recenze - POZVEDNĚTE ČÍŠE

11.11.2018

Máte chuť na červené víno sladké, suché nebo otrávené? V každém případě si raději nalejte sami. Jen tak budete mít aspoň nějakou šanci, že to přežijete. V Pozvedněte číše se s jedem totiž vůbec nešetří.

Koncept dochucování vína několika kapkami jedu už byl představen na Kickstarteru pod názvem Toast!, ale jak bývá život někdy svině, tak kampaň nevyšla úplně podle plánu. Tim Page, autor hry, málem vypil otrávené víno dobrovolně, naštěstí si jeho nápad vzal pod svá křídla vydavatel Horrible Games a hned se pustili do práce, z níž vznikl Raise your Goblets!

Tady u nás se postaral o překlad Blackfire. Samotný překlad nebyl porod bez komplikací, ale nebudu to dále rozpitvávat, hlavně že je to venku, živé a zdravé. Jméno to dostalo Pozvedněte číše a stejně jako původní název napovídá, že se bude hlavně připíjet číšemi.

I s jedem přiměřeně
I s jedem přiměřeně

A opravdu, v krabici najdete rovnou šest, pěkně provedených, plastových, neprůhledných a dosti hlubokých kalichů, aby nešel vidět jejich obsah. Dále v krabici najdeme barevné kamínky představující víno, jed a protijed, a k tomu karty postav a cílů. Tyto cíle, náhodně rozdané, vám budou během hry připomínat koho vlastně chcete otrávit, ale pozor, vaše pohnutky jsou veřejné! Karty cílů byly vymyšleny proto, aby se z pohodového společenského večera nestala rodinná hádka či manželská roztržka, protože nemůžete za to, že se vám povedlo otrávit zrovna tchýni, už třikrát za sebou.

"Tak tohle pít teda nebudu!"
"Tak tohle pít teda nebudu!"

Během tahů si vybíráte z několika jednoduchých akcí: 1) přidáte do libovolné číše jednu ingredienci, 2) podíváte se do své číše, 3) prohodíte svou číši s jinou nebo 4) posunete všechny číše směrem doleva nebo doprava. Ti odvážliví se pustí do přípitku, tzn. všichni zúčastnění "vypijou" své kalichy před sebou. Chuť vína vám nezkazí ani jed, ale jen v případě, že v něm máte stejnou dávku protijedu. Kapka jedu navíc vás švihem pošle pod hlínu.

Pokud se vám náhodou povede přežít přípitek, můžete vesele počítat vítězné body. Jeden za to, že jste naživu, druhý za to, že váš cíl není naživu, a pokud se vám nepovedlo ani jedno, můžete ještě získat bodík za nejvíc ovíněnou číši - obsahuje nejvíce kapek vína.

Život za smrt
Život za smrt

Pozvedněte číše je pro 2-12 hráčů - travičů, ovšem plastových číší v krabici najdete jen 6. Pokud vás tedy hraje více lidí, je nutné doma najít vhodnou náhradu, třeba oblíbený hrníček ... dělám si srandu. Při variantě více hráčů přicházejí na scénu ochutnávači!
Ochutnávači jsou užiteční pomocníčci šlechticů, čili sdílí číši se svým pánem. Mají stejné akce, ale nahlédnout do číše může jen ochutnávač, a šlechtic tímto tuto možnost ztrácí. Aby nebylo málo otrávených, mezi ochutnávači je i jeden zrádce, který získá vítězné body jen za smrt svého pána. Důvěra je po celou hru vrtkavá jak říjnové počasí. A tady začíná pravá zábava.

Když umřít, tak s úsměvem
Když umřít, tak s úsměvem

Není jednoduché se soustředit na všechny hráče, jejich cíle a akce, a všechny číše. Většinou se snažíte uhlídat aspoň jednu či dvě, které na konci přípitku stejně skončí u někoho jiného, než jste plánovali. Proto se nám během hraní neosvědčila varianta s kartami postav, které mají navíc speciální schopnosti. Hru to zbytečně komplikuje a zábavu snižuje. Naopak varianta s ochutnávači dodává hře správnou dávku intrikářství.

Pozvedněte číše obsahuje čistou zábavu, zlomyslnost, zrádcovství a spoustu vína, bohužel, to už tak čisté není. 

Na zdraví!


Yarek Von Párek


Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Připít s Deskologem si můžete na našem facebooku