recenze - ÚNIKOVKA: ZÁHADA ELDORÁDA

16.05.2019

Když se Petr před dvěma lety rozhodoval, co bude dál ve volném čase dělat, recenzování deskovek bylo jasnou volbou. Ale dneska se na to ten salám vykašlal a musím to udělat za něj...

Psaní recenzí na únikové hry není úplně vděčnou záležitostí, nesmí se skoro nic vyfotit, popsat podrobněji děj a co můžete získat, prostě říct cokoliv, co by hráčům mohlo pokazit zážitek ze hry. Přesto se ale pokusím zhodnotit dojem ze hry Únikovka: Záhada Eldoráda, kterou letos vydalo Albi.

V kůži hlavního hrdiny se celí zarmoucení a bez chuti do života vracíte z několikaletého výzkumu domů. Bez výsledku. Po bájném městě ze zlata, Eldorádu, není ani stopa a všechny ty doktoráty jste dělali zbytečně. Měli jste jít radši na pivo. Myšlenky na orosenou dvanáctku rozvíří šutrák prorážející se skrz vaše malé letadélko a vy si to rovnou po hlavě míříte zpátky do pralesa. Proč ve vzduchu poletuje kamení je spíše tématem k diskuzi na FB Deskologu, a nebo se to dozvíte na konci hry, hmm?

Hra vás nejdříve seznámí se základními pravidly. Protřepat a zamíchat to určitě není. Karty jsou číselně seřazeny a tohoto pořadí se musíte striktně držet. Rovněž otáčet karty můžete, až když k tomu dostanete pokyn. Čeká vás řešení různých rébusů, na jejichž rozluštění stačí mít funkční zrak, paměť a selský rozum. Všechny vysokoškolské tituly jsou spíše na škodu, člověk pak na to občas může jít moc složitě :)

Za neúspěšné vyřešení hádanky jste penalizováni a musíte si tuto skutečnost zaznačit do záznamového archu. Ve finále se vám za tyto nechtěné "bodíčky" přičte čas. V průběhu hry budete mít možnost penalizace mazat, ale to bude záležet na rozhodnutí, která uděláte. Může být i hůř.

Po úvodním seznámení se hra začne větvit a vy zvolíte, kterou cestou se vydáte nejdřív. Někdy nebudete moci pokračovat, dokud nezískáte určitý předmět, a nezbyde tak nic jiného, než se vydat jinudy. Joojo, samá dilemata a má dáti/dal.

Příběh v pralese i herní mechanika se mi líbily. Měla jsem možnost zahrát si i Zkázu Londýna a Eldorádo považuji za lepší volbu. Nicméně jedno ze zakončení příběhu "města ze zlata" mi spíše připomnělo filmy od Asylum. Ale to bude tím, že jsem čekala něco víc fancy. Co se týče počtu hráčů, zredukovala bych jej z šesti na max. čtyři. Ono těch 6 hlav nad jednou kartou už by bylo fakt dost.

Hru doporučuji, na jedno příjemné odpoledne u piva či vody s citronem je ideální.

Jo a abych nezapomněla, na nalezení Eldoráda máte hodinu, pak spadne klec a přijde bubák.

Denča


Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 3/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku