recenze - SOBEK PRO 2 HRÁČE

26.02.2023

Po docela krátké době tady máme další deskovku z ranku "dvojkovek", které se u nás na Deskologu teší velké oblibě. Sobek ve variantě pro dva hráče se na český trh podíval už loni a to díky vydavatelství Mindok. Není divu, už na první pohled se zdá, že by se mělo jednat o rodinnou hru, které dobře zapadají do jejich portfolia. Pojďme se tedy přenést do starověkého Egypta, plného ryb, mramoru a slonoviny.

Jak se v deskoherních kruzích říká: "Nesuď hru podle obalu." Krabice Sobka rozhodně nepatří mezi ty, které by mě na první pohled zaujaly a v obchodě bych tuhle hru popravdě spíše přehlédl. Xavier Gueniffey Durin aka Naïade přitom patří mezi mé oblíbené ilustrátory a co se týče obsahu, je tady jeho rukopis jasně znát. Pod víkem se totiž skrývá přes šedesát pěkně ilustrovaných čtvercových destiček, herní plán představující tržiště, žetony pirog, důležité přehledové listy a to vše vyvedeno v barvami hrající cartoonové grafice. Nesmím samozřejmě zapomenout na plátěný pytlík a především doslova majestátní dřevěnou figurku Ankh, která se bude během celé partie tyčit na herním plánu. Zdání tedy může někdy klamat a to poslední, co bych o Sobkovi aktuálně mohl napsat, je, že je nevýrazný.

Jak už jsem zmiňoval, jedná se o klasickou dvojkovku, kde se každý z hráčů přidá k jednomu ze z znesvářených cechů obchodníků. Příprava partie vám chvíli zabere, protože budete muset dílky zboží a osob náhodně rozdělit na herní plán šest krát šest. Pak už stačí jen přichystat žetony pirog na okraji herní desky a mince, nebo přesněji debeny, vložit do plátěného pytlíku. Ve svém tahu pomocí figurky Ankh, která vám naznačuje směr, vybíráte destičku z herního plánu. Sebraný dílek si dáte do ruky, kde se pak snažíte vytvořit minimálně trojice stejných symbolů, které byste mohli vyložit. Pokud si při výběru dílku nevyberete ten nejbližší v určených směrech, budete muset všechny přeskočené dílky položit na vaši desku korupce, což vám neudělá radost při finálním sčítání bodů. Vypadá to jako taková klasická rodinná abstraktka, že? Ale...

Nečekejte žádnou šachovou partii. Už teď vám mohu prozradit, že si mě Sobek pro dva hráče získal a to především díky, podle mě pěkně vyvážené, kombinaci dvou herních prvků. Kromě dílků zboží, jsou tady i dílky osob, pomocí nichž pak můžete ve svém tahu získat určité výhody a nebo možnost přímo zaškodit vašemu soupeři. Je libo dobrat si tři dílky z dobíracího sloupečku? Vybrat si libovolný dílek z tržiště? Nebo ukrást jeden dílek soupeři? Není problém, přesně takovéto akce vás čekají na dílcích osob a podstatným strategickým prvkem je i najít ten správný moment, kdy kterou akci použít. A to není vše, nesmím zapomenout na žetony pirog, které získáváte po vyložení sad. Jsou to přesně tyhle prvky, které nabourávají v základu abstraktní a logickou hratelnost.

Porce náhody a škození pak působí jako čokoládová poleva na zmrzlině a dodává hře ten správný šmrnc. Nesmíte samozřejmě očekávat nic převratného a inovativního, protože kdyby mi někdo řekl, že je Sobek deskovka z roku 2003, tak mu to uvěřím a vůbec to neřeším. Tohle je totiž jednoduše povedená hra. Rychle jsme si ji oblíbili především jako pohodovou dvojkovku do hospody, kdy dáme klidně čtyři partie po sobě a mezi tím probíráme, co nového psali v nejnovějším vydání Mladého egyptologa. Škoda jen trochu delší přípravy, jinak bychom těch partií dali i pět. :) Zároveň bych Sobka doporučil jako vstupní hru a myslím, že za nějakých čtyři sta padesát korun je to zajímavý typ na dárek pro začínající hráče, u kterých si třeba nejste úplně jistí jejich preferencemi.

Nenechte se zmást roztomilou grafikou, Sobek pro 2 hráče totiž rozhodně nepatří do ranku dětských her, ale nabízí poměrně nenáročný zážitek pro všechny věkové kategorie. Ok, s nikým nad padesát let jsem tuhle deskovku nehrál, ale za svým doporučením si i tak stojím. :)

Petr


Hodnocení designu: 3+/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5



Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku