recenze - DĚSNEJ KRVÁK

20.01.2019

V pátek večír se koná párty, kterou si nenechá ujít žádný nadržený středoškolák. Ve staré chajdě uprostřed lesa, daleko od civilizace, bez rodičů a s velkou zásobou plechovek Budweiseru - "mejdlo" může začít! 

Naneštěstí, takovou chutnou sešlost si nenechají utéct ani nezvaní hosté. Nejstrašnější příšery a kreatury co kdy svět spatřil. Středoškolskou párty přemění v krvavou lázeň, a lidské maso si napíchnou jako jednohubky.

Podobně nastíněný příběh na krabici vás zaujme až jako druhý, jelikož vás první zaujme/ohromí samotná "mega" krabice. Její rozměry se nevlezou do police typu Kallax, a tím porušuje standardizaci č. 42-NSTVK (Nedělejte Sakra Tak Velké Krabice) vyhlášenou světovým koncilem pro deskové hry.
Důvod takové velikosti pochopíte hned po otevření. Samotný spodní díl krabice slouží jako herní plocha, tedy podlaha chatrče, kde se budou jatka odehrávat. Aby bylo vše kompletní, musíte ještě dosadit stěny místností, dveře a venkovní oblasti ve tvaru kruhu. Celá plocha se tím ještě zvětší, a ve vlaku si to už opravdu nezahrajete.

Králi Artuši by se líbila
Králi Artuši by se líbila

Po sestavení hry přijdou na řadu figurky příšer rozdělené na druhy. Každý druh je "taková normální rodinka" s tatínkem, maminkou a jedním puberťákem. Na výběr je například rodinka vlkodlaků, mumií, zombíků nebo golemů, a je jen na vás co je vám milejší. Kromě vzhledu mají i jiné schopnosti. Po výběru rodin může konečně začít vyvražďovačka ... ehm, teda párty.

Zatímco se kreatury plíží k chatě, uvnitř probíhá zábava v plném proudu. Nic netušící studenti nasávají alkohol jak žíznivý dromedáři. Dokonce i Boban si přiznal, poté co v okně zahlédl zombie hlavu, že by měl přestat chlastat.

Mamča
Mamča

V každém kole si hráči vyberou jednoho člena své rodiny, a zahrají s ním požadované akce. Mohou využít maximálně tři z těchto: pohyb, nakouknutí do místností, vyražení dveří, prohledání místností, vystrašení a zaútočení. Cílem hry je "najít a sníst", nejlépe všechny a jen pro sebe. 

Lajka by přísahala, že slyšela něco škrábat na dveře. A hned vzápětí přísahá, že ten pařát, trčící ze dveří, je chlupatý a má drápy. Všichni se schovejte!

Studenti, podělaní až za uši, se schovali, a teď je musíte hledat. V praxi to vypadá tak, že kartu představující postavu studenta zamícháte do balíčku konkrétní místnosti. Musíte poté využívat akce prohledání, dokud nenarazíte na kartu postavy, a tu lidskou mršku nevytáhnete ven z pod postele.

Když vás tlačí měchýř a jde o sekundy
Když vás tlačí měchýř a jde o sekundy

Smradlavá a slizká pracka chytla Lajku za nohu, a táhne ji z pod postele. Vřískot nepomáhá, a po Lajce zůstávají na podlaze jen dlouhé zaryté rýhy. Obličej se ji zkroutil do naprostého děsu, když zůstala tváří v tvář zafáčované mumii. Na sekundu se vzpamatoval její pud sebezáchovy, a monstrum bodla vidličkou do prázdného důlku v hlavě, kde kdysi před tisíci lety bejvávalo oko.

V tuhle chvíli přichází na scénu soutěživost mezi rodinami. Oběti mají umřít nejlépe v pořadí, v jakém si každý hráč tajně určil. Za to je pak náležitě odměněn. Pokud soupeř drží pod krkem jinou oběť, než byste si přáli, můžete se zapojit do její obrany. Díky kartám, které jste našli při prohledávání, házíte určitým počtem kostek proti hodům soupeře, a tím můžete odvrátit nechtěnou smrt. Aspoň pro tuto chvíli.

Mozkýýý
Mozkýýý

Lajka utekla smradlavé mumii jen aby vzápětí skončila ve spárech hrozivého vlkodlaka. Ten ji jedním máchnutím rozcuchal účes a vykuchal břicho. Lajka padla na zem jak pokladní z Kauflandu do postele po dvanáctihodinové směně.

Hra končí až nezůstane jediný živáček. Poté se sečtou bodíky za utržené zranění, úspěšné tipy a smrtící údery, a kdo jich má nejvíce, je největší zrůdou.
Celá hra vypadá díky akcím, schopností postav a pohybům mezi místnostmi takticky, ale v duchu ameritrashu nakonec jasně rozhodují kostky a náhoda. Ať už jsou vaše plány jakkoliv geniální, ta cinklá kostka to prostě nechápe!

"Máňo, proč máš tak velké zuby?"
"Máňo, proč máš tak velké zuby?"

Děsnej krvák má kromě základní hry i osm scénářových variant (zvláštní sešit), má karty nočních událostí, které se každou partii náhodně vybírají, má spoustu postav, ať už z řad studentů nebo zvláštních kolemjdoucích, které lze dle volby kombinovat, a nakonec najdete v krabici i malé rozšíření v podobě kůlny. Pokud vás tedy hratelnost chytne, máte na desítky hodin o zábavu postaráno.

Ještě se vrátím k designu hry. Celá hrací plocha mi přijde originálně rozvržená. Dále má kvalitně zpracované figurky a každá je jedinečná! Líbí se mi ilustrace od krabice až po karty. Celkový pohled na rozehranou hru je prostě monstrózní. Za mě je to na jasných 5/5 i s trofejí, ale Petr tyhle kartonové skládačky ve hrách prostě nemá rád (vždy je nějak poláme, zvíře). Takže dnes bez trofeje :(

Studenti použijí na obranu vše co jim přijde pod ruku
Studenti použijí na obranu vše co jim přijde pod ruku

Děsnej krvák je horor jak pro vaší polici, tak i pro vaší peněženku. Za nemalé peníze si odnesete obří hru, ale obří svou velikostí, ne hratelností. Pokud nabijete dojmu, že veliká a drahá hra musí být komplexní, tady se děsně spletete. Nečekejte žádnou strategickou bombu, ale spíš jednoduchou odreagovačku, něco jako filmový béčkový horor. Samotná hra se vidí podobně. Nebere se příliš vážně, a vše co chce nabídnout, je jen slušná zábava. Stejně by k tomu měli přistupovat i hráči. 
Osobně bych Děsnej krvák doporučil jako párty hru. Není nutné se plně soustředit na průběh hry, stačí když občas hodíte kostkami, zahrajete několik karet, někoho párkrát drápnete, při troše štěstí rovnou zabijete, a vítězství může být vaše. 

Po osmé hodině ranní je zákaz vraždění
Po osmé hodině ranní je zákaz vraždění

Pro mě je masakrování studentů ideální hra na páteční večery s kamarády u pivka nebo čaje (tatranského). V jádru je to jednoduchá hra, s trochu obtížnější přípravou, ale za to vypadá skvěle. Vítězství neberte příliš vážně, jen se bavte a vychutnejte si pořádný mord až do konce.

Boban po vyprázdnění žaludku konečně vylezl ze záchodu. V ten moment asi tucet příšer v místnosti se zastavilo a upřelo zraky na zkamenělého Bobana. "Záchod je už volný" zkusil. Ve stejný moment se všechny příšery rozběhly, a kolem Bobana se rozutíkaly ven z vyražených oken a dveří. Hodiny právě odbily 8:00, a Boban se může jít utřít zpátky na záchod.

Yarek, the párek


Hodnocení designu: 5/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Pokud máte zájem se zúčastnit párty uprostřed lesa, přihlašte se na našem facebooku (alko s sebou)