recenze - HRA O TRŮNY: DESKOVÁ HRA (DRUHÁ EDICE)

16.10.2017

K licencovaným hrám, jak k těm počítačovým, tak deskovým přistupuji vždy s nedůvěrou. Většina se jich chce jen přiživit na úspěchu knihy-filmu-seriálu. Některé vycházejí současně s filmovou premiérou, aby se šance na jejich prodeje krátkodobě zvedly a pak tady máme například spoustu variací monopolů, některé opravdu bizarní. 

Hra o Trůny, kterou nám v České lokalizaci přináší společnost ADC Blackfire je v tomto výjimkou, nenese logo HBO a vychází z knižní předlohy. Sláva tohoto opus magnum spisovatele George R.R. Martina má jistě vliv na oblíbenost a prodeje hry, mě ale spíše zajímá, jestli s sebou přináší nějaká herní omezení, nebo naopak něco nového.

Krabice je doslova přeplněná komponenty, a insert je zaplněný do posledního místečka. Všemu samozřejmě vévodí obří herní plán, na kterém každý fanoušek uvidí oblíbená místa z knih a seriálu. Všechny papírové žetony ve hře jsou z kvalitního tvrdého kartonu. Figurky jednotek jsou pak plastové, k těm bych měl jednu drobnou výtku, na první pohled jsou některé jednotky špatně rozeznatelné.

Už během přípravy, rozložení herního plánu na stůl a přípravy karet hrdinů na vás dýchne atmosféra Písní ledu a ohně. Zároveň během pročítání pravidel zjistíte, že téma tady není jen uměle naroubované, jako je tomu například u už zmiňovaných variací Monopolů.

Při hře samotné pak povedený design plánu a komponent oceníte během přesunu jednotek po mapě, napadání sousedících oblastí a především v soubojích jednotlivých hráčů. Jednotky je také možné přesouvat po moři, za pomocí lodí, k pohybu tedy dochází nejen na pevnině a herní plán je využitý do posledního koutu.

O překvapení, zrady a zvraty ve hře není nouze, tajné dražby a přípravy akcí přímo vybízejí , abyste se pokusili soupeře obelstít.
O překvapení, zrady a zvraty ve hře není nouze, tajné dražby a přípravy akcí přímo vybízejí , abyste se pokusili soupeře obelstít.

KDYŽ SE SEJDOU FANOUŠCI

Deskovka je to velká, ale ne složitá. Zkušený hráč, který má hru několikrát zahranou, je schopný poměrně rychle vysvětlit pravidla i začínajícím hráčům. Pokud se hráči soustředí, hra probíhá svižně, neustále se něco děje a je co sledovat, i když nejste na tahu. A nejen sledovat, jedním ze základních pilířů hratelnosti jsou dohody a spojenectví. Pokud se dostanete do popředí, můžete očekávat, že soupeři rychle zjistí, jaké výhody jim může přinést spojenectví, které je ale stejně jen dočasné. :)

Velkou výhodou je, že seriál a knihy mají tolik fanoušků, tím pádem se vám budou dobře hledat soupeři i z řad nehráčů, kteří se pak přes poměrně velkou hru jako je právě Hra o trůny, můžou dostat k dalším deskovkám.  

Petr


Hodnocení designu: 5/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5