recenze - ROOM 25

12.11.2017

SPĚCHEJ - PŘEŽIJ - UTEČ

 Čeká na tebe pětadvacet místností plných překvapení. Buď první, kdo se vyhne všem nástrahám a uteče bezpečně ven z kostky. Téma je zasazené do reality show pro diváky a hlavní aktéři jste vy, hráči. Akorát nic není hrané a přijít o život můžete v jakémkoli okamžiku! Těšíte se? Já se těšil :)

 Room 25 má velmi jednoduché pravidla a herní doba nepřekročí 30 minut. Tímhle ji přesouvám do kategorie nenáročných her i pro příležitostné hráče. Nesnižuji její zábavnost, naopak. Ač by se mohlo zdát, že bude Room 25, na motivy kultovního filmu Kostka, děsivý nebo hororový, je to "děsná prča". Hra má několik módů od sólo přes kooperaci až po konkurenční mód (můj oblíbený). A věřte mi, strčit soupeře do plynové nebo smrticí komory je prostě zábava.

 Všechny role (postavy), které si můžete vybrat, začínají ve středu kostky. Bohužel, tady je úplně jedno jakou postavu si zvolíte, nemají žádné vlastnosti, a to mě sakra mrzí. Každopádně mají jeden společný cíl, najít a dostat se přes místnosti do únikové komory, opustit hru a vyhrát. Jenže každá místnost je skrytá, dokud se do ní nepodíváte nebo rovnou nepřesunete. Což (ne)doporučuji, pokud se nechcete rovnou dostat třeba do popravčí místnosti :)
 Kromě těchto nebezpečných a fatálních dobrůtek, jsou některé i bezpečné nebo dokonce výhodné: Přesouvání po kostce, teleportace do středu a podobně.

 Pro pohyb v kostce potřebujete tyto čtyři akce: Podívání se na skrytou místnost, přechod do místnosti, postrčení soupeře do vedlejší místnosti a to nejlepší nakonec.. posunutí celé řady, přičemž poslední místnost se přesune na začátek řady. K vítězství už stačí akce ve vhodnou chvíli správně kombinovat. Ze hry se pak stává "házením klacky pod nohy", nelítostný boj o přežití, kdy soupeře například těsně před cílem posunete na druhou stranu kostky a k tomu si ještě vylepšíte svou pozici a rychle zmizíte pryč. Protože na útěk máte jen omezený počet kol.....

 Room 25 JE zábavná, jednoduchá (beru jako plus), rychlá, pěkná.... 

Počkat, pěkná taky?

 Menší krabička je naplněna komponenty. 25 destiček místností, 5 malých figurek, nějaké ty žetony nebo karty postav. Myslím, že nebudete zklamání. Navíc žetony a destičky jsou z tvrdého, pevného kartónu. Bohužel, design a ilustrace mě nijak nezaujaly :(

Materiálu je dost a je kvalitní, ale po grafické stránce mě hra prostě nechytla za moje hráčské koule. 

 Před závěrem musím ještě zmínit, že hra vyšla jen v anglickém jazyce... Dobře, kecám, ještě v japonském, čínském a francouzském :) Ale pro ty, co umí jen česky, lze přeložený návod do češtiny stáhnout na webu. A navíc, je to jazykově nezávislá hra, ve smyslu: pokud už hru umíte, nepotřebujete nic číst.

Suma sumárům

 Hra Room 25 má zajímavý, originální koncept Run-Survive-Escape a navíc je docela zábavná. Mile mě překvapila a myslím, že ji lze s nadhledem brát i jako rodinnou hru. Design neurazí, ale ani nenadchne. Pokud bych měl uvést bodové hodnocení, což uvádět nebudu, vypadalo by to takhle:

Hodnocení designu 2/5

Hodnocení hratelnosti 3/5

Yarek, the Párek