téma - ISS VANGUARD
Letošní rok bychom mohli, stejně jako ten loňský, označit za deskoherní žně. Čeští vydavatelé už se nebojí ani těch největších a nejdražších titulů. Ostatně pro Albi to platí už několik let. ISS Vanguard rozhodně patří mezi ty největší deskovky, které se dočkaly české lokalizace a pokud byste si hru pořídili včetně všech rozšíření a doplňků, utratíte krásných sedm a půl tisíc českých korun.
Některé doplňky vám prodlouží dobu strávenou při hraní, jiné vám zase jen zkrášlí herní plochu. Tak se pojďme podívat, jaké že expanze si k Vanguardu můžete pořídit:
Osobní složky - osobní úkoly pro 90 členů posádky
Selection PETs - 4 detailní figurky Planetárních expedičních transportérů neboli PETů
Close Encounters - s přehledem nejdražší rozšíření, obsahující 49 figurek, kterými můžete nahradit kartonové komponenty ze základní krabice
Section Boxes - za mě asi nejzbytečnější doplňková část Vanguardu, jedná se o designově upravené krabičky sekcí, za které dáte nějakých třináct stovek
Playmats - čtyři neoprenové podložky, které nahrazují dvouvrstvé desky pro jednotlivé sekce
Dice Tower - další designová záležitost, věž na házení kostek, kterou si ale podle mě pořídí jen ten největší fanoušek
Schválně jsem začal sadou rozšíření a krabici s hrou jsem si nechal jako zlatý hřeb. Tady totiž za své, ne úplně malé, peníze dostanete pořádnou porci obsahu. Pod víkem na vás čeká opravdu ohromující porce obsahu. Však se mu v sešitu pravidel věnuje hned obří přehledová dvoustrana. Dominantou jsou dvě uložiště (A+B), do kterých si budete muset roztřídit všechny sady karet a věřte ni, první příprava hry vám dá zabrat a ideálně si na ni vyhraďte 1-2 hodiny času. A v případě, že si chcete práci o něco ulehčit, můžu vám doporučit parádní sadu videí, kde vás Aleš jednotlivými fázemi přípravy, stejně jako úvodem do hry, provede.
Něco úplně jiného jsem si dal za cíl v dnešním článku, a to seznámit vás s obsahem ISS Vanguard do takové míry, abyste měli alespoň přibližnou představu o tom, jestli si takovou hru budete chtít pořídit. Zpátky ale k obsahu. Už jsem zmiňoval pořadače na karty, které vám pak během hraní pomohou s jejich dohledáváním a hraním, ale pořádek si budete muset udělat i v té hromadě brožur a sešitů, které pod víkem najdete. Kromě sešitu pravidel je tady pěkně zpracovaná Planetopedie, palubní a operační deník, Atlas planetárních soustav a také šanon, stránky a pořadače lodní knihy. V první řadě musím pochválit grafiku, která vynikne na víku krabice a samozřejmě i na obálkách těchto sešitů.
Každý použitý font, každá kresba i grafický prvek mají přesně zvolené místo, tak aby vše působilo stylově a velkolepě, ale zároveň minimalisticky a přehledně. Že se to navzájem vylučuje? Mohlo by, kdyby se ale hry nechopili takto zkušení designeři a grafici. Tohle platí i pro zpracování všech karet, desek, kostek a žetonů. A také figurek, kterých je tedy podstatně méně, než třeba v Lords of Ragnarök, také z dílny Awaken Realms. Jejich kvalita ale rozhodně nezaostává. A pokud po plastových figurkách lačníte, můžete sáhnout po už zmiňovaných Close Encounters a Selection PETs, ale spíše až po výplatě. :) Zpracování musím jednoznačně vychválit, a hra se svým díky němu řadí mezi tu nejvyšší světovou špičku.
Nadšeni samozřejmě budou hlavně fanoušci sci-fi a vesmíru, ale také milovníci deskoherních aplikací. ISS Vanguard totiž nabízí opravdu vyšperkovanou a především lokalizovanou aplikaci, která vám usnadní vyhledávání jednotlivých scénářových záznamů. A opět ode mě nečekejte nic jiného, než slova chvály, aplikace na iPadu vypadá skvěle, má parádní ambientní doprovod a povedený, i když jen anglický, dabing, který vám rozhodně doporučuju nevypínat a nechat ho přehrávat automaticky. Aplikace se navíc i touto dobou, poměrně dlouo po vydání hry, dočkává dalších aktualizací, včetně nových jazykových lokalizací, což napovídá, jak velkou pozornost jí autoři věnují. Je to přesně ten typ aplikace, kterou k hraní nepotřebujete, ale obrovsky vám zpříjemní celý zážitek.
Řekněme tedy, že už máte roztříděné všechny karty, a žetony, připravenou lodní knihu pro úvodní fázi hry a také jste si zkompletovali krabičky sekcí a jednotlivé členy posádky, kteří se budou účastnit misí. V tom případě přichází na řadu Planetopedie, což je vlastně kniha v kroužkové vazbě, kde pak jednotlivé stánky představují herní (planetární) desky a jednotlivé scénáře. Tady se příprava týká rozložení karet do jednotlivých sektorů, mezi kterými se budete pohybovat.
S přípravou první hry vám pomáhají připravené výukové balíčky, a samozřejmě i kniha pravidel, nebo můžete vyzkoušet už zmiňované video. Možná vás, stejně jako mě, překvapí, že i přes opulentní porci obsahu nezabere hra na stole až tolik místa, vlastně se i k menšímu stolu, jako mám já v obýváku, vejdete v pohodě ve čtyřech hráčích (ideálně dva hráči, každý ovládající dvě sekce) a ještě vám zbude spousta odkládacího prostoru. Ten se vám bude hodit, protože se tady neustále s něčím manipuluje a přesouvá. Tady budete chtít odložit tablet s aplikací, jinde zase lodní knihu, tohle musím jednoznačně pochválit a zdůraznit, že hra i přes to vypadá opravdu epicky.
Máte tedy svou posádku, kterou využíváte při průzkumech planet. Někdo má výhodu při zapojování mozkových buněk, jiný má svou sílu v ramenou a pažích a jednoduše řečeno, někdy budete muset odstranit těžkou překážku, jindy udělat složité rozhodnutí. Podobně jako v jakékoli RPG hře, každá postava se hodí na něco jiného. Konkrétně v první výukové misi se budou ve hře dvou hráčů účastnit dvě sekce, to abyste se se hrou mohli lépe seznámit a zaměřit se i na další aspekty, než jen ovládání sekcí (postav). Je definován stav vaší zásoby kostek, které si umístíte na vyhrazená místa desky posádky a každá sekce má svou úvodní sadu karet. Tak, a jdeme na to.
ISS Vanguard se v rychlosti tří set tisíc kilometrů za hodinu blíží ke gigantickému mimozemskému tělesu. Vanguardu se nedaří zpomalit a musí vyslat výsadkovou loď, která má prozkoumat strukturu a složení tohoto objektu. Je možné, že se váš výsadkový tým delší dobu s posádkou Vanguardu neuvidí, a tak si sebou vezete i spoustu zásob. Zní to jako sebevražedná mise? Tak to už si budete muset zjistit sami. Doufám, že se mi podařilo alespoň nastínit, co vás v téhle obří krabici čeká a jestli se mi hru někdy podaří dohrát, určitě se rád vrátím ještě s dalším článkem.
Petr
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku.