recenze - PATCHWORK

25.12.2017

Co dělat se zbytky starých látek po babičce? Záplaty na ošoupaných kolenech dětských riflí jsou jen chudý začátek. Někteří už možná tušíte, že člověk, který to umí s jehlou a nití, si z takových záplat vyrobí třeba celou deku. A přesně tahle záliba je základem deskovky pro dva hráče.

Krabice Patchworku je malá a tak vás v obchodě s deskovkama nemusí na první pohled zaujmout, hned na ten druhý ale jasně ukazuje téma celé hry. Spojování záplat rúzných velikostí, tvarů a barev.

Po rozložení na stůl se už o tak malou hru nejedná. Jednotlivé záplaty tvoří kruh kolem počitadla času, dále potřebujeme zásobu knoflíků a hlavně podložku znázorňující deku. Design všech komponent působí jednotně a pěkně vystihuje fenomén sešívání záplat. Kromě dvou dřevěných žetonů a jedné figurky je vše z kartonu.

Pravidla mají jen několik odstavců a vše je rychle připraveno k hraní. Takže pokud vaše soupeře neodradí téma, což by byla velká škoda, můžete dát i několik partií za sebou. Doufám, že to teď nevypadá, že bych chtěl hru během hraní rychle odbýt? Právě naopak, miluju ten pocit dobře zvolené záplaty. Gay? :)

Největšími lákadly jsou pro mě originalita, jednoduchost a tím pádem možnost nového soupeře rychle naučit hru.

Taktické možnosti ve hře jsou velké, i když by se to na začátku nemuselo zdát. Ve svém tahu máte pouze dvě možnosti co udělat, koupit si a "přišít" záplatu za pracně nasbírané knoflíky, nebo předběhnout soupeře a knoflíky získat. "Předběhnout" znamená posunout se v čase, který vymezuje celou partii a ve chvíli kdy oběma soupeřům dojde, hra končí. Mně osobně nejvíce baví právě ten "tetris" systém, dobře zvolit umístění záplaty s ohledem na další volné dílky a nezaplněnou část vaší deky.

Na konci musíte mít na své dece minimum prázdných míst a co nejvíce knoflíků ve své zásobě. V obojím se budete zlepšovat s každou další hrou. Proto jsem zmiňoval těch více partií po sobě, tahle hra k tomu doslova vybízí.

Celkově mi vyhovuje, když se tahy rychle střídají, oběma soupeřům na podložce vznikají barevné deky a knoflíky v zásobách se hromadí. Za mě je Patchwork skvělý pro příležitostné i zkušené hráče a díky nízké ceně není co řešit.

Hodnocení hratelnosti 4/5

Hodnovení designu 4/5

Petr


p.s.: protože se zabýváme hlavně designem her, mám jeden tip, jak si můžete hru upgradovat. Místo kartonových knoflíků použijte opravdové, nejlépe v modré barvě, ale nevadí ani různobarevné. Velkou figurku pak nahraďte dřevěnou špulkou nitě.


Komentovat a odebírat nás můžete na našem facebooku