téma - MYŠÍ HLÍDKA: HRA NA HRDINY

12.08.2018

Jsem fanda komiksů, knížek, her, ale především pěkných věcí. S komiksy se to má v poslední době stejně jako s deskovkama, každý měsíc spousta nových českých vydání a další hromada oznámení. Lidi teď asi díky dobré ekonomické situaci rádi pustí koruny do oběhu, aby si mohli dopřát nějaké to luxusní čtivo. A jestli se u nějakého vydavatelství můžu spolehnout na perfektní práci při přípravě české verze, je to Comics centrum. Ale abych byl spravedlivý, skvělé komiksy u nás vydává i Crew a BB art :) Pražské Comics centrum zmiňuju z důvodu, který je už asi většině z vás jasný. Celkově u nás pod jejich taktovkou vyšly čtyři knihy s tématem Myší hlídky a jako pátá v pořadí je tady Hra na hrdiny.

Pokud máte zkušenosti s Dračím doupětem, originálním Dungeons and Dragons, nebo jinou papírovou hrou na hrdiny, máte přibližnou představu o tom, co od Myší hlídky čekat. Pro ostatní je potřeba hlavně vysvětlit, že se nejedná o deskovou hru, o kterých běžně na Deskologu píšeme, ale zjednodušeně řečeno o knihu pravidel a informací. To, jak bude poté vaše hra vypadat, nezáleží jen na mantinelech v podobě pravidel, ale zároveň je vše naprosto pod kontrolou vypravěče a hráčů. A to hlavní, co se od vás očekává, je fantazie. Schopnost přijmout roli, a odehrát v připraveném příběhu svůj myší majsterštyk.

Většinou začínáme designem a nemusíme dělat výjimku ani v případě knihy. Už samotný přebal dává vědět, že Comics Centrum na ničem nešetřilo. Perfektní ilustrace, lettering a po otevření knihy nadšení pokračuje. Obrázky ze světa Myší hlídky najdete snad na každém listu a je opravdu čím se kochat. Tahle kniha je prostě ozdoba knihovničky, a pokud vlastníte i myší komiksy, je to pěkné pokoukání. Součástí knihy je i paraván pro vypravěče a druhá strana přebalu obsahuje mapu. Tady si neodpustím jednu výtku. Tahle hra se dá v zahraničí pořídit i v krabicové verzi a původně to vypadalo, že takto vyjde i u nás. To znamená, že musíme oželet několik věcí, například tematické kostky, které se ale dají nahradit klasickými šestistěnnými.

Jak se to čte?

Celá knížka je rozdělena do kapitol, které na sebe odkazují, ideální je si jí ale přečíst kontinuálně od první do poslední strany. Před samotným otevřením knihy musím ještě doporučit přečtení alespoň prvního komiksu Podzim 1152, některé názorné příklady v pravidlech na tuto knihu přímo odkazují. Celkově se ale Hře na hrdiny daří popsat atmosféru světa Myší hlídky, včetně vztahů jednotlivých původních postav. V každé kapitole najdete označené odstavce, některé jsou důležité pro celou skupinu, jiné pro vypravěče. Před prvním hraním určitě doporučuju přečtení minimálně označených odstavců všem hráčům, kteří se poté budou hry účastnit. Čtení knihy je opravdu radost, pro nováčka ve světě her na hrdiny je tady spousta vysvětlení, jak takové hraní bude vypadat. Teoreticky se může stát, že po přečtení knihy zjistíte, že o takovou hru zájem nemáte, ale i tak si čtení užijete. A tím se dostáváme asi k největšímu úskalí, vytvoření herní skupiny.

Když sháníte parťáky na sobotní deskovku, která bude trvat dvě hodiny, nebude to asi problém. Pokud někoho hra v polovině omrzí, tak ji stejně dohrajete a maximálně si ji s vámi dotyčný už nezahraje. No a teď si představte, že potřebujete sehnat 2-3 lidi, kteří se s vámi budou pravidelně scházet u hry, která vyžaduje jisté herecké nadání, bujnou fantazii a hlavně chuť se spolu s ostatními vrhnout do dobrodružství připraveného vypravěčem. Tady totiž hráč nehraje za sebe, ale za svoji myš. Takže si představte nějakého zapšklého kamaráda, který se usměje maximálně dvakrát za rok a to ještě na pohřbu, a takový člověk bude představovat myš, která je známá tím, že vždycky rozveselí celou partu. Tenhle váš kamarád pak bude hlasem (myším hlasem) plným entusiasmu pronášet repliky hodné jeho postavy. Navíc musí být spoluhráči ochotní si přečíst alespoň část pravidel, vysvětlovat hru úplně od začátku je totiž poměrně složité a hlavně od takovýchto nováčků by to bylo sobecké :) Za studentských let to bylo jednodušší, domlouvat se ale s pracujícími rodiči, že se budeme každý týden pravidelně scházet, abychom si zahráli na partu myší, to je prostě výzva.

Takže, knihu máte přečtenou a sehnali jste parťáky pro první hru, co dalšího potřebujete? Ze stránek Comics centra si stáhnete a vytisknete kartu vypravěče a karty hráče. Z webu mouseguard.net si pak můžete stáhnout dvě tematické písničky. Nakonec si ještě musíte pořídit sadu kostek a k nim třeba nějaký pěkný kalíšek. Jste připraveni.

To je asi vše, co mám na srdci k samotné knize, příště se možná podíváme na to, jak se nám Myší hlídka hrála.

Myší hlídka 1 - Podzim 1152

První komiksová kniha ze světa myší hlídky, ve které se setkáme s hlavní trojící postav Borisem, Justýnem a Strašem. Jejich společné dobrodružství čtenáři nevtíravou formou představí jejich charaktery, stejně jako svět, ve kterém se pohybují. Jakoby David Petersen už při psaní tohoto komiksu uvažoval nad později vytvořenou hrou na hrdiny. Přirovnání k Pánovi prstenů mi přijde trochu přehnané, ale chápu tu podobnost mezi myší a bezbranným hobitem. Myší hlídka je, hlavně díky komiksové formě, spíše oddychová záležitost. Jednohubka, ale tak intenzivní, jako by ji někdo vymáchal v chilli omáčce. Příběh obsahuje hned několik opravdu pamětihodných momentů a jen samotná vzpomínka na kraby mi vyvolává mrazení v zádech. Naštěstí tyhle myši nejsou tak bezbranné, jako ty běžné na vaší chalupě.

Kresba mě opravdu oslovila, kochání se jednotlivými ilustracemi navíc prodlouží délku zážitku. Knížku totiž přečtete fakt rychle, ale všechny události, které se v ní staly, budete vstřebávat ještě dlouho potom. Stejně jako u Hry na hrdiny, i u Podzimu je zpracování i český překlad na nejvyšší úrovni. A kvalitní papír se určitě jako podklad tohohle podzimního dobrodružství hodí. Počítejte ale s tím, že investice do Myší hlídky bude větší. Podzim má sice ukončený příběh, ale okamžitě si budete chtít přečíst knihu Zima. Nakonec jedna důležitá věc, tenhle komiks můžete dát s klidným svědomím jako dárek dětem. Příběh o odvaze, přátelství a obětování určitě jejich duševnímu vývoji neuškodí.

Petr


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku