recenze - SETTLERS: ZROD IMPÉRIA

06.11.2017

Hned ze začátku musím napsat, že jsem na vážkách, jestli jsou Settleři velká hra pro stratégy, nebo pohodovka ke kávě po obědě.

Pěkné kýčovité obrázky na kartách, žetony jablek, stavění dřevorubeckých chatrčí, ale taky bourání budov soupeřů a v neposlední řadě důležité rozhodnutí při výběru karet. Hra je tedy někde mezi, pravidla nejsou složitá, tak si můžete klidně zahrát s přáteli, kteří se necítí na nějakou velkou strategickou pecku.

Hráčům, kteří si rádi budují svoje políčka a těží suroviny jako v Agricole, bude překážet vzájemné ničení budov, ale pro ty škodolibé je zase interakce málo. I když ničení má i pozitivní efekt, samotným bouráním navíc poškozený hráč získává možnost postavit lepší budovy na místo zničené.

Mě vyhovuje poměr mezi obojím, možností se zaměřit na sběr surovin a karet akcí a čas od času někomu pohrozit nasbíranými meči. Třeba když Jarynovi, hrdému majiteli hry, rozbiju jeho oblíbený zdroj mečů a ten chudák mi pak celý rudý ani nedolije pivko.

Nakonec k tomu designu.

Všechno je pěkně barevné, žetony představující suroviny jsou dřevěné, většinu stolu vám pak zaberou karty, které přikládáte k desce vašeho rodu.

Krabice, manuál i ilustrace na kartách mají jednotný grafický styl, který je sice dost sterilní, ale z praktického hlediska poslouží dobře. I když pro jednotlivé typy surovin, které si budete po každém kole dobírat, nenajdete v krabici přihrádky. Takže buďto pořídit sáčky, nebo všechno nechat pohromadě.

Na hru se vždycky těším a myslím, že i všichni ostatní, které mí Římané rozdrtili. Určitě Settlery ještě mockrát zahrajeme a polijeme pivem.

Hodnocení designu 3/5

Hodnocení hratelnosti 4/5

Petr