recenze - QUEENDOMINO

11.04.2019

Ač je Queendomino samostatná hra, vychází z úspěšného předchůdce Kingdomino a srovnání těchto dvou, téměř stejných, titulů je nasnadě (divné slovo). Která je lepší? A vyplatí se vlastnit obě hry? Pokusím se v recenzi odpovědět sám sobě. 

O Kingdominu jsem se rozepsal zde. Rozplýval jsem se nad geniálně jednoduchou hratelností a malebným designem. Královnina verze posouvá hru o něco dále a přidává několik nových mechanik. Krabice je o poznání větší, jelikož obsahuje více komponent včetně dřevěných figurek královny a draka nebo čtvercových destiček budov. Pohádkový design si ovšem zachovává a opět se můžete kochat malebnými políčky a obyvateli království při své rutinní činnosti. 

Šach mat!
Šach mat!

Kdybych měl začít od největších změn, byl by to nový druh krajiny městských oblastí (červená políčka). Na těchto, a jenom těchto, políčkách lze totiž stavět budovy. Své království můžete tedy zvelebit pekárnou, krčmou, kostelem či sochou. Budovy přidávají bonusové body, korunky, nějaké věže a rytíře. K čemu vám to všechno bude, se hned dozvíte.
Každopádně, pokud se vám nepoštěstí získat městské oblasti, můžete postavit leda sebe na hlavu. 

Výběrčí daní s titulem rytíře.
Výběrčí daní s titulem rytíře.

Následující velkou změnou jsou rytíři a daně. Bohužel, ani království v Queendominu se nevyhnou daním. Stačí umístit rytíře z vaší zásoby na políčko libovolné krajiny, a penízky už se sypou. Čím větší krajina, tím více vyberete. Ale pozor, každého rytíře lze vyslat jen jednou, pravděpodobně pokaždé skončí v nejbližší krčmě nasátí jak houby. A kde takové udatné rytíře naverbujete? Správně, z postavených budov. A kde vezmete peníze na budovy? Správně, z vybraných daní.

"Queendomino, kdo je na světě nejkrásnější?", "Kluci z Deskologu, má paní."
"Queendomino, kdo je na světě nejkrásnější?", "Kluci z Deskologu, má paní."

Třetí nejvýraznější novotou je Její Veličenstvo, respektive figurka královny. Návštěva koruny přináší vašemu království bonus v podobě levnějších budov. Na konci hry se pak počítá jako korunka navíc. A to už stojí za nějaké to podlézání. Královna přijde jen k tomu, kdo má nejvíce postavených věží. Snad nemusím vysvětlovat, že věže získáte pomocí budov. Pomalu se nám uzavírá kruh, na jehož konci syčí samotný drak Šmak.

Sleva na vše -50%!
Sleva na vše -50%!

Stejně jako každý správný drak, i tady náš drak neohrne čumák nad zlatem. Za pouhou jednu zlatou minci lze uplatit draka, aby pro vás spálil budovu na popel. Ale nebojte se, ne už postavenou, jenom z těch na výběr. Hráči mají vždy na výběr ze šesti budov, které lze za peníze postavit. Pokud se vám ale ani jedna nehodí, drak se o to postará svým ohnivým dechem, načež se doplní nová budova z hromádky.
Tahle funkcionalita se využívá spíše k poškození soupeře, jelikož zrovna tahle budova by se mu fakt velice hodila ... 

A poraženým se stává ....
A poraženým se stává ....

Queendomino obsahuje několik menších inovací, které se navzájem ovlivňují a tvoří novou strategickou možnost k získání vítězných bodů. Daně - peníze - budovy - věže - královna - drak. Kruh se uzavřel a je čas si odpovědět. Je lepší král, nebo královna?
Jednou ze silných stránek Kingdomina je geniální jednoduchost. Pokud je právě tohle důvod, proč si vytáhnete ke kávě malebné destičky, pravděpodobně vám bude Queendomino připadat zbytečně překombinované. Těm ostatním nové možnosti strategie oživí hru, ke které se opět vrátí.

Za sedmero horama a sedmero řekama je to sakra štreka.
Za sedmero horama a sedmero řekama je to sakra štreka.

Pokud vlastníte obě hry, jejich kombinací můžete hrát variantu Královské svatby až pro 8 hráčů, nebo pro 4 hráče, avšak s možností postavit království o rozloze 7x7 polí. A to už není žádné malé královstvíčko, ale pořádný Commonwealth.
Zatímco budete uvažovat o pořízení jedné, druhé nebo obou her, já šalamounsky zhodnotím Queendomino. 

Yarek, the párek


Hodnocení designu: Stejné jako u Kingdomina

Hodnocení hratelnosti: Stejné jako u Kingdomina


Pokud stále nejste fanoušky _deskologu, pošlem na vás Šmaka.