recenze - DRACI V PRÁCI

16.04.2023

"Čau draku, jak jde život?" - "Ale, ani se neptej, pracuju teď U Křupavé kůrky. Stav se někdy na koblihu." I takhle by mohlo vypadat setkání dračích přátel ze hry Flamecraft, která u nás nedávno vyšla pod poetickým českým názvem Draci v práci.

V případě téhle deskovky už na první pohled poznáte, co vás bude čekat. Myslím tím samozřejmě krásně ilustrované víko, které zdobí hned několik barevných draků, nebo lépe řečeno dráčků. Sandara Tang se na hře pěkně vyřádila a tak po otevření krabice můžete obdivovat velkoformátové karty, které jako by vypadly z nějakého animáku studia Ghibli. Velmi osobitá kresba drakům prostě sluší. V poslední době se navíc nejedná o nic výjimečného a autoři si své deskovky rádi nechávají vyšperkovat výraznými ilustracemi. Ale zpátky k obsahu. Kromě velkých karet obchodů v krabici najdete hromadu kartonových žetonů zboží k vyloupání, karty dračích řemeslníků, mazlíčků, očarování a především podlouhlý herní plán města, který se dá prakticky srolovat. Draci v práci jsou tedy zpracováni na jedničku (v našem případě na pětku:)), jednotlivé komponenty k sobě pěkně ladí a hra rozložená na stole vypadá prostě skvěle. Praktická rozvinovací podložka města navíc pojme všechny balíčky karet i mince, škoda jen, že se na ní ještě nenašlo trochu místa na žetony zboží.

Po rozložení hry na stůl by se na ni určitě dalo dlouhé minuty jen tak koukat, ale já jsem si ji i přes to chtěl zahrát. Sešit s pravidly je naštěstí sepsaný opravdu přehledně a hra je vlastně velmi jednoduchá, především co se týče základních mechanik. Každý z hráčů se zhostí role jakéhosi ohnivého mistra, ovládajícího dračí řeč. Do začátku dostanete tři karty dračích řemeslníků a vybere si jednu ze dvou karet dračích mazlíčků. Ty představují úkoly, které se pak během partie a na jejím konci, budete snažit splnit. Na žetony zboží si zatím můžete nechat zajít chuť, ty si budete muset poctivě odpracovat. Nebo spíše váš drak.

Ve svém tahu totiž posíláte figurku draka do jednoho z obchodů. Těchto obchodů je v městě na začátku partie šest, ale časem se začnou otevírat další, lepší a s lepšími odměnami. Jakmile váš drak vejde do obchodu, má dvě možnosti.

Buďto se vydá cestou získávání odměn, nebo očarování obchodu. V tom prvním případě nejdříve získáte zboží nebo mince, které nabízí vybraný obchod a až tři draci, kteří v něm pracují. Následně můžete do obchodu přidat draka ze své ruky a nakonec ještě provést akci jednoho z draků v obchodě. Druhou možností je uhradit požadované suroviny za jednu z vyložených karet očarování, přidat ji do právě navštíveného obchodu, zvýšit tak jeho produkci a zároveň získat pěknou hromádku vítězných bodů. Ty vás samozřejmě budou velmi zajímat, protože celou partii nevyhrává nikdo jiný, než hráč s největším počtem vítězných bodů. Je zajímavé, že se i ve hře s tak jednoduchými pravidly a naprosto jednoduchým průběhem tahu, může u některých projevit paralýza, která vám prodlouží čekání na tah. Je to ale především důkaz toho, že máte ve hře dostatek prostoru k vlastním rozhodnutím.

Pokud ve hrách neradi trpíte nedostatkem surovin, tady se něčeho podobného rozhodně nemusíte bát. Odměny v podobě zboží dostáváte prakticky za vše. Za navštěvování obchodů, umisťování karet dračích řemeslníků a taky následné aktivování ohnivých schopností jednotlivých draků. Právě schopnosti na kartách draků vám pomohou plnit některé úkoly z vašich karet dračích mazlíčků a to například za pomoci přesouvání karet mezi jednotlivými obchody. Řekl bych, že hru Draci v práci dobře definují tři slova: krásná, roztomilá a jednoduchá. Tohle je prostě rodinná hra, dobře srovnatelná třeba s Útulnými doupaty, které jsme recenzovali nedávno. Na druhou stranu, stejně jako v Doupatech, tady toho rozhodování není vůbec málo a dobře zahranou akcí můžete spustit opravdu pěkné kombo, které vás na počítadle vítězných bodů posunu pořádný kus dopředu.

Zároveň musím pochválit bezproblémovou hratelnost v jakémkoli počtu hráčů, i když jako v poslední době u většiny her jsem nejvíce ocenil možnost hraní ve dvou. Jasně, ve čtyřech už si na svůj tah počkáte a to především pokud máte soupeře, který se rád nechá paralyzovat. Ale celkově mám ze hry spíše velmi pohodový dojem. Roztáhneme podložku, vyložíme počáteční obchody, rozdáme karty a už se hraje. Jakmile dohrajete a sečtete body, je příprava nové partie otázkou jedné mnuty. Možná i proto jsme se do hry tak často a rádi pouštěli, objektivně totiž nepřináší nic nového nebo dokonce revolučního, což už jste možná pochopili z předchozích řádků. Na druhou stranu nemůžu říct, že by tady něco nefungovalo, akce jednotlivých draků mi přijdou promyšlené a je vidět, že si dal někdo práci s testováním, protože jsem nikdy nezaznamenal, že by nás hra naštvala nějakou nevyvážeností. Naopak jsem se u každé jednotlivé partie dobře bavil.

Draci v práci umí rozhodně zaujmout na první pohled a to díky velmi povedenému a osobitému grafickému zpracování. Naštěstí to není vše a tahle deskovka nabízí i pohodovou, ale zároveň chytrou a chytlavou hratelnost. Hrám ze škatulky "rodinné" se většinou snažím vyhýbat, v "dracích" tohle označení sice sedí na 100%, ale v tom nejlepším slova smyslu.

Petr


Hodnocení designu: 5/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku