recenze - GREAT WESTERN TRAIL: CESTA NA ZÁPAD

15.04.2018

Great Western Trail (GWT) vyskočil v žebříčku BoardGameGeek hodně vysoko, přesněji řečeno do první desítky. Jako fandové deskovek jsme chtěli zjistit, v čem tkví její kvality, a proto jsme GWT vzali na paškál v dnešní recenzi.

Téma GWT je už na první pohled na krabici všeříkající. Western, Divoký západ, lokomotivy, indiánské chýše a hlavně spousty krav. Tohle všechno se vlezlo do jedné krabice, tak ji pojďme rychle otevřít.

Jak už je pomalu zvykem, insert v krabici žádný a místo insertu jsou jen přichystané "dealeráky", achjo...
Materiálu je plno: žetony, destičky, barevné dřevěné značky pro každého hráče zvlášť, dva balíčky karet, mince a velká hrací deska. Hned jsem si všiml specifických figurek honáka a lokomotivy, sice pěkné, ale už teď vím, že na trofej za design to stačit nebude. Už při vybalování krabice musí na mě působit wow efekt, ale u GWT se nic takového nepřihodilo, bohužel.
Vylomíme materiál, připravíme hru a uvidíme jak nám to padne do oka v rozložené podobě.

Při prvním prolistování pravidel jsem se trochu zhrozil. 16 stránkový sešit mě u tohoto typu her překvapil. Avšak mé obavy byly zbytečné, protože se pravidla četla jako báseň a mechaniky hry mi samy skákaly do hlavy. Musím tedy pochválit jak autora textu, tak i překlad do češtiny.

Teď opravdu stručně popíšu smysl hry: Musíte dostat své stádo krav na konci mapy do města Kansas City a tam je prodat a poslat vlakem do jiných měst, pravděpodobně na porážku :)
Jenže cestou potkáváte místa a budovy, kde se něco děje. Tím děje, myslím různé akce. Někdo si může říct, že je to klasický worker placement, což je z části pravda, ale druhá část pravdy je, že je to hodně zajímavý a originální worker placement. Podle mě, je právě tahle část hry nejzajímavější, kvůli které je, mimo jiných aspektů, vysoce hodnocená, a proto se tu chvíli zastavím.

Cest do cílového města je hned několik a na každé cestě jsou neutrální budovy, nebo každý hráč může postavit své vlastní budovy (akce). Tzn., že na mapě nejsou jen pevně dané akce, jako u jiných her, ale i ty variabilní v každé partii. Mění se jak jejich poloha, tak i druh akcí.

Figurka panáčka se posouvá po omezeném počtu polí a na posledním poli musí vykonat danou akci. Pokud tedy chcete konkrétní akci, musíte se k ní dostat skrze vytyčenou cestu. Protivník vám může do cesty postavit svou budovu, kterou sice smíte omezeně využit, ale hlavně musíte zaplatit poplatek.

Nápad mi přijde velice zajímavý, protože kromě uvažování, jaké akce budu používat, abych dosáhl vítězství, musím i uvažovat, kde akce umístím, kudy budu posouvat panáčka, a komu schválně postavím do cesty svou budovu.

Aspektů ve hře je samozřejmě mnohem více, vylepšovaní bonusů na své desce, plnění úkolů, nakupování druhů krav do stáda, stavění železničních stanic, najímaní pomocníků, atd. Popisovat je nebudu, stejně byste z toho nic neměli a ani by vás to nebavilo .)

Rozložená hra už vypadá trošku lépe. Musím pochválit přehlednost na desce a taky tématický design, který jde ruku v ruce s mechanikama hry.
Great Western Trail je velmi komplexní hra a všem možnostem a strategiím se dostanete na kloub až po několika partiích. Proto tuhle bejkovinu doporučuju i náročným hráčům, kterým GWT uspokojí snad všechny chutě.


Hodnocení designu: 3/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5

Yarek "McDonald" párek


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku