recenze - MUSEUM: PICTURA
Tohle nebude úplně jednoduché, protože v rámci našich recenzí hodnotíme i zpracování her a jejich vizuál. Dneska tady ale máme deskovku, ve které je právě výtvarné umění tím hlavním tématem. Vy se tak můžete stát kurátorem v muzeu umění a dávat dohromady co nejatraktivnější sbírku obrazů.
Však je téma hry jasně vidět už na samotném víku krabice, která mimochodem působí velmi stylově. Uvnitř pak naleznete především velkou hromadu karet, které představují reálná umělecká díla z pěti období a šesti témat. Pro každého z až čtyř hráčů je připraven plán muzea a jakási centrální deska pak bude představovat široký plán mezinárodních muzeí. Nejdříve musím pochválit kvalitu karet, které podle mě ani není potřeba obalovat. Desky hráčů (plány muzeí) sice nejsou vyrobeny z tvrdého kartonu, ale jako podložky pod karty obrazů poslouží bez problému. Celkově k sobě všechny komponenty ladí a hra vypadá velmi stylově, až na dvě drobné výjimky. Výstavní žetony jsou nepřesně ořezané a tak na nich po vyloupnutí nelícuje grafika a ano, netýká se to jen mé kopie hry. Druhou pihou na kráse jsou drobné kartonové bodovací žetony, které autoři ve dřevěné variantě nabízeli jen na kickstarteru. Zvláštní rozhodnutí, ale jak už jsem zmiňoval, hra rozložená na stole vypadá moc pěkně a tyhle detaily naštěstí zapadnou.
A hned tady máme další pochvalu, pravidla Musea jsou sepsaná poměrně přehledně a tak jsem měl už po prvním přečtení jasnou představu o tom, jak bude hra probíhat. Během přípravy partie si vyberete jeden z plánů muzeí a k němu příslušný bodovací žeton a žeton přízně, které hned umístíte na ukazatel prestiže. Prestiž, to je, oč tu běží! A aby vaše muzeum ve svých začátcích nezelo prázdnotou, dostane každý s hráčů rovnou tři karty. Váš tah se pak bude skládat ze dvou fází. První fáze se nazývá akvizice a budete si během ní dobírat karty z trhu s uměním, což je obří zamíchaný balík všech karet obrazů. Následně proběhne výměna, ve které vy a následně i všichni soupeři vyměňujete kartu obrazu z ruky, za karty ze čtyř dostupných muzeí umění na centrálním plánu. Už v tuto chvíli můžete získat drahocenné body prestiže, takže je důležité brát v potaz, jaká je aktuální poptávka jednotlivých muzeí a kterých obrazů se naopak muzeum dobrovolně zbaví.
Protože jsem bohužel nikdy v žádném muzeu nepracoval a nestaral se o sbírku obrazů, nedokážu úplně docenit tematičnost, ale celkově mi trh s obrazy dává smysl. To samé platí pro následující fázi akcí, kde máte hned tři možnosti, jak se se svým tahem vypořádat. Trochu se rozepíšu o těch dvou hlavních. Zásadní akcí je vystavování karet obrazů ve vašem muzeu. Plán muzea má hned pětadvacet polí, do kterých můžete umístit kartu se slavným uměleckým dílem.
Jak už jsem zmiňoval, obrazy zapadají do šesti různých témat a pěti období, pro vás pak bude důležité, aby spolu dle těchto kritérií jednotlivé obrazy sousedily. Hlavně ve chvíli, kdy se rozhodnete otevřít dočasnou výstavu a jednu se svých sbírek ohodnotíte body prestiže. Což je právě ta druhá důležitá akce. Tady už je ze hry téma opravdu hodně cítit a musím ocenit i možnost libovolně svou sbírku přeskládat dle aktuálních potřeb, skvěle tím můžete vyplnit čekání na tahy vašich soupeřů.
A když už jsme u těch soupeřů, u Museum Pictura se opakuje podobná situace, jako u spousty dalších her z poslední doby, které prostě nejlépe fungují ve dvou. Ve třech jsem si ještě roli kurátora užíval, ale ve čtyřech už bych vám tuhle hru spíše nedoporučil. I když se jedná o poměrně svižnou karetku, čím více se blížíte k padesáti bodové hranici, a tím pádem i konci partie, začínají být jednotlivé tahy delší a delší. Svou čím dál větší sbírku se snažíte uspořádat pro průběžné výstavy, se kterými se vyplatí otálet a zároveň už musíte přemýšlet nad finálním rozložením obrazů, které se bude hodnotit na konci hry.
Museum Pictura tedy představuje docela slušný hlavolam a já si i díky tomu začal hru pořádně užívat až během nějaké třetí partie, kdy jsem přistoupil na tenhle chytlavý, ale ze začátku poměrně krkolomný koncept. Dát například hráči takovouto svobodu při průběžné manipulaci s už zahranými kartami je dost neobvyklé. Ve chvíli, kdy si jednotlivé herní fáze osvojíte a vžije se vám rozmisťování karet ve vašem muzeu, dostaví se velmi originální herní zážitek. Soudím tedy podle sebe. Samozřejmě nesmím zapomenout na edukativní aspekt hry. Byla by velká škoda si karty důkladně neprohlédnout a například my jsme během hraní používali jména autorů namísto zástupných čísel.
Pokud holdujete historii výtvarného umění, je Museum Pictura jednoznačná volba, ať už jste fanoušci Da Vinciho, Caravagia, nebo Maneta. Hra ale naštěstí podobné znalosti nevyžaduje a může si ji užít i úplný ignorant. Něco o tom vím. :)
Petr
Hodnocení designu: 4/5
Hodnocení hratelnosti: 4/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku