recenze - KRONIKA ZLOČINU

04.08.2019

Přijde chlap do hospody a volá: "Kluci, já jsem slyšel super vtip o policajtech, musím vám ho říct!"
Najednou se od stolu zvedne chlap a povídá: "Pane, já jsem policista."
A muž na to odvětí: "To nevadí, já ten vtip řeknu pomalu a 2x." 

Dost vtipů na účet policejních složek, jelikož je jejich práce potřebná a záslužná. Zvlášť útvaru detektivů vyšetřujících vraždy v dnešním Londýně. Přesně takové role se zhostíte vy a vaši přátelé v "polodigitální" deskovce Kronika zločinu. 

Jedná se tedy o kooperativní detektivní hru, v níž se přísedící stanou vašimi parťáky a pomocníkem bude - ne, pendrek to bohužel není - mobil či tablet.
Bez něho se doslova nepohnete, takže před každým případem nabijte mobil do plna, ať můžete střílet jako pominutí... Chci říct, skenovat jako pominutí.

Obávám se doby, kdy budou mít všichni na čele QR kód
Obávám se doby, kdy budou mít všichni na čele QR kód

V krabici najdete karty postav, karty předmětů a karty lokací. Pak ještě hlavní desku, která ale není vůbec podstatná. Podstatnější je lokalizovaná aplikace, kterou si stáhnete z internetu a můžete rovnou hrát. Aplikace totiž obsahuje kromě pěti scénářů (partií) i jednu výukovou misi. Hráči těšící se, až otevřou návod a budou listovat pravidly a hltat každou výjimku, si tady na své rozhodně nepřijdou.

Hráčům jsou rozdány karty čtyř specialistů určující i počet hráčů - lékař, analytička, IT specialista a kriminolog. Vztah specialista-hráč-případ je asi tak silný jako Prachař s Prachařovou a vraždu si "vychutnáte" asi stejně ve čtyřech, jako v šesti, nebo ve dvou.

Mordparta bez o
Mordparta bez o

"Máme nový případ, zahradník našel v parku pohozený obal od čokolády a jedno mrtvé ženské tělo." Detektivové vyjíždějí a vy tasíte mobil s aplikací a skenujete QR kód. O tom taky podstatná část hry je, o skenování. QR kódy jsou na každé kartičce a díky nim se dozvíte vše o důkazech, lokacích, zahájíte rozhovory atd. Vše, co ve hře provedete, musíte nejdřív naskenovat. V aplikaci se pak zobrazí text k dané kartičce. Pokud se chcete například zeptat zahradníka na mrtvolu v parku, naskenujete postavu zahradníka, čímž zahájíte rozhovor, a poté postavu ženské, která je v tomto případu už po smrti.
Zahradník vám odpoví buď relevantní informací, nebo vás pošle do háje.

"Já chci důkaz!"
"Já chci důkaz!"

Mimo obrazovku vašeho zařízení se odehrává prakticky jen debata mezi hráči v rovině brainstormingu. Každý "digitální" úkon stojí drahocenný čas, který se na konci hry zhodnotí. A tady začíná odvrácená strana Kroniky zločinu. 

Neustálé skenování karet mě velmi brzo přestalo bavit. Z deskovky se stala spíše mobilní hra, u které hráči drtivou většinu času civí na obrazovku. Zvlášť v případě, kdy si už nevíte rady jak dále a prostě zkoušíte všechny možné kombinace karet. Například se zeptáte zahradníka na "toaletní potřeby a hygiena" a doufáte v zázrak. 
Nejzábavnějším momentem hry je pro mě ohledání místa činu v 360° digitální scenérii.

Zahradník je podezřelý č. 1
Zahradník je podezřelý č. 1

Základní hra obsahuje pět plnohodnotných scénářů. Další scénáře získáte až s rozšířeními (třeba tématické scénáře Noir). Krabice s insertem už s nimi dopředu počítá, tak se nenechte zmást její velikostí. Jestli je to málo, nebo akorát, je individuální otázkou, ale znovuNEhratelnost případů je u takových typů her logická. 

I když se u hry ostatní hráči dost bavili a do vyšetřování případu se jim povedlo ponořit, jedno moje chameleonské oko vše sledovalo nedůvěřivým pohledem. Od zbytečné hlavní desky, přes nefungující propojení hráče s rolí, až po ubíjející skenování karet a někdy nelogické kombinování všech různých možností - to vše ve mně zanechalo neuspokojený dojem. Dojem, že hraju spíše digitální mobilní hru s prvky deskové hry.

Pozor spoiler!! Zahradník to nebyl
Pozor spoiler!! Zahradník to nebyl

Přiznám se, nejsem fanoušek takových inovativních her (tzn. her, které si v době světové apokalypsy - světa bez elektřiny - nezahraju). Na druhou stranu, pokud apokalypsa nenastane, má Kronika zločinu, díky svému originálnímu hernímu mechanizmu, téměř neomezené možnosti vydávat nové a nové scénáře. 


Yarek, prepper, párek


Hodnocení designu: 3/5
Hodnocení hratelnosti: 3/5
 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku