recenze - ZOMBIE KIDZ EVOLUCE

11.08.2019

Do školy se dobývají zombie a banda šprtů se rozhodla ji bránit až do posledního zvonění. Stihnou svou strategií a svými schopnostmi uzavřít všechny vchody dříve, než se přes ně převalí horda neživých školníků a učitelů? 

Tohle není žádné rozšíření pro Zombicide, ale samostatná hra, určená spíše dětem a rodinám. Její hlavní kouzlo spočívá v "Evoluci", což znamená, že se pravidla a hratelnost vyvíjí postupně. Chytrý krok, pokud chcete vašeho malého prďocha naučit složitější hře, ale víte, že je po vás, a nepobralo by všechny informace najednou. Přesně můj případ, a proto jsem se také těšil na Zombie Kidz Evolution už od prvního oznámení BlackFire.
Jeden týden dovolené na chatě v Beskydech je snad ideálním prostředím pro takovou malou evoluci. 

Že se jedná o dětskou kooperativní hru, byste tipli na první pohled - menší pestrobarevná krabička se čtyřmi dětskými postavičkami jako tým na obalu. Co byste si ale neodvážili tipnout, je jejich pohlaví - asi genderově neutrální. Balení obsahuje kromě oboustranné herní desky, zombie kostky, žetonů samotných hrdinů a zombie i třináct zalepených obálek s tajným obsahem. Jak by ale řekl Petr, nepředbíhejme. 

Designově je Zombie Kidz povedený kousek. Pozornost upoutávající obal, menší praktická krabička na výlety, jednoduchý, ale funkční insert a v neposlední řadě pochvala pro výrobce za nepropadnutí plastovému šílenství. Kreslené kartonové postavičky zde zapadnou lépe než bezbarvý plast. Navíc byl za strom pokácený na výrobu hry zasazen nový strom. Oba palce nahoru!

Herní deska se skládá ze školy o pěti místnostech a čtyř venkovních oblastí. Cílem hry je uzamknout všechny venkovní oblasti, aby se zombie nedostaly dovnitř, a mezitím odstraňovat ty zombie, kterým se to už povedlo. Pokud vám dojde zásoba nemrtvých, jako tým jste prohráli. 

Celá hra je o vybalancované strategii mezi uváženým pohybem skrze devět oblastí, uzavíráním vchodů a odstraňováním zombie. Tu se vám pokouší neustále nabourávat "prosíím, prosííím... hovno!" kostka. Jednoduchá pravidla se postupně obměňují, protože konečně přijdou na řadu tajné obálky. 

Děj na herní desce je jednou částí Zombie Kidz Evolution, zatímco obálky a Příručka lovce zombie částí druhou. Příručka jsou pravidla a zaznamenávání výher a odměn v jednom. Po každé odehrané partii, ať už vítězné či prohrané (zkušenost se vždy cení), se nalepí určitý symbol do tabulky postupu. Za cécéá každých pět partií si pak můžete otevřít tajnou obálku.

V obálkách najdete rozšířená pravidla, nové schopnosti hrdinů, nové superzombie nebo odměny v podobě nálepek odznaků hodností. Abyste otevřeli poslední, třináctou, obálku, je potřeba zahrát celkem pětapadesát partií. 

Tajné obálky a překvapení při jejich otevírání udržují chuť dítěte hrát další a další hry. Aspoň takhle to bylo myšleno autory a v mém případě (přesněji řečeno v případě mé dcery) to funguje dokonale. Zvlášť, když schopnost její hrdinky stále nebyla odhalena, zatímco moje postava už má i klona :) 

Jak už bylo zmíněno, pravidla se rozšiřují postupně, a tak mají všichni dost času pochopit a ovládnout jednu schopnost, než přijde do hry nový prvek. Ale nebojte se, poslední obálkou se ze Zombie Kidz nestane Gloomhaven. Pořád to bude hra pro děti. 

V době psaní článku máme odehráno už pětadvacet her a dcera stále nezískala svou vlastní schopnost. Už teď ale musím vychválit hru za geniální koncept, který funguje. I po otevření všech obálek lze pokračovat do nekonečna s již všemi odkrytými prvky.
Zatímco malá s radostí lepí nálepky do příručky, uvědomuji si, že snad ještě nikdy nebyla tak "zažraná" do hry, jako je Zombie Kidz Evoluce, a hraní navíc skvěle baví i mě jako dospělého. Zatím nejlepší dětská hra roku. Už končím s chválou, jdeme pobít další superzombíky .)


Yarek, the superpárek 


Hodnocení designu: 3/5
Hodnocení hratelnosti: 5/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku