recenze - SANKT PETERSBURG

16.07.2020

Kouknete se na obal krabice a s jistotou si řeknete "euro hra"? Pokud ano, tak jste vedle jak ta jedle. Sankt Petersburg vás vezme o tři sta let zpátky do Ruské říše, kde budete budovat nové město a ve velkém utrácet rubly.

Na rozdíl od drtivé většiny klasických euro her se stěžejní mechanikou worker placement, se tady nic podobného nekoná. Petrohrad nabízí prakticky dva hlavní mechaniky - nakupování karet a získávání vítězných bodů pomocí těchto karet. Herní kolo se skládá ze čtyř fází, a v každé z nich nakupujete jiné typy karet. V první fázi "řemeslníků" jsou v nabídce karty poskytující příjem peněz. Dá se říct, že investujete do zdrojů našich příjmů do dalších kol. V druhé fázi "budov" vám karty poskytují převážně vítězné body, o které jde nejvíce. Třetí fáze, je fáze "šlechticů", což je zdroj jak peněz, tak bodů, a navíc čím více šlechticů máte, tím více získáte extra vítězných bodů na konci hry. Ovšem karty šlechticů jsou nejdražší. Poslední fáze "vylepšení" neposkytuje sama o sobě nic, ale lze s ní vylepšit předchozí tři typy karet. 

Bača Miro zo Slovenska
Bača Miro zo Slovenska

Karty vám rubly (respektive body) nepřinášejí jednorázově, ale každé kolo. Čím dříve kartu zakoupíte, tím více vám "vydělá". Tady se dostáváme k hlavní myšlence hry. Rozvážně nakupovat a sbírat ty správné typy karet, a to ve správný čas. Ze začátku hry je nejlepší investovat do řemeslníků, abyste měli každé kolo dostatečně peněz pro nákup ostatních karet. Kdy začít utrácet za budovy a pomalu sbírat bodíky už je čistě jen na vás. Karty šlechticů a vylepšení jsou na tom podobně. 

Takhle voní svoboda.
Takhle voní svoboda.

Systém vykládání karet do nabídky funguje s dvěma řadami. Do vrchní řady se vykládají karty v daném kole (respektive fázi). Každá vykoupená karta se v následující fázi doplní novou kartou. Může nastat situace, že se nedoplní žádná, jelikož v předchozí fázi nikdo žádnou kartu nekoupil a vrchní řádek je již plný. Na konci kola jsou pak všechny zbylé karty z vrchní řádku přesunuty do spodního, kde jsou stále ještě jedno kolo k dispozici, jen už o jeden rubl levnější. Je tu další prostor k možnému taktizování. 

Kostkový cukr v originálních tvarech.
Kostkový cukr v originálních tvarech.

Sankt-Peterburg, neboli česky Petrohrad, založil v roce 1703 ruský car Petr I. Veliký. A to na území při ústí řeky Něvy, které dobil proti válce se Švédskem. Po celém území se rozkládaly močály, proto je musel car nechat prvně vysušit, a poté mohl začít budovat. O 9 let později se stal Petrohrad hlavním městem Ruského Impéria, a to trvalo po 200 let. Nejčernější události Petrohradu se stalo obležení německými vojsky během 2. světové války, kde pomřelo na hladomor přes jeden milión civilistů. Dnes ve městě plné památek, paláců, monumentů a pevností žije přes pět miliónů obyvatel.

Celý design deskovky je v podobě tradiční staré německé euro hry. Od stylistických ilustrací na kartičkách až po velmi jednoduše rozvrženou herní desku. Takže vás asi nepřekvapí, že ilustrátorka je Doris Matthaus (dále například El Grande) němčourka. Někoho můžou potěšit bankovky místo mincí - budete se cítit jako bankéři v ČSOB, nebo dřevěné symboly fází. Ale jinak nic, z čeho byste se posadili na zadek. 

Pokládám nebo beru?
Pokládám nebo beru?

I když hra nabízí různé strategie, nakonec si najdete jednu tu nejlepší - což je ze začátku sbírání kartiček řemeslníků. Pak už se celá hra scvrkne jen na to, komu se povede jich mít nejvíce, a tak získat nedostižný náskok. To je bohužel škoda, proto je Sankt Petersburg vhodná spíše pro začátečníky, jako tzv. vstupní hra. Pro ty ostatní vyzkoušet, párkrát zahrát a jít o dům dále.

V roce 2014 vyšla reedice s novou grafikou a upravenými pravidly. Redakce Deskologu vymění podepsaný pivní podtácek za jednu kopii téhle reedice. Děkujeme.  

Yarek, the párek


Hodnocení designu: 2/5
Hodnocení hratelnosti: 3+/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku