recenze - PARANORMÁLNÍ DETEKTIVOVÉ

13.12.2020

Dedukční párty hry v poslední době frčí jak namydlený blesk. Na vlně oblíbenosti se svezli i polští vydavatelé Lucky Duck Games se hrou Paranormální detektivové. Bude se dedukovat, bude se kreslit na záda, bude se obmotávat provázek a taky se bude hlavně pít!

Vydavatel Lucky Duck games má již za sebou veleúspěšnou detektivní hru Kronika zločinu. Chápu tedy, že se snaží navázat na úspěch s novou podobnou detektivní záležitostí. I když tak trochu paranormální. Příběh se odehrává na místě, kde je mrtvola, kolem které pobíhají netradiční detektivové. Nad jejich hlavami září duch nebožtíka, který se s nimi snažící pomocí spiritualismu komunikovat, a sdělit jim svůj příběh se špatným koncem. Ke hře si můžete stáhnout doprovodnou aplikaci nebo taky nemusíte. Nalití sklenky dobrého pití už je povinné.

Role detektivů se může zhostit až pět hráčů plus jeden za roli ducha. Každý hráč dostane svou sadu komunikačních karet podle vybrané postavy, blok s fixem na zápis poznámek a velkou zástěnu, aby vám nikdo nekoukal takzvaně do talíře. Doprostřed stolu (nebo kde většinou hrajete) se rozloží hlavní deska s mluvící tabulkou, list na malůvky, provázky a jiné potřebnosti. Komponentů není zrovna málo, ale příprava je poměrně rychlá. Nakonec si duch vybere a vezme do ruky podstatnou příběhovou kartu. 

Příběhové karty jsou ve hře nejdůležitější. Každá karta obsahuje průběh a okolnosti smrti zemřelého. Včetně zásadních otázek kdy, proč, kde, jak a čím. Otázky, na které se detektivové snaží odpověď, a tím ducha poslat odpočívat v pokoji. Každá příběhová karta je tedy unikátní a nelze ji hrát dvakrát se stejnou skupinou lidí. Ale nebojte, základní krabice jich obsahuje osmadvacet. Takže do konce coronaviru vám vystačí... Snad. Podle popisu karty nastaví duch malé detaily, uvede hráče do děje a může se začít s investigací. 

Hráči neboli detektivové se střídají v tazích s nárokem na jednu otázkou na ducha. Otázky se pokládají ve spirituální podobě, jinak řečeno pomocí karet interakcí. Těch je několik druhů a zásadním rozdílem je, jakým způsobem může duch na otázky odpovědět. Například pantomimou, kresbou na záda, ukázáním na předměty v okolí, pomocí provázků, mluvící zašifrované tabulky nebo tarotových karet, a tak dále. Možností odpovědí je hodně a pokládaných otázek téměř neomezeně. Zakázané jsou jen otázky s jasnou odpovědí ano / ne. Cílem hry je jako první správně odpovědět na zásadní otázky. Proto si v průběhu značíte všechny důležité poznatky do svých vyšetřovacích bloků.

V úvodu jsem zmínil Kroniku zločinu, která je rozhodně detektivní, ovšem ne úplně párty hrou jako Paranormální detektivové. Zatímco u Kroniky se snažíte společným úsilím zapojit všechny mozkové závity a se vší vážností se dobrat k cíli, detektivové jsou hodně odlehčenou variantou. To srovnání se hrou Mysterium už je o něco zajímavější, ale k tomu se vrátím na konci článku. V mé skupině spoluhráčů jsme nepřišli detektivům na chuť, a to hned z několika důvodů. Pokládané otázky nebyly nijak inovativní a často se opakovaly jen s jinou kartou interakcí. Dále herní doba byla o něco málo delší, než by bylo zdrávo. A v kartě příběhů byla jedna nejasnost špatně interpretována několika způsoby. 

Paranormální detektivové vypadají designově velmi dobře a materiálů je požehnaně. Co se týče hratelnosti a zábavnosti, není to na dospěláckou párty hru až taková trefa do černého. Větší nadšení už budilo srovnávané Mysterium, které se u mě zatím drží na špici mezi detektivními hrami. Pokud vás něčím dnešní hra upoutala, věřím, že v rodinném kruhu se bude mnohem líp zamlouvat a nebude vám u ní chybět slušná porce zábavy. 

Yarek, the párek


Hodnocení designu: 3+/5
Hodnocení hratelnosti: 3/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku