recenze - MOJE KNIHOVNIČKA

14.05.2023

Moje první knihovnička... Ne, tohle není naučná knížka pro nejmenší. A ani se tak nejmenuje... Pokud jste milovníci poklidných večerů s knihou a kočkou na klíně při intimním světle lampičky v pohodlném ušáku anebo máte rádi stejně poklidné deskovky, Moje knihovnička je tu pro vás!

Po otevření víka zaznívá "oo" a "hmm", náš zrak totiž hned upoutají plastové zásobníky znázorňující knihovničky, které si musíme složit, stejně jako křesílko ze tvrdého kartonu (označení pro začínajícího hráče). Pravidla jsou poměrně krátká a tak za pár chvil máme jak nachystáno, tak naučeno a jde se začít.

Uprostřed stolu leží herní plán obývacího pokoje, na němž jsou náhodně z plátěného pytlíku rozmístěny kartonové dílky s předměty, kterými si vybavíte svou knihovnu. Což je také cílem hry - hráč, který jako první zaplní svou knihovnu až po okraj, vítězí. A co že to tam teda můžete vystavit? Knížky… Ale i hry! Obrázky, trofeje, rostlinky či kočky. Já třeba mám ráda hlavně ty trofeje a tak si je tam všecky šoupnu a budu mít plno - bohužel tohle není hra o rychlosti, právě naopak, jak zjišťujeme záhy.

Pro plnění knihovny platí několik pravidel. Například pokud jste alergičtí na kočky, pak si je asi v knihovně chovat nebudete… Dost blbých srandiček. Pro všechny hráče platí společný cíl, kterým je náhodně tažená karta a pak také osobní cíl, o němž víte jen vy a v praktickém stojánku ho máte pořád na očích. U společného cíle vám vlastně o rychlost jde, protože první hráč, který jej splní, dostane nejvíc bodů a jak brzy zjišťujeme, je potřeba dobře zvážit, jaké dílky si můžeme a potřebujeme brát, abychom například v prvním sloupečku vlevo měli na první pozici kočku a na třetí pozici ve druhém sloupečku zase knihu nebo třeba pět dílků musí v knihovně tvořit písmeno X.

Prostor pro nějaké škození tady moc nenajdete, samozřejmě pokud náhodně vytažené dílky z pytlíku nenabídnou například nějaký z šesti typů předmětů, pak po jejich doplnění může nastat pomyslná bitka, ale pravděpodobnost je sice malá. Nám se zrovna při první partii stalo, že knížek jsme moc v nabídce neměli a tak jsme se o ně pěkně přetahovali. Ale ono je to vlastně dobře, protože to dělá hru zajímavější a musíte trošku i taktizovat. Jednotlivé žetony je možné házet vždy v jednom tahu jen do jednoho sloupečku a vzít si můžete jeden až tři, podle toho, jak jsou na plánu obýváku vyskládány (podrobná pravidla tady nemá cenu rozebírat).

Není to tedy jen tak jednoduchá milá hra se zdrobnělým názvem a okatou kočičkou na krabici, je tady třeba přemýšlet a vlastně to i dost dobře vypadá, když to v té knihovničce vězí. Hra je poměrně krátká a tak brzy počítáme vítězné body, nadáváme, jak jsme to pokazili, ale hned začínáme hru další. Zahrajete si ji ve dvou až čtyřech hráčích a ve třech nám to fungovalo taky dobře. Takže je vůbec co hře vytknout? Dech vám nejspíš nevyrazí, ale o to vám určitě nejde, takže si tuhle pěknou hru vychutnáte u vínka v ušáku nebo klidně s dětmi po obědě. 

Petra


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku milí milovníci koček a knížek a tak podobně.