recenze - ŤUK, ŤUK! PODZEMÍ!

21.01.2021

Ťuk, ťuk! "Kdo je?" "Petr!" "Co chceš?" "Zahrát Roundforest." "Však máš recenzi už na zítra!" "Já vím, smutně koukám." "Máš aspoň pivko?" "Mám dva lahváčky, tvé oblíbené Krušovice." "Tak pojď dál ty jeden lumpe!"

Úvodní vymyšlená scénka je pouze fikce a samozřejmě neodpovídá realitě. Hry na recenze totiž testujeme několik týdnů předem a musíme je dohrát alespoň pětkrát tam i zpátky. Včetně oblíbeného hraní při Petrově úplné nahotě (prej to potřebuje jako inspiraci). Dnešní hra Ťuk! Ťuk! Podzemí! byla taktéž podrobně otestována a zde jsou její výsledky. 

Ťuk! Ťuk! je opravdu malá hra, tak malá, že si ji Petr doslova i strčí do trenek (já už bych měl trochu problém s místem). Obsahuje přes šedesát malých kartiček, pár koleček žetonů a jedny přesýpací hodiny. Ty jsou nastaveny na šest minut a dají se tedy použít pro vaření vajíček natvrdo. Krabička je uzavíratelná magnetem a působí tak roztomile, že byste ji odpustili i neodpustitelné. Celá jedna partie by i s přípravou měla trvat do deseti minutek a čtení téhle recenze přesně čtyři a půl minuty.

Hra je až pro šest odvážných, kteří se nebojí počítat do pěti. Cílem je najít v chodbách podzemí Černého rytíře a uštědřit mu ránu z milosti. Máte na to přesně šest minut a princip je jednoduchý. Na rozích karet jsou uvedeny různá čísla. Co nejrychleji vykládáte karty na stůl tak, aby se vždy překrývaly rohy a součet všech čtyř rohů nepřesáhl pět. 

Do cesty se vám občas připlete příšera s vyšším počtem než pět. Tu pak zneškodníte podobným způsobem. Pokud se vám to nepovede, skončili jste, šmitec, kaput, finito. Prohrát můžete hned několika způsoby, ale vyhrát jen jedním - porazit Sauromana a hodit prsten do Mordoru. Počkat, jak víte, že kecám? Vy jste to taky viděli?

Podle krabičky je hra vhodná už od sedmi let, ale dovolil bych si úplně nesouhlasit. Hrál jsem ji se sedmiletou dívčinou (která se stále a úspěšně již sedm let vydává za mou dceru). Počítat sice umí, to ano. Ale jak vidím její počítání na prstíčkách a vedle toho neúprosně se přesýpající písek v hodinách, tuhne mi krev v žilách. Ne, na rychlost to opravdu ještě není.

Ťuky ťuk je taková malá roztomilá blbůstka. Jednoduchá zábava spočívá v rychlém vykládání karet a neméně důležité komunikaci mezi hráči. Před vstupem do podzemí si raději ukliďte na stole. Ne protože byste na něm měli takový bordel, ale protože nikdy nevíte, jakým směrem se vydáte.

Dnešní hru nebudu hodnotit číselně, ale slovně.

Hodnocení: superkalifragilistikexpialidozní

Yarek, the párekZaťukejte na náš facebook, rádi vám otevřeme a pozveme na pravý český pívo.