recenze - STRÁŽCOVÉ LESA

21.11.2021

Jaro, léto, podzim, zima, nebojte se, bude zase všechno prima. Moje básničkářské vlohy jsem objevil již v dětství, ale nebudu vás teď jimi okouzlovat. Okouzlit by vás mohla nová desková hra Strážcové lesa. Krásné pohádkové téma, kde se střetávají přírodní živly, duchové přírody a zvířecí strážci, obměkčí i ty největší tvrďáky.

U tématu ještě zůstaneme. Magický posvátný strom ohrožují plameny ohně Onibi. Vy, jako duchové přírody, se chopíte své povinnosti ochránit strom za každou cenu. Na pomoc můžete povolat zvířecí strážce nebo zasadit ochranné stromy. Mohlo by se zdát, že spolupráce duchů je jedinou možností. Zdání klame a opak je pravdou. Zákony přírody jsou neoblomné. Jen ta cesta, která povede nejrychleji k úspěchu rozhodne o tom, kdo se stane Velkým strážcem lesa a vítězem hry.

Na první pohled (i na všechny další) ve vás Strážcové evokují rodinnou až dokonce dětskou hru. Hezké pastelové ilustrace mě něco připomínali. A ejhle, měl jsem pravdu. Například hru Múza, kdy Petr v recenzi taktéž vychválil ilustrace. Autorka si dala práci a namalovala desítky jedinečných zvířat pro každou kartu. Zvířata jsou olemována jakousi aurou, jelikož se jedná o duše strážců. Kromě karet najdeme v krabici žetony stromků a jejich kartonové zásobníky pro lepší přehlednost. Desky hráčů jsou samozřejmostí stejně jako všemožné žetony. Uklidňující přírodní zelená barva jasně převládá, takže pokud jste veverka, budete si během hry náramně libovat.

Pojďme si nyní probrat jednotlivé elementy hry. Karty se zvířecími strážci vám poskytují důležité body, které uplatníte při akcích. Například součet symbolů kapek vody na všech kartách můžete využít na uhašení plamenů. Symboly stromečků zase na nákup stromů atd. Druhů symbolů je celkem pět a logicky bude mít takový ptakopysk nejvíce bodů ve vodě. Ptakopysk - voda, rozumíte, ne? Karty si můžete během hry "dokupovat" z nabídky, a tím vylepšovat svůj balíček. Čím dražší karta, tím silnější symboly.
Ve fázi strážců vykládáte za sebou karty zvířat, abyste měli k dispozici co nejvíce symbolů na útratu. Mezi zvířaty se ovšem nachází takzvaní samotáři. Pokud vyložíte třetího samotáře, vaše fáze končí a ve fázi akcí máte pouze jednu akci namísto dvou. Můžete tedy hrát na jistotu a nic neriskovat, nebo zkusit "zatlačit na vaše štěstí."

Dalším elementem jsou destičky stromů přidávajíc bonusové symboly. Stromy si pořizujete za symboly stromečků a umisťujete na svou herní desku. Zatímco karty vykládáte náhodně z balíčku, stromy vám pasivně poskytují symboly po celou hru. Předposledním elementem je oheň Onibi, se kterým během hry bojujete. Plameny můžete hasit nebo je nechat vás spálit. To samozřejmě znamená postih v podobě karty salamandra do vašeho balíčku. A hádejte co, salamandr je samotář!
Jako poslední element hry bych zmínil koloběh života. To jest deska s bonusovými políčky, na kterých stojí figurky duchů (jaro, léto, podzim nebo zima). V průběhu hry se snažíte v kruhu dohnat a přeskočit vašeho soka. Za odměnu mu poté můžete ukrást jeden z žetonů vítězství. Když už jsme u toho vítězství, jaký je vlastně cíl? Cílem je nashromáždit jedno z následujících: Alespoň 12 různých destiček stromů, nebo 12 žetonů plamenů ohně, nebo 12 symbolů posvátných květů. 

Strážcové lesa nabízejí čtyři různé prvky - karty zvířat, stromy, oheň a koloběh života. Tyto prvky jsou skvěle propojeny, navazujíc jeden na druhý. Sice máte na výběr ze tří různých cílů k dosažení vítězství, ovšem ani na jeden prvek se nemůžete úplně vybodnout. Taktéž byste si měli bedlivě hlídat soupeře a jeho kroky. Každá akce je vybalancovaná a vše dává smysl. Za pohádkovým vzezřením se skrývá poměrně silně strategická, svižná a zábavná hra. Navíc s jednoduchými pravidly a nepřekombinovanými herními mechanismy. Takhle si představuji přístupnou hru, která zabaví klidně i náročnější hráče. Prostě paráda.

Vybudovat si armádu super silných zvířecích strážců, okrást soupeře o důležitý vítězný žeton těsně před koncem hry, pomocí žetonů úlomků pokoušet štěstí na hraně šílenství, nebo schválně nechat soupeře uhořet v záplavě salamandrů. To jsou taktické rozhodnutí, před kterými budete stát každou partii. A také důvody, proč dát plné hodnocení.

Yarek, the párek
 

Hodnocení designu: 5/5 
Hodnocení hratelnosti: 5/5

 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku