recenze - PODEZŘELÍ

02.12.2021

Život Agathy Christie byl plný vražd a kriminálních činů. Naštěstí jen v jejich představách, které zformovala do nepřeberného množství detektivních příběhů. Pokud máte v oblibě stejný žánr jako známá spisovatelka, mohla by vás zaujmout nová desková hra Podezřelí. V ní se vžijete do role detektivů snažících se přijít všemu na kloub.

Detektivky berou čtenáře už od pradávna. Není divu, že romány Agáty jsou jedny z nejčtenějších na světe. Deskovky nechtějí být pozadu a oblíbenost tohoto žánru čas od času zužitkují. Nejnovějším počinem jsou Podezřelí, u nás jazykově lokalizovaní Tlamou. Krabice obsahuje tři velké propracované případy. Bajdvej, z některých eshopů získáte i jeden extra bonusový případ - a to se vyplatí. Vyřešení každého případu vám může zabrat hodinu, ale klidně i celé hodiny. Záleží na počtu hráčů a vašich detektivních schopnostech. Tím mám na mysli, kolik jste viděli dílů Columba.

Hlavní příběhovou hrdinkou je Claire Harperová, shodou okolností vášnivá čtenářka Agathy Christie. Jako jedna z prvních žen vystudovala Oxford v oboru kriminalistiky. To bylo v roce 1927. Od té doby cestuje po světě a rozlouskává záhadné případy jako oříšky v louskáčku. To je důvod, proč se ve hře podíváte na různá místa na světě. Konkrétně do Anglie, Skotska a dokonce Egypta. Nebudu vám prozrazovat bližší informace o případech, místech, okolnostech, ani že je vrahem vietnamský zmrzlinář. Pochopte, že jakákoliv indicie vám může zkazit zážitek z překvapení. To bych si raději uřízl jazyk a Petr penis...

Každý jednotlivý případ je celý řízený pomocí karet, respektive balíčkem karet. V balíčku najdete karty lokací, stop a osob, které lze vyslýchat. Vše je očíslováno a vzestupně seřazeno. Jak budete postupovat případem, budete postupně vytahovat a vykládat karty. Jen díky těmto kartám lze následně rozplést záhadu. Čím více vytažených karet, tím jasnější bude odpověď. Odpověď na závěrečné otázky jako například "kdo je vrah?", "kde ke zločinu došlo?", "co je vražednou zbraní?", "proč byla oběť zavražděna?", "napil se vrah mléka z krabice?", "proč má Japonsko tak velký dluh?" "jaký je smysl života?", a podobně. Za každou správnou odpověď získáte určitý počet bodů. A co více, záleží i jak rychle jste se k odpovědím dopátrali.

Cílem hry totiž není jen úspěšně vyřešit zločin, nýbrž ho vyřešit v časovém rámci. Každá vytažená karta, každá stopa či každý výslech stojí drahocenný čas. Podle počtu karet a správných odpovědí pak získáte jakési celkové skóre. Samozřejmě ne všechny karty mají stejnou informativní hodnotu. Někdy vám jeden výslech řekne více než druhý, a někdy zase vynecháte stopu, bez které budete ztracení jak netopýři v paneláku. Například pokud vyslechnete každého cestujícího ve vlaku, pravděpodobně na bodový rekord nedosáhnete. Ups, já něco prozradil. Vraždu v Orient Expresu jste určitě nečekali, viďte!

Na Podezřelých se mi strašně líbí jednoduchá příprava. Vyložíte balíček doprostřed stolu (nebo kdekoliv, kde se vám bude příjemně hrát) a můžete směle investigovat případ. Žádná velká hrací deska, žádné mobilní zařízení, jen karty, vy a vaše intuice. Obecné zásady a pravidla o pár odstavcích platí pro všechny případy. Příběhy jsou docela slušně napsány. Úvod vás vnese do prostředí, kde se zločin odehrál a seznámí se situací. Jednotlivé výslechy osob pak dokreslují okolnosti. Vaše představivost pracuje na plné obrátky a podezřelí se na imaginární nástěnce střídají jak modelky Jana Saudka. Malou výtku bych měl k "časovému limitu", který vás možná zbytečně tlačí k vyřešení případu. Zvlášť, když může rozhodnout blbá náhoda. Například, že se zrovna nepodíváte na tu zatracenou lupu. "Sakra, zase jsem to udělal! Sorry Peťo."

Naštěstí není žádnou povinností se striktně držet "časového limitu". Podezřelé můžete brát a hrát jako párty hru s cílem získat co nejlepší skóre, anebo jako pohodovou dvojkovku s partnerkou. Což je přesně můj případ. Bez ohledu na čas a body si se sklenkou vína prostě užíváte společné chvíle u řešení záhad. V tomhle ohledu jsou Podezřelí příjemnou detektivní hrou, a to bez větších záporů. Jo, a některé případy jsou opravdu tvrdý oříšek. Takže jsou zapotřebí sklenky i dvě :)

Yarek, the párek


Hodnocení designu: 3/5
Hodnocení hratelnosti: 4/5Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku