recenze - JAMAJKA

25.05.2023

Mezi tou záplavou deskoherních novinek se občas najde místo i na dotisk, nebo revidovanou verzi starší hry. Jestli se nepletu, tak konkrétně Jamaica v lokalizované verzi nikdy nevyšla, což spoustě hráčů samozřejmě nebránilo v jejím nákupu. Ale teď ji tady máme, oficiálně počeštěnou a vyleštěnou Jamajku.

Tentokrát začnu z druhé strany, respektive pěkně od spodu a pochválím naprosto parádní insert, kterým se Jamajka může pochlubit. Všechny karty, žetony, kostky, figurky a desky mají v uložišti své místo, což pomáhá nejen uskladňování hry, ale samozřejmě i její přípravě. Opravdu, partii i díky tomu připravíte za čtyřicet sedm sekund. Odhadem. :) Pochválit musím taky povedené grafické zpracování. Herní deska vypadá stylově a jakmile ji rozložíte ve vaší oblíbené hospůdce, bude jí to vedle pivních půllitrů moc slušet. A nebo si raději dáte něco tvrdšího?

Ilustrace na kartách jsou také moc povedené a dokonce velmi tematické, vztahují se totiž ke konkrétním akcím. Místo plastových figurek lodí bych osobně uvítal dřevěné, které by lépe seděly k ostatním komponentům, ale na druhou stranu jsou lodě pěkně rozeznatelné a dobře se s nimi manipuluje.

Každý z hráčů se tedy ujme jedné z šesti lodí a položí ji na startovní pole. Dostanete desku představující nákladní prostor, 11 karet akcí a do začátku i několik mincí (dublonů) a porcí jídla. Jeden z hráčů se zhostí role kapitána a chopí se dvou dřevěných šestistěnných kostek. Jakmile kostkami hodí, každou z nich přiřadí k jedné ranní/večerní akci. A jsou to přesně ty dvě akce, které najdete na každé z akčních karet. Následně si každý z hráčů tajně zvolí jednu ze tří karet v ruce, kterou bude chtít v daném kole zahrát a postupně, od kapitána, je budete odhalovat a hrát dané akce.

Díky akcím se budete pohybovat po trase a to nejen směrem kupředu. Kromě toho můžete sbírat jídlo, střelný prach a drahocenné dublony. S trochou štěstí se vám občas podaří doplout na pole pirátského doupěte, díky kterému získáte kartu pokladu. Tady se pak můžete, ale nemusíte radovat. Mezi bonusovými vítěznými body a vylepšeními, jsou totiž zamíchány i truhly s negativní bodovou hodnotou. Takových karet se ale naštěstí můžete zbavit, a tím se konečně dostáváme k námořním bitvám. Pokud váš pohyb ukončíte na políčku, kde se nachází loď některého z vašich soupeřů, přichází na řadu děla. V bitvě pak postupně házíte kostkami a hodnotu, která vám padne na kostkách, můžete navýšit o už zmiňované žetony střelného prachu.

Není až tak důležité doplout do Port Royal jako první, ale zůstávat až moc pozadu se taky nevyplácí. Ve finále totiž dostanete body nejen za pozici vaší lodě na trase, ale zároveň zužitkujete vaše těžce nasbírané mince a karty pokladů, které se nepodařilo uzmout vašim soupeřům. Teď jsem vám popsal asi 90% pravidel a věřte mi, že Jamajka je opravdu velmi jednoduchá hra, kterou novým hráčům vysvětlíte během pár minut a to i v případě, že se jedná o úplné deskoherní nováčky. V podstatě už od prvního tahu je každému jasné, jaký je cíl a čemu je potřeba se obloukem vyhnout.

Těch soupeřů si nejděte co nejvíce. I když jsou tady i upravená pravidla pro dva hráče, jako dvojkovku bych tuhle hru spíš nedoporučoval. V pěti a šesti hráčích dostanete z Jamajky maximum a přesně takhle mě ji baví hrát, s co nejvíce loděmi na herním plánu a co největším počtem hráčů kolem stolu. Zároveň musím uznat, že se na hře nepodepsal nemilosrdný zub času. Jen nepočítejte s nějakou hlubokou strategií, vaším hlavním rozhodnutím je výběr karty pro dané kolo, o zbytek už se postarají kostky, nebo spíše kostka boje/nedostatků, kterou házíte nejen v soubojích, ale i v případě, že nemáte dostatek zdrojů na zaplacení. Náhody je tady pořádná hromada a jak už jsem psal, Jamajce to nejvíc sluší v hospodě, u piva, s partou lidí, kteří se nezhroutí po každém sebemenším neúspěchu. Nebo ve chvíli, kdy se jim pokusíte uškodit. K tomu totiž budete mít během každé partie spoustu příležitostí.

V kategorii závodních her je aktuálně z čeho vybírat, v případě Jamajky zaujme především oblíbené pirátské téma a naprosto jednoduchá pravidla. Tahle hra prostě obstála v čase a díky lokalizovanému vydání by se jí opět mohlo podařit dostat mezi hráče. Skvělá volba pro deskoherní nováčky, která zkušeným hráčům dobře poslouží jako oddechová závodní hra k pivu. Oddechová, ale občas dost zákeřná.

Petr

Hodnocení designu: 4+/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku