recenze - QUADROPOLIS

24.02.2019

Vybudovat si své město. Postarat se o to, aby obyvatelé nemuseli dýchat zplodiny ze sousedících továren a spaloven (zdravím z Ostravy). Nabídnout lidem bydlení, práci i vyžití. Tohle jsou věci, které vám už desítky let nabídne spousta počítačových her, ale co ty deskové? Dneska se podíváme na jednu, která k tomu přistupuje svérázně a hlavně jednoduše.

Krabice Quadropolis je barevná a na první pohled upoutá vaši pozornost, prostě klasický styl vydavatelství Days of Wonder. Jejich deskovky mám rád v krabicové i digitální podobě, takže už se těším na to, co najdu pod víkem. Jsou tady pravidla, herní desky a spousta žetonů k vyloupání. U toho loupání chvilku zůstanu, balení totiž obsahuje papír s důležitým upozorněním. Běžně považuju zbytek kartonů po vyloupání žetonů za odpad. V Quadropolisu nás ale autoři nabádají, abychom tímhle odpadem vyplnili dno krabice a zamezili tak svévolnému pohybu komponent, pokud skladujete hry svisle nebo je přenášíte. Spousta lidí tohle dělá běžně - OK, dost to zvyšuje hmotnost hry, ale funguje to. Samotný insert je pak podle mě naprosto geniální. Každý žeton tady má svoje místo a to vám pak velmi ulehčí i samotné hraní.

Kromě kartonových žetonů v balení najdete i plastové figurky. Panáčci podobní těm z Carcassonne, červené kostičky znázorňující energii, plus dvě figurky co sem zabloudily z Člověče nezlob se. Stejně jako u insertu, všechno je vyrobeno z kvalitního plastu. Tak na to nebudu jenom koukat a prolistuju pravidla.Celý průběh hry je přehledně popsaný a najdete tady i spoustu názorných příkladů. Quadropolis pak můžete hrát v klasické a expertní verzi. Nejdříve tedy vyzkoušíme jednodušší variantu.

Během přípravy hry naplno oceníte výše opěvovaný insert. Pro každé kolo totiž máte sadu žetonů a ty jsou tady krásně oddělené, stačí je jen vytáhnout a rozložit na herní desku. Vznikne vám tak prostor, ve kterém jsou řady a sloupce plné různých budov a městských částí. Najdete tady paneláky, obchody, parky, továrny, veřejné služby a přístavy. Celá hra je pak založena na tom, že si ve svém tahu vhodně dobíráte právě tyhle budovy a na své herní desce stavíte město. Důležité je dobře promyslet, které budovy spolu budou sousedit, kolik lidí bude nakupovat v obchodech a nebo třeba jak vysoké budou obytné paneláky. Každá budova musí být navíc aktivovaná a k tomu slouží buď obyvatelé, nebo energie. Oba zdroje získáváte při zabírání budov na herní desce a může se stát, že budete řešit i jejich nadbytek, což se negativně projeví při konečném hodnocení.

Hlavní zábava celé hry pro mě spočívá právě v zabírání budov pomocí takzvaných architektů. To jsou žetony ve tvaru šipky, které přiložíte k okraji herního plánu a vezmete si žeton na pozici, která je shodná s číslem architekta. Celou řadu a sloupec tím navíc zablokujete figurkou urbanisty, takže váš soupeř bude muset lovit jinde. Tohle vás donutí sledovat města soupeřů a snažit se předvídat, po které budově se budou sápat. Hráče, kteří si chtějí v klidu stavět, urbanista asi dost naštve. :) Sám jsem se několikrát nas..l, když jsem se rozhodl postavit čtvrté patro domu a místo toho na mě zbyl jen supermarket, aaach jo.

Na druhé straně herních karet najdete nový podklad pro vaše město. Je tady pět zón a hra se zároveň hraje na pět kol místo původních čtyř. Přibývají nové žetony kancelářských věží a monumentů. Kanceláře se stejně jako paneláky staví do výšky, u monumentů je pak jediná podstatná věc jejich sousedství. Během pěti kol expertní hry budete mít dostatek času na to, abyste rozvinuli svůj plán, to se mi ve čtyřech kolech dařilo méně. Osobně bych ale nevyzdvihnul ani jednu verzi proti té druhé, protože každá má něco do sebe a rád si zahraju i tu jednodušší.

Quadropolis je jednoduchý na naučení a vysvětlení soupeřům, ale i tak v sobě schovává spoustu strategických možností. Trochu klišé, které bych mohl aplikovat na spoustu her, ale tady to prostě platí. Můj skromný názor, proč se hře na českém trhu nedaří, je takový, že se možná lidi v hračkářstvích bojí kupovat hru, která nemá český název. To se týká více her od Blackfire. Ti si toho všimli a tak hledají možnosti, jak přejmenovat například dotisk Ticket to Ride. Jasně, pro hráče, který má přehled, tohle nepředstavuje žádnou překážku, ale leckterou maminku to může odradit (kromě maminek co chodí diskutovat ke Třem bratrům). Což je škoda, protože, a teď se dostaneme k tomu hlavnímu, Quadropolis je skvělá vstupní hra pro začátečníky.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku