recenze - MINUTOVÁ ŘÍŠE: LEGENDY

14.10.2018

Dneska se podíváme na jednu rozměrově malou krabičku, která by ale podle všeho měla nabízet docela velký obsah. Minutovou říši s podtitulem "Legendy" u nás vydává Mindok, stejně jako jejího staršího bratříčka s názvem Minutová říše, jak prosté že? Legendy mají pestřejší nejen název, ale i obsah, a tak zapomínáme na původní hru a jdeme pomalu rozbalovat tuhle krabici 20x20 cm.

Pod pěkně ilustrovaným víkem najdeme návod, který je sepsán opravdu přehledně a můžete si podle něj nejdříve zahrát základní hru bez rozšiřujících žetonů, pro začátek to i doporučuju. Pak tady máme hromádku karet různých typů a žetony na vyloupání. Na kostky zapomeňte, tady se moc náhody nedočkáte, místo toho v krabici najdete čtyři sady armád, tím vám taky napovídám, pro kolik hráčů Legendy jsou.

Návod prostudujete za 15 minut a můžete se pustit do hry. Nevím, jestli je to z předchozích řádků patrné, ale na hru jsem se těšil od chvíle, co jsem se o ní dozvěděl. V tuhle chvíli už to rozhodně není novinka, ale občas se člověk musí k nějaké hře "prokousat" :) Takže, rozložíme si hru podle návodu na stůl a hráčům rozdáme jejich sadu figurek armády. Na tržiště si rozložíme šest karet, ze kterých si budeme vybírat. V tuhle chvíli hra vypadá parádně, ilustrace na kartách jsou moc povedené a pěkně doplňují přehledný herní plán. Manipulace s armádami, v podobě dřevěných kostiček, není úplně růžová, ale je to celé pěkně přehledné. Jak vidíte, slovo "přehledný" teď používám už ve třetí větě, protože přesně tak na mě hra působí. A to že se vejde do tak malé krabičky.... navrhnu Yarkovi udělení designové trofeje.

Takže hru jsme si rozložili, jeden z hráčů vybral startovní město, kam si všichni vložili čtyři kostičky znázorňující armádu. Každý hráč zároveň dostal jednu z postav, která mu pak může pomoci v jeho snažení. Formality máme za sebou, jdeme na první tah. Každá z karet přináší akci (nebo kombinaci akcí), kterou provedete hned, a pak vylepšení, které má trvalý efekt. Další trvalé efekty najdete na některých žetonech, které do hry přidává právě verze Legendy. Hlavními akcemi jsou přesun, nábor vojsk a stavění měst. Kartu s akcí/akcemi vždy kupujete ve svém tahu a poté všechny karty z tržiště napravo od vámi vybrané zlevníte a doplníte novou. To by asi k pravidlům stačilo :)

Celkový dojem ze hry je pro mě skvělý, baví mě kombení vlastností jednotlivých karet, kdy vám budou postupně přibývat možnosti přesunů i verbování. Musíte reagovat na tahy soupeřů a nesmíte je nechat, aby si "hráli na svém písečku". Každý si chce zaujmout svůj ostrov, na kterém si bude pěkně nerušeně rozvíjet svou říši, ale tomu musíte zamezit. Na jedné straně je důležitý promyšlený nákup karet, na straně druhé musíte uvažovat při přesunu a naverbování každého vojáčka/kostičky - jsou to prostě hranaři :) Bonus v podobě Legendárních žetonů objevů, citadel a hlavně, setkání přináší nové strategické možnosti. Třeba žeton Draka, který dovoluje získat důležité dva body i nýmandovi s pidi armádičkou o jednom vojákovi, je opravdu zákeřný. Fajn jsou taky vlastnosti postav, kdy budete například verbovat vojáky v sousedním soupeřově městě... samozřejmě za drobnou úplatu :)

Jednoduchá - přehledná - kompaktní.... tahle hra doslova za pár stovek je ideální záležitost na 20-30 minut hraní, ale i v tomhle krátkém čase přináší kvalitní strategický zážitek. Dokonce bych si dokázal představit větší verzi, s pevným herním plánem, figurkami vojáčků, karty by klidně mohly zůstat aktuální, ale proč by to někdo dělal? Tahle hra je výjimečná svou kompaktností a už teď se těším na další partii. Tak co, Filipe, Same? V pátek u Barunky?

Petr

Hodnocení designu: 5/5

Hodnocení hratelnosti: 5/5 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku