recenze - DOBYVATELÉ JEDNOTEK POZORNOSTI

10.11.2022

Matně si vzpomínám, kdy jsem poprvé narazil na Mikýřovu úžasnou pouť internetem (MÚPI) a myslím, že ta úplně první epizoda, kterou jsem viděl, byla na téma Adolfeen a jeho působení na sociálních sítích. Samozřejmě jsem hned zkouknul i zbytek Mikýřovy tvorby a od té doby se považuji za fanouška tohohle vtipného satirického pořadu, který si bere na paškál všechny možné "osobnosti", které si vlastně žádnou pozornost nezaslouží. Celou dobu mi navíc vrtalo hlavou, proč někoho dávno nenapadlo udělat tomuhle internetovému pořadu merch v podobě deskovky. Akorát že vůbec.

Co si budeme povídat, tenhle typ her prostě nutně potřebuje zaujmout na první pohled a cílová skupina je tady jasně vymezena. I já se tedy hned po otevření krabice pídím po plastové figurce představující vesmírnou raketu. Vááááu! Kromě pěkně zpracované figurky tady najdete sadu plastových žetonů, představujících jednotky pozornosti, čtvercový herní plán, dvě šestistěnné kostky a především i sadu hracích karet. Tady se musím pozastavit, celkově totiž hra nevypadá vůbec špatně, ale právě plastové žetony jednotek pozornosti, které jsou navíc potištěné jen z jedné strany, působí opravdu lacině, stejně jako logo výrobce na herním plánu. Jinak ale nemám co vytknout a myslím, že fanoušci MÚPI budou s celkovým grafickým zpracováním spokojeni.

Nečekal jsem nijak složitá pravidla, ale tohle je asi jedna z nejbanálnějších her, se kterými jsem se za hodně dlouhou dobu setkal. V jednoduchosti jí může konkurovat snad jen nějaká kvízová deskovka od Albi. To ale nutně nevnímám jako negativum, přístupná a dobře sepsaná pravidla jsou naopak hlavním tahákem podobného typu "merchandise" her. Ok, ty uvozovky jsem ani používat nemusel, protože tady vám bude rychle jasné, do jaké škatulky Dobyvatele zařadit.

Na začátku partie rozložíte herní plán, plastovou raketu položíte na startovní pole, každý z hráčů následně dostane dvě karty z dobíracího balíčku a dva žetony s celkovou hodnotou dvacet jednotek pozornosti. Už v tuhle chvíli se samozřejmě chytají jen soupeři, kteří znají MÚPI, popřípadě fanoušci Marcuse Revolty a jeho lidového rozvojového programu: "Kup holce kytku, podrž jí dveře, ale do businessu ať se ti ne##re."

Pokaždé, když se dostanete na tah, doberete jednu kartu, hodíte kostkou, posunete se o daný počet polí na herním plánu, získáte odměnu, nebo postih a hlavně zahrajete až dvě karty z ruky. Karty, kterými útočíte na ostatní hráče, se nazývají Pimpulové a jednoduše slouží k tomu, abyste soupeřům uzmuli žetony s jednotkami pozornosti. Bránit se naopak můžete pomocí modrých Poutníků, nebo některých zelených sukulentních karet. Každá z karet většinou kromě hodnoty útoku/obrany obsahuje i nějakou doplňující schopnost. Tady opět musím poznamenat, že hraní karet je opravdu jednoduché, srovnatelné například s Munchkinem a to nebylo myšleno jako pochvala.

Nejzábavnější je samozřejmě objevování jednotlivých postav a předčítání textu na kartách. Problém je ale v jejich počtu, protože už během třetí partie jsme všechny karty znali nazpaměť. Věta "Vládkyně Vagány si bere tvých třicet jednotek pozornosti a protože se nebráníš, následuje ji Taťka Čmoula" prostě pobaví jednou. Je to podobné, jako když podruhé vidíte epizodu MÚPI, samozřejmě už se tolik nezasmějete a jen vaší partnerce, nebo kámošovi říkáte: "hele, teď to bude dobré!", "to bylo dobré, že!?", "kam si myslíš, že jdeš!?".

Celá partie pak představuje jakousi velmi náhodnou přetahovanou o karty a žetony. Nemůžu ani říct, že bych měl nějak velkou radost z výhry. Možná to ale bude tím, že jsem nikdy nevyhrál.

Žádnou herní hloubku tady nehledejte, protože Dobyvatelé jednotek pozornosti nejlíp fungují v hospodě u piva v partě lidí, kteří sledují MÚPI a chtějí se jen tak vyblbnout. Ale i pro tyhle příležitosti bych našel ve své sbírce hned několik lepších a zábavnějších deskovek. Hlavním důvodem, proč si takovouto hru pořídit, je tedy možnost podpořit vašeho oblíbeného tvůrce obsahu a v případě Mikýře je to vlastně dobrá investice.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 2/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku