recenze - TILETUM

09.07.2023

Občas se na tom našem "malém" deskoherním trhu objeví hra, u které jsem si na 99,9 % jistý, že to bude něco přesně pro mě. V poslední době je takových deskovek požehnaně a můžou za to hlavně tuzemští distributoři, kteří už dávno ztratili ostych a nebojí se sáhnout po velmi zajímavých titulech. Tiletum zapadá přesně do takové kategorie a já už se nemůžu dočkat, až vám o téhle hře poreferuji.

Doufám, že jste velcí fanoušci loupání kartonových žetonů, protože přesně tahle činnost vás bude po otevření krabice čekat, a to v opravdu požehnané míře. Tiletum je totiž doslova plné nejrůznějších žetonů a destiček a na druhou stranu, pokud se nebudete pouštět do sólového režimu, obejdete se během hraní bez jakýchkoliv karet. Důležitou součástí hry jsou i čtyři sady figurek, jedna sada pro každého z hráčů. Najdete tady pěkně zpracované dřevěné architekty, obchodníky, pilíře a domy. Důležitou součástí je i sada dvaceti kostek, které svými barvami odpovídají barvám žetonů surovin, což má samozřejmě svůj význam. Na konec jsem si ještě nechal velký herní plán představující část Evropy a samozřejmě i povedené, i když pouze jednovrstvé, desky hráčů. Všechny komponenty k sobě pěkně ladí a i kdybyste o hře vůbec nic nevěděli, hned po otevření krabice vám bude jasné, že se jedná o poctivé euro.

Pomocí kostek a destičky akčního kola si na herní desce připravíte nabídku akcí, která se pak bude mezi jednotlivými koly pootáčet. Váš tah je vlastně naprosto banální. Vezmete si jednu kostku z nabídky akcí, získáte příslušný počet zdrojů a provedete danou akci za definovaný počet akčních bodů. No jo, ale kterou kostku si zvolit? Funguje tady samozřejmě přímá úměra, čím víc zdrojů si "nasyslíte", tím slabší pak bude následná akce. A co že můžete v jednotlivých akcích provádět? Tak prvně například putovat po mapě s figurkami obchodníka a architekta a během toho stavět domy a pilíře, případně sbírat bonusové destičky z příslušných měst na mapě. Pomocí dalších akcí můžete získávat destičky postav a smluv, které nejprve umisťujete do skladišť na vaší desce hráče a až následně na je přenášíte na příslušná pole budov. Budovy se snažíte zaplnit a díky tomu získat další bonusy a uvolnit tolik potřebné figurky domů.

Nakonec tady máme královskou stupnici, která zaprvé během následující královské fáze rozhodne o novém pořadí pro další kolo a zadruhé vám vezme, nebo přidá důležité vítězné body. V tomhle případě vám pomůže provádět "královskou akci", díky které budete moci zlepšit vaši polohu na královské stupnici. To je skoro vše, popsal jsem vám vlastně 70% pravidel, a pochopit oněch pět akcí, kdy jsou dvě a dvě skoro stejné, není nic náročného. Kromě toho máte k dispozici hned několik volných (doplňkových) akcí, které vám umožní měnit dvě zlata za jednu libovolnou surovinu, plnit smlouvy, které jste získali do vašeho skladiště, přesouvat erby do budov, a nebo přispět ke stavbě některé z katedrál na herní mapě. Když už jsme u těch památek, jedná se o reálné historické stavby a nechybí ani pražská Katedrála sv. Víta, což jistě potěší nejednoho tuzemského hráče.

Co potěšilo mě, je opravdu vyladěná a čistá hratelnost. Tiletum je v konečném důsledku pravidlově jednoduchá hra a zkušení "euraři" všechny návaznosti herních akcí pochopí velice rychle. Na druhou stranu, herních rozhodnutí a možností, jakým směrem se vydáte, které akce budete preferovat, je tady opravdu požehnaně. Jak s oblibou říkám "hra vás rozhodně nevede za ručičku". Třeba jen takové hraní bonusových destiček z vašeho skladiště, zdá se být naprosto banální, ale brzy zjistíte, že i v tomto případě je důležité dobré načasování. Tady jde totiž opravdu o každý bod. Partie ve třech hráčích u nás dopadaly dost těsně, rozdíl skóre mezi prvním a posledním hráčem v některých případech nebyl vyšší než deset bodů. Je tedy dobré naplánovat každý jednotlivý tah a s žádnou z doplňkových akcí se zbytečně neukvapovat.

Další věc, která mě opravdu potěšila, je skvělá hratelnost ve dvou. Některé větší eurohry s tímhle mívají problém, ale zrovna v případě hry Tiletum se autoři zaměřili na vyvážení partie pro různé počty hráčů, a tak se nemusíte bát, ani pokud deskovky nejčastěji hrajete jako duel. Jen počítejte s tím, že už během samotné přípravy vyřazujete, nebo naopak přidáváte některé komponenty právě dle počtu hráčů, kteří se partie zúčastní, což rozhodně patří mezi ty méně zábavné činnosti. Tímhle směrem vlastně bude směřovat jediná výtka, protože příprava a úklid hry jsou i kvůli absenci jakéhokoli insertu dost otravné a zdlouhavé. Odměnou je pak ale cca dvouhodinová partie (to se dost liší počtem hráčů), u které máte pocit, že něco opravdu budujete a nejen přesouváte suroviny mezi osobní a společnou zásobou.

Očekával jsem vyladěnou a zábavnou deskovku a i díky tomu jsem nakonec vlastně rád, že mě Tiletum ničím nepřekvapilo. Přináší spoustu osvědčených herních mechanizmů, včetně zajímavého využití kostek a hlavně chytlavou, dynamickou hratelnost. Pokud sháníte pěknou moderní eurohru, je podle mě Daniele Tascini už dlouhou dobu sázkou na jistotu.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 5/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku