recenze - RAILROAD INK - ŽLUTÁ a ZELENÁ EDICE

22.01.2023

Dopravní infrastruktura se za posledních sto let posunula mílovými kroky vpřed, stejně jako její údržba, nebo-li v obci kdo má mezeru, ten spadne do téru, zatímco na velkých tepnách se bude imrvere zipovat, protože peníze vládnou světem. My v Deskologu raději bereme věci do svých rukou a postavíme si to sami. Tedy spíše namalujeme do moc hezky ilustrovaných plánků železnic a silnic v další verzi zakreslovací deskovky Railroad Ink a tentokrát rovnou ve dvou - bohatě zelené a zářivě žluté edici.

Dvě malé krabičky s uzávěrem na magnet. Ah, otvírám a zavírám je pořád dokola. Místo v nich je využito na maximum, všechno hezky lícuje a je to docela roztomilé. Obsah je skromný, pouze čtyři mazatelné fixy, čtyři herní plánky, kostky a karty. A pak samozřejmě pravidla, v českém a slovenském vydání, v nichž se dočteme, že je to vlastně poměrně jednoduché a většina složitostí, tedy počtů, se bude odehrávat až na samém konci hry. Bez nějakého protahování rozdáváme stylově ilustrované herní plánky a fixy a jdeme na to.

Každá partie má sedm kol, během nichž se budete snažit stvořit co nejlepší dopravní infrastrukturu s dostupnými zdroji. Přeloženo - zakreslením částí kolejí nebo silnic, které vám padnou na kostkách, propojit co nejvíce výjezdů, které jsou znázorněné šipkami vedoucími z herního plánku. A samozřejmě jsou tady i nějaká ta nej, která vám přinesou bonusové body - nejdelší dálnice, nejdelší železnice a tak dál. Při přípravě pak můžete využít obě hry najednou tím, že smícháte karty cílů z obou edic a to jak těch základních, tak pro rozšíření, která jsou součástí obou balení. 

A jak to tedy probíhá? Hodíme kostkami cest a podle tvarů, které padly, zakreslujeme všichni najednou daný úsek do svých plánků. To se samozřejmě řídí několika jednoduchými pravidly. Například zatáčku bez začátku i konce si do pole nepostavíte, že? Nebo na koleje najednou nenapojíte asfaltku... Je třeba, aby cesty někam vedly a měly smysl, ve výsledku vám stejně ty nesmyslné uškodí. Propojit cestu a železnici můžete jednoduše stanicí a pokud je ta stanice ještě k tomu ve vesnici, získáte za to dodatečné body. Cesta může vést okolo továrny či univerzity, za něž také dostáváte různé bonusy. Je to celkem jednoduché že? Ale ejhle. Jak napojím tuhle cestu na železnici, aby měla výjezd a vedla přes středové pole? A co splnění dílčích cílů, točí se tam celkem dost bodů - pro toho, kdo bude první. Jak bych to otočila, mažu potřetí namalovanou zatáčku, protože příště určitě padne ta rovná s nadjezdem, kterou potřebuju. Svůj herní plán má každý hráč skrytý a tak si jedeme na svém písečku a čekáme na zbytek, než se konečně rozhodne, jakým směrem ta jejich dálnice povede, což je, ve čtyřech hráčích, někdy opravdu dlouho.

Zakreslit tu správnou trasu není žádná sranda, v bodování hraje roli spousta faktorů už v základní hře a je to teda pořádná farka. A co teprve rozšíření, kterých je v každé krabici hned po dvou (lehčí a těžší). Jako první jsme si zkusili pouště ze žluté edice. U trati pak můžete zasadit kaktusy, ale ne moc daleko od vody, protože pokud na kostce padne vlna sucha, pak vám uschnou a body žádné nebudou. Rozšíření do hry přidává také nové cíle, a celá hra má ještě variantu sólovou a draftovací. Pokud vás tedy omrzí základní verze, možností je mnoho. Nehledě na to, že pokaždé stavíte naprosto unikátní trasy, počet kombinací jednotlivých částí cest a kolejí je nepřeberný.

Na úskalí jsme narazili v případě kontroly, zda je vše správně zakresleno. "Jaktože máš za kaktusy 5 bodů, ukaž mi, ve kterých kolech sis to nakreslil. Ale tady jsi přeci doublovat nemohl, kde máš továrnu v tomhle kole? Já využila kaktusy v každém kole a tenhle nemám..." Dohledat, zda je vše správně zakresleno, je poměrně obtížné, ale jinak jde vše jak na drátkách, styl zapisování speciálních akcí, použitých kostek i samotné zakreslování silnic a železnic je snadné, jen to teda dobře propojit, aby to na konci trhlo maximum bodů.

Pokud rádi stavíte a tvoříte, tady se budete moct vyřádit. A nemusíte zoufat, že neumíte kreslit, je to naprosto jednoduché a zvládne to úplně kdokoli. Tuhle deskovku si zahrajete doma s rodinou i na pivu s přáteli, nezabere skoro žádné místo a je pořád originální a zábavná. Rozšíření do hry přináší při opakovaném hraní obohacující element a jednotlivé varianty hry jsou dobře promyšlené a znovuhratelné. Takže sečteno a podtrženo, koupí této již klasiky neprohloupíte a užijete si mnoho herních večerů, dokud vám nevyschnou fixy. A možná že i pak.

Peťka

Hodnocení designu: 4+/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku. A na rudnou mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední raději nejezděte.