recenze - KOMBO AFRIKA

12.09.2019

Waka waka eh eh! Dis tájm fór Deskológ. Taková pěkná písnička to byla, něž jsem ji zprznil. Ale proč na ni vzpomínám? Protože mi několikrát zahrála v hlavě během rozbalování malé krabičky s novou českou hrou Kombo Afrika. Abych to upřesnil - původní slovenskou hrou. Nebo spíše českou hrou slovenského autora?

Balení je opravdu minimalistické, většina výrobců her by se mohla nechat inspirovat. Na víku najdete ilustraci s jakýmsi DJ papouškem, ale dle barev a grafického stylu mi něco říká, že si tady dal někdo práci s tím, aby jeho hra zaujala a co je hlavní, daří se mu to. A co se skrývá v téhle atraktivní malé krabičce? Sada karet, žeton pro průběžné počítání bodů a CZ/SK/EN návody. Ilustrace nevypadají zle, všechno je pěkně barevné, zvířata na kartách se pitvoří, ale označení 10+ na krabici naznačuje, že se nebude jednat o dětskou hru.

Za necelé tři stovky OK, hlavní stejně bude hratelnost.

Pravidla jsou jednoduchá, na dvě stránky se podařilo vtěsnat i užitečné příklady a ilustrace, jen mě při čtení zarazila jedna drobnost, která mi obecně u her vadí. Příprava hry na stůl obnáší to, že si rozložíte karty do jakéhosi pomyslného čtverce 5x5. Jasně, pokud bychom ke hře měli herní podložku, už se nebavíme o skladné krabičce do kapsy, bohužel mi ale tato imaginární pole vždycky připadají jako polovičaté řešení. Uvidíme, jak se to projeví u samotné partie.

Každý hráč začíná s pěti kartami a může jich libovolný počet vyložit. Vykládá je tak, aby se každá karta jednou stranou dotýkala jiné, už dříve vyložené. Kombo vznikne ve chvíli, kdy spojíte tři a více karet stejné barvy, popřípadě můžete použít chameleona, který funguje jako žolík. Sečtete si body z jednotlivých karet v kombu a otočíte je lícem dolů. Velice jednoduché, nenáročné, dávám 3/5 za hratelnost a loučím se.

Ha! Tak snadné to zas nebude. Každá karta zvířete má ve svém rohu jednu ze sedmi ikonek, které určují speciální funkci daného zvířete. Karty tedy budete přeskupovat, otáčet, dobírat, ale například pomocí papouška získáte okamžitý nášup bodů za zbývající karty v ruce. Důležité je tedy i pořadí, ve kterém karty vykládáte.

V prvních kolech se budete především seznamovat s jednotlivými funkcemi karet. Jakmile si je ale osvojíte, ze hry se stane příjemný strategický mindfuck, který podle mě nejlépe funguje ve dvou. Ve více hráčích se už mnohem hůře plánuje, po třech tazích totiž dojde k takové proměně herní plochy, že mě to od přemýšlení nad mým tahem spíše odrazuje.

Kombení jsem si prostě nejvíce užil jako dvojkovku a musím uznat, že pocit z dobře zahraných karet je slušné zadostiučinění. Nejednou jsem soupeře zaskočil hláškou "Teď čum!" Načež jsem sám čuměl, jak se to nepovedlo...

Získané body si zaznamenáte na dvou bodovacích žetonech, kde pomocí otáčení žetonů můžete nastavit hodnoty 0-99. To mi přijde jako lepší řešení než blok a tužka.

Naši východní sousedé mají nejen krásná pohoří, slušné pivo, ale i nadané autory deskovek.

Petr


Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5



Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku