recenze - MASCARADE

26.10.2017

Zdravím Deskologáře, a všechny ostatní čtenáře. Je čas na další kritiku. Hra, kterou jsem si vzal tentokrát na paškál, je Mascarade z roku 2013.

Pro ty, co ji ještě neznají: Jedná se o párty karetku s jednoduchými pravidly. Každý hráč dostane postavu/roli, která má určitou schopnost, jako třeba výměna karet, získání mincí, kradení mincí atd. Cílem je jako první nasbírat 13 mincí. Celý vtip je v tom, že s kartami postav se hraje lícem dolů a nikdo přesně neví, kdo zrovna jakou roli má. A pak nezbývá nic lepšího, než blafovat....

Krabička je menších, ale praktických rozměrů. Akorát pro herní materiál uvnitř, bohužel bez rozdělovačů (mohl být bodíček navíc). Líbí se mi nápad ilustrace maškarní škrabošky na obalu. Představuje téma hry, italský královský dvůr kolem 16. století, a navíc, chytře dává tušit oč tu běží: "Nikdo není ten, za koho se vydává".

Il denaro è la chiave che apre tutte le porte

Přejdeme k první komponentě. Peníze, které hýbou hrou, jsou rozděleny na hodnotu 1, 5 a 10 nebo-li na měďák, stříbrňák a zlaťák. Jsou vyrobeny z klasického kartónového papíru, a je to velká škoda. Peníze se používají celou hru, a jejich lepší zpracování, třeba plastové, by přidalo velké plus k celkovému dojmu. Musím ocenit alespoň to, že velikosti mincí se liší podle hodnoty.

Konečně něco o kartách, které jsou nejvýznamnější komponentou hry. Už na první pohled tě mile překvapí jejich velikost (přesněji 7,6 X 11,8 cm), Nebojte, není to nepraktické. Hraje se totiž vždy jen s jednou kartou, a k tomu se nedrží v ruce, ale je položena na stole. Autoři tak mohli zvětšit karty pro lepší viditelnost i při hře více hráčích. Navíc měl kreslíř (Jérémy Masson) prostor pro vykreslení celé postavy a mohl si vyhrát i s malými detaily. Ilustrace jsou velmi pěkné, spíše pohádkovějšího rázu. Těch je celkem ve hře třináct, a za mě nejpovedenější je postava šaška.

Ke konci ještě zmíním ostatní komponenty. Malé miniatury v podobě žetonu k rychlému přehledu, která postava je ve hře, a soudní dvůr větších rozměrů pro umisťování mincí

Classificare

Materiálů je v téhle hře poskrovnu: 14 karet a 86 žetonu mincí plus jeden dvůr. Na druhou stranu to styl hry ani nevyžaduje. Důležitějším prvkem zábavy je právě ono blafování, vizuální paměť či analytické myšlení.
Doporučená cena je avšak vyšší, a poměr cena/materiál není tak výhodný. Celou situaci tedy zachraňují jenom pěkné karty. Maškáradě udělím tři hvězdy, ale s jedním odřeným uchem a druhým rovnou utrženým. (Jsem prostě dobrák:))

Protože jsem se víc rozepsal při popisu designu, už nebudu hodnotit hratelnost. Jestli má Maškaráda štěstí nebo smůlu, to ať si zhodnotí hráči sami:) A nebo se dočkáme Petrova krátkého dojmu? :D

Hodnocení designu: 3/5

Přeji hezký den!

Yarek, the Párek


pozn. autora: Rád bych připomněl, že recenze se zaměřuje na grafiku, vzhled a design materiálů a komponent. nejedná se o hodnocení hry jako celek. Hra může být i přes nízkou známku skvělá, to třeba zjistíme příště :)