem? Ostatní deskovky si pevně drží své pozice, čekajíc co se tam nahoře bude dít.


top události roku:
- V Katalánsku začalo symbolické hlasování o nezávislosti na Španělsku.
- V oblasti bojů na východní Ukrajině se zřítil Boeing 777 malajsijských aerolinií. Zemřelo všech 295 osob na palubě.


2015


V tomhle ročníku bychom mohli pogratulovat hře The Castles of Burgundy (2011), která se těžko horko dostala na poslední desáté místo mezi špičkama, bohužel to ale odnesl veterán Vysoké napětí, který po několik dobrých roků byl řádným členem těch nejlepších her. Co ale přišlo poté nemá obdoby, šerif přišel do města. Kooperativka Pandemic Legacy, vydaná ve stejném roce, doslova okamžitě vystřelila skrz nic netušící hráče na úžasné druhé místo. Terra Mystica už pochopila, že již nemá v téhle bitvě šanci a své vysněné první pozice se nedočká. Co na to Studená Válka, nechá se porazit nebo zastaví všechny pokusy jako vždy předtím?


top události roku:
- Sonda New Horizons se dostala do blízkosti Pluta a jeho měsíců. Tuto oblast bude zkoumat po dobu 6 měsíců.
- Při útoku na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo bylo v Paříži zastřeleno 10 novinářů a dva policisté.


2016


Je to tady. Doteď nemyslitelné se stalo skutečností! Pandemic Legacy okázale sundává Studenou válku z trůnu. Ta téměř šest neuvěřitelných let vládla všem hrám. Král je mrtev, ať žije král! Co ještě nikdo netuší ale je, že se rodí nový, ještě silnější král... Jenže není sám, na pozici nejlepších her světa mají zálusk i spoustu nových, ambiciózních deskovek. Elity, třeste se.


top události roku:
- Britské referendum o odchodu Spojeného království z Evropské unie podpořilo 51,9% hlasujících
- Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách.


2017 / 2018

"Silnice? Tam kam jedeme, nepotřebujeme silnice." Ne nebojte, až tak do budoucnosti nepojedem. Vrátíme se do současnosti.

Poslední ročník byl opravdu krutý vůči starším ověřeným hrám. Novinky doslova převálcovali starou elitu, kterých v TOP10 moc nezbylo. Jediná hra z první desítky z roku 2009, která zůstala je pouze Studená válka. Objevilo se celkem pět skvělých nových her: Star Wars: Rebelie (2016), Mars: Teraformace (2016), Scythe (2016) a 7 Divů světa: DUEL (2015).
Téměř všechny tyto obrovské, náročnější hry vystřídaly ověřenou, jednodušší mechaniku.
Světlo světa spatřila také horká novinka zrozená na Kickstarteru, Gloomhaven. Ač její úspěch na KS dal tušit, že by se mohlo jednat o skvělou hru, realita předčila očekávání. Sebejistě si to kráčela příčku po příčce rovnou na první místo, a nikdo a nic ji v tom nemohlo zabránit. Nový král trůní. Otázka je na jak dlouho a kdo další si bude nárokovat trůn?

1. Gloomhaven

(2017)

2. Pandemic Legacy

(2015)

3. Through the Ages: A New Story of Civilization

(2015)

4. Studená válka (Twilight Struggle)

(2005)

5. Star Wars: Rebelie (Rebellion)

(2016)

6. Mars: Teraformace (Terraforming Mars)

(2016)

7. Terra Mystica

(2012)

8. Scythe

(2016)

9. 7 divů světa: DUEL (7 Wonders Duel)

(2015)

10. The Castles of Burgundy

(2011)

top události roku:
- Český prezident Miloš Zeman podepsal milost pro Jiřího Kajínka odsouzeného za dvojnásobnou nájemnou vraždu.


Závěrem


Zatímco před několika lety se žebříček TOP her příliš neměnil, nebo alespoň pozvolna, v posledních dvou letech jsou změny obrovské. Je to dáno jednak větší fanouškovskou základnou, kde oblíbenost deskových a karetních her stoupá. Díky dobré ekonomice jsou hry dostupnější a každým rokem se prodá větší množství různých, originálních titulů. Distributoři se nebojí vydávat větší a dražší hry. Kickstarter je další faktor, proč jsou vydané nové hry kladněji hodnocené. Už jejich úspěšná kampaň dává vědět, že se hra lidem líbí a je velká pravděpodobnost, že bude i velmi kladně hodnocená. Například The 7th Continent vybral o 17500% více, než očekával. Naproti tomu staré hry už mají za sebou svůj první "shot" a neočekává se, že by přišla další vlna hodnocení hráčů, už jen proto, že hry nejsou k dostání. Myslím si, pokud bude trend pokračovat, budou hry dražší, "promakanější", vyhledávanější, a žebříček nejlepších her se bude proto ještě divoce měnit. Staré hry před rokem 2015 upadnou hluboko k hranici sto. Ale už ne hluboko do zapomnění, to se nám opravdovým fanouškům nestane. Nikdy nezapomeneme na hry, díky kterým by nevznikly ani ty nové.


U všech skotů! To bude asi vše. 

Na shledanou v budoucnosti

Yarek, the párek


Komentovat a odebírat nás můžete na našem facebooku