recenze - SQUID GAME

31.12.2022

Pokud byste se ocitli ve velké finanční tísni nebo rovnou bankrotovali, dvakrát si rozmyslete kývnout na nabídku výdělku hraním dětských her. Mohli byste totiž skončit jako Seong Gi-hun a bojovat v nich o holý život s lidmi, kteří nemají co ztratit. Krátce poté, co Netflix začal v září 2021 vysílat Hru na oliheň, získala titul nejsledovanější netflixové série vůbec a tak jsme se díky její popularitě dočkali i jejího deskoherního zpracování.

Kdo seriál viděl, ihned pozná na krabici strážné v růžových bundách s geometrickými tvary místo tváří a také Front Mana v černém obleku, který celou tuhle zábavu režíruje. Pod víkem naleznete kupu komponent, a když říkám kupu, tak po vyloupání mnoha druhů žetonů máte všeho opravdu velkou hromadu, která postrádá nějaké rozumné úložiště. Když už ne pořádný insert, pak alespoň nějaké sáčky. Ještěže jsme my v Deskologu pro tyto případy zásobeni. Kromě rozličných žetonů týmů, "kuliček" (k těm se ještě vrátím) či dlaždic, do herních součástí patří pravidla v češtině a slovenštině, všelijaké karty, herní plány z kartonu pro každé z kol a také kartonové karty figurín a zdí a... Je toho opravdu hodně a sáček by se hodil. Herních kol je celkem šest a téměř pro každé je speciální sada karet, plánů a žetonů.

Jak už bylo zmíněno výše, v této hře vám jde o holý život a tak je cílem hry dostat váš tým, nebo alespoň jednoho přeživšího přes šest smrtících dětských her a získat tak neskutečné jmění. Vykoupené krví. Asi proto je také hra označena 16+. Je čas nachystat si první kolo a tím je hra "červená, zelená". Jdeme si dle pravidel zvolit svůj tým, vybrat si karty hráčů a hned ze startu si lámeme hlavu s odpočtem, který je vyřešený opravdu zvláštně. V návodu se bohužel vyskytují překlepy, je krátký a místy celkem neintuitivní. Ale nezoufáme, snad se vše vyjasní později, jdeme tedy začít.

Zdá se, že máme vše nachystáno - herní plánek pro první kolo, karty Panenka, odpočet nastavený na 10:00 a karty hráčů. Herní tip říká: "Když se za někoho schováš, tak tě neuvidí." Je to vlastně takové štronzo, které jste určitě taky jako děti hrávali. Snažíte se dostat k Panence, která se buď dívá nebo nedívá. Pokud vás uvidí a vy zůstanete strnulí, jste v pohodě a můžete se přibližovat dál, jen co vám dá příležitost. Jestliže vás však zahlédne se hýbat, vypadli jste. S tím rozdílem, že ve hře na oliheň to znamená kulku s vaším jménem. Umístíte žeton svého hráče na startovní čáru, pak si tajně zvolíte jednu ze svých šesti karet hráčů a skrytě ji položíte před sebe. Jakmile tohle udělají všichni hráči, karty odtajní a jdete zjistit, kdy se Panenka otočila. Tohle vše je znázorněno číslem na kartách, pokud číslo na kartě Panenky odpovídá vašemu, máte smůlu a váš hráč nejbližší Panence, či jediný hráč na herní desce, je mrtev. Pokud je karta Panenky zelená, tak všichni hráči postupují dále. Můžete také do soupeřů strčit pomocí karty číslo nula a tím je vyřadit ze hry, ale tím vaše možnost ovlivnit hru hasne. Jakmile jsou všechny karty Panenky zahrány, začíná odpočet. Chvíli jsme si ještě lámali hlavu nad tím, jak má fungovat, nakonec jsme to nějak zvládli, i když je to dosti krkolomné. Naštěstí nás většina přežila. Aspoň, že tak.

"Dalgona" je další hra v pořadí, kdy budete vyškrabávat různé tvary z medové sušenky. Pokud sušenka křupne, hráč umírá. Nachystáme další herní plánek, rozmístíme své hráče na čtyři různé tvary, které můžeme vyškrabat a pak se zase tahají karty určené pro tuto hru. Můžete otáčet libovolný počet karet, pokud ale otočíte kartu křup, pak musíte žeton svého hráče vyřadit z plánku. Pokud kartu křup otočíte jako první kartu, vyřadíte některého ze svých soupeřů. Je-li na kartě symbol, na kterém máte žeton svého hráče, pak se posunete ve vyškrabávání do další sekce anebo jste úspěšně symbol vyškrabali celý a přežíváte do dalšího kola. Takže tu máme zase velký podíl náhody, jak už to u tahání karet bývá. V návodu pak najdete například spojení "Odkopnete zapalovač", které není nijak vysvětleno - je to správný překlad? A na konci návodu pro tuto hru zase máme odpočet, tentokrát 15:00. Ve chvíli kdy dosáhne nuly, všichni zbývající hráči na herní desce umírají.

K popisování všech kol tady nemáme prostor, ač má každé svá pravidla. Některá kola byla jednoduchá, jiná jsme snad úplně nepochopili, ale nějak jsme je nakonec odehráli. Příkladů je v návodu poskrovnu a tak jsme několikrát hledali na mobilech průběh kol v seriálu, protože jsme jej nikdo celý neviděli, jinak by to bylo asi jednodušší. Co bych ještě vypíchla, je kolo čtvrté, "kuličky", ve kterém máte použít již zmíněné pofidérní kuličky. Jsou to dva žetony, které zaseknete do sebe a tvoří tak hranatou "kuličku", pomocí níž pak "koulíte" na kartě hry ve dvojicích proti sobě. A to za předpokladu, že si zvolíte variantu "čára" a snažíte se kulnout co nejblíže červené čáře. Máte ale také možnost zvolit varianu "sudá, lichá" a jen hádat, kolik kuliček si za zády dal do ruky váš soupeř. Opět je to dost náhodné, koulet kuličkou v podstatě nejde, spíš se překocuje nebo jen klouže a z malé herní desky snadno sjede, což vás samozřejmě stojí život. Celá Squid game pak končí kolem šestým, "hra na oliheň", kde se s posledními žetony hráčů budete snažit dostat na hlavu olihně, která vám zajistí vítězství.

Když to vezmu kolem a kolem, hra je plná miniher, které jsou ve velké míře založeny na náhodě, je složená ze spousty komponent, které mají mnohdy minimální využití a šlo by jejich funkci vyřešit elegantněji a efektivněji a ve výsledku to celé neposkytuje smysluplnější herní zážitek. Efekt, který má Squid game na obrazovce, se ve hře úplně nepromítl, ale pokud jste nadšení fanoušci netflixové série, kteří by si Hru na oliheň chtěli vyzkoušet doma nebo mít stylovou krabici v knihovničce, pak by hra mohla být pro vás. My si ale na Silvestra zahrajeme něco šťavnatějšího a vám do nového roku přejeme především zdraví a také spoustu deskoherních zážitků! 

Peťka

Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 2/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku a pokud byste potřebovali finanční injekci, můžete si zahrát pár dětských her. Stačí se podepsat...