recenze - PŘÍBĚHY PIRÁTŮ

27.01.2019

♫  Co budeme dělat s opilým námořníkem?
Co budeme dělat s opilým námořníkem? 
Co budeme dělat s opilým námořníkem? 
Časně z rána.   

MindOK v loni představil deskovku, o které jsem neměl ani tušení. Jmenuje se Příběhy pirátů s titulkem "Jedna posádka, sedm moří, tisíc dobrodružství!" Zní to tak ... dobrodružně! Když jsem se navíc dočetl, že se jedná o real-time kooperativní hru s digitální aplikací, na nic jsem nečekal a nastoupil na palubu. Poté jsem rovnou pokračoval do podpalubí a otevřel si láhev rumu. Tohle bude skvělá plavba, cítím to ve větru.

♫ Máčejte ho v rybím tuku, dokud mu nenarostou ploutve.
Máčejte ho v rybím tuku, dokud mu nenarostou ploutve. 
Máčejte ho v rybím tuku, dokud mu nenarostou ploutve. 
Časně z rána.  

Během hry neustále zasouváte do díry.
Během hry neustále zasouváte do díry.

Příběhy pirátů vás několikrát překvapí hned ze startu. Krabice je tak obří, že kdyby na ní nebyla ta infantilní ilustrace, měl bych strach ji otevřít. Po otevření vás zase překvapí větší kartonová stavebnice. Dojdu jen pro kladívko, hřebíky, a jde se stavět ...

Hlavním vybavením hry je pirátská loď složená z několika částí, ze kterých bývají lodě běžně postavené, tzn. trup, paluba, záď, stožár atd. Až bude vaše chlouba sestavená, můžete si ji pojmenovat, třeba "Starý ztrouchnivělec". Pak už stačí dát každému hráči posádku v podobě přesýpacích hodin a můžete vyplout. Set sail!

Hold! Ještě nám chybí tablet s aplikací. Teď už můžeme ... 

♫ Oholte mu břicho rezavou břitvou.
Oholte mu břicho rezavou břitvou. 
Oholte mu břicho rezavou břitvou. 
Časně z rána.  

Během čekání si můžete zpívat pirátské písně.
Během čekání si můžete zpívat pirátské písně.

Bez digitální aplikace se ani neodrazíte od břehu. Což v dnešní době asi nebude problém, navíc je aplikace přeložena hezky česky. Po zapnutí nastavíte základní informace, jako počet hráčů, obtížnost a jakou misi chcete zdolat. U poslední volby nemáte moc na výběr, pokud jste ještě "čučkaři". Takže stejně, jako česká bezpečnostní služba, i vy musíte začít pěkně od začátku. 

Příběhy pirátu, jak už název napovídá, jsou napínavým a drsným příběhem, rozděleným do 10 kapitol. Abyste si náhodou nespoilovali všechny zvraty, obraty a převraty, je každá kapitola zabalená do balíčku. Ten smíte otevřít jen v případě pokoření předchozí kapitoly. 

Autoři hry vás v průvodci žádají, abyste nekazili překvapení ostatním hráčům. Nemůžu si to ale odpustit, a musím aspoň něco malinko vyspoilovat.

♫ Vytáhněte ho za nohu na laně na napínání plachet.
Vytáhněte ho za nohu na laně na napínání plachet. 
Vytáhněte ho za nohu na laně na napínání plachet. 
Časně z rána.  

Jak mohli kdysi vydržet na lodi bez wifi?
Jak mohli kdysi vydržet na lodi bez wifi?

Každé kolo, respektive mise, jsou závod s časem. Všechny vaše rozhodnutí, správné i špatné, ukrojí kus drahocenného času. Proto také by měla být vaše posádka (spoluhráči) co nejlépe sehraná. A jaké příkazy lze na palubě plnit?

Kormidlovat (otáčet lodí), nabíjet kanóny, střílet z kanónů, napínat a kasat plachtu (zvyšovat rychlost), opravovat poškozené části lodí, nebo vyhlížet z koše útesy a jiná nebezpečí. Pro splnění mise je potřeba zvládnout všechny tyto činnosti v rychlém a správném sledu, což není lehký úkol. Zvlášť, když většinu akcí může provádět v jednu chvíli jen jeden hráč, kterému to trvá přesně 30 sekund, respektive to trvá přesýpacím hodinám. 

Pokud nejste dokonale nastaveni jak švýcarské hodinky, může dojít k nepříjemným situacím, jako třeba výstřel z kanónu o sekundu dříve, než je nabit dělovou koulí :P

♫ Dejte ho do postele s kapitánovou dcerou.
Dejte ho do postele s kapitánovou dcerou. 
Dejte ho do postele s kapitánovou dcerou. 
Časně z rána.  

A vidím ... velký špatný!
A vidím ... velký špatný!

Říkal jsem si, "tuhle hru budou milovat Alfahráči", jelikož v roli samozvaného kapitána budou rozdávat příkazy, a ostatní hráči budou jen poslouchat a pendlovat. Také jsem si zkusil pozici kapitána naší kocábky, ovšem sledovat dění okolo (karty), sledovat aplikaci a všechny přesýpací hodiny bylo nad mé skvělé kapitánské schopnosti. Naopak se osvědčilo rozdělení několika úkolů konkrétním hráčům. 

Jednotlivým kapitolám lze nastavit obtížnost, přičemž "pekelná" už je pro opravdové mořské vlky. Jednotlivé úkoly pro dané mise se postupem mění a přidávají na obtížnosti. Porazit vás můžou nepřátelské lodě nebo čas. Proti čemu všemu budete v Příbězích pirátů bojovat nemůžu prozradit, ale právě tyto překvapení vás dokážou udržet u hry až do samotného konce.

♫ Hou hej, vzhůru stoupá.
Hou hej, vzhůru stoupá.
Hou hej, vzhůru stoupá.
Časně z rána. 

Na lodi se to jen sype.
Na lodi se to jen sype.

U samotného konce je i známá námořnická a lidová písnička Drunken Sailor, a tím bych dnešní recenzi na Příběhy pirátů utopil. Pokud se vám nelíbila recenze ani písnička, počkejte si na příští recenzi, bude stát za to. Prozradím jen, že začíná na T.I.M.E a končí Stories.

I když celý design vypadá jako hra pro nejmenší, pirátsky jsme se bavili. Real-time koncept s přesýpacími hodinami a akcemi je originální. Kartonová loď se pravděpodobně časem rozpadne jak moje manželství, do té doby ale zažijete vír napětí, překvapení, radosti i beznaděje. 

Yarek, the alfapárek


Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 5/5


Přihlásit se k posádce můžete na našem facebooku. Kýblů a kartáčů máme dost pro každého.