recenze - ČTYŘI ZAHRADY

25.06.2023

Co se skrývá pod víkem celkem masivní krabice s japonskou tematikou?

Nejprve si musíme složit čtyřpatrovou pagodu z tvrdého kartonu a důmyslných spojovacích dílků. Všechno krásně sedí a jednotlivá patra se točí! Jen se hrozím, že se to bude muset pokaždé rozebrat a znovu skládat. Pravidla mě ale přesvědčí o opaku - stačí jen sundat patra a každé vcelku uložit na své přesně designované místo v krabici. V každém patře pagody sídlí jedno ze čtyř božstev, které vám bude zajišťovat zdroje pro stavbu panoramatických zahrad. Vaší rolí v podstatě bude zahradní architekt, jehož úkolem bude vyhrát výběrové řízení na stvoření nejhezčích zahrad okolo pagody - pokud budou božstva s vaší prací spokojená, zakázka je vaše.

Abyste mohli takové panoramátko postavit, je třeba chytře kombinovat jednak karty, na kterých se zahrady nachází, ale je také nutné sehnat si na ně stavební suroviny. A ty vám zajistí právě pagoda. Každý z hráčů před sebou vidí jednu z jejích čtyř stran a v každém z jejích pater dostupné suroviny (od nuly do maxima tří ks).

K jejich získání potřebujete ty samé karty, které máte ve své ruce, jen využijete jednu z dalších dostupných akcí na kartě vyobrazených. Tak tady konečně můžeme pořádně taktizovat! Akce k získání surovin totiž znamená otočit jedním z pater pagody a všemi patry nad ním a tak se neustále nabídka mění a to pro všechny hráče. Jste ale chudí a máte malé sklady, takže si do nich nemůžete naflákat všechno, co vám bohové nabídnou a tak musíte pořádně přemýšlet, jakou kartu obětovat pro zisk surovin, abyste je měli kam dát.

Ve dvou hráčích je někdy obtížné s omezeným počtem tahů získat ty správné suroviny, protože pagoda se tolik neotáčí, takže se hned rozčiluju, že mi to pořád solí tři kameny, když mám místo jen na čtyři suroviny a kamení je mi totálně k ničemu. Ve čtyřech hráčích už se nabídka karet i surovin hodně obměňuje, ale to neznamená, že jsme si ji ve dvou neužili.

Hned u první partie bylo jasné, že hra je vyvážená a je nutné si své akce dobře promýšlet. Rozestavit velké květnaté panoráma anebo raději volit menší, za méně bodů a méně surovin? Získávat přízeň u boha země nebo vody? Šlohnout ze společné nabídky žlutou zahradu, kterou si rozestavěl soupeř? Nebo ho připravit o přízeň jednoho z bohů? Ano, i škodit můžete, konkurence je neúprosná a tak je někdy nutné přistoupit i na špinavou hru.

S malými dětmi si hru určitě nezahrajete a na stole zabere dost místa i ve dvou hráčích. Ale to je k omezením vše, jinak je to velice dobře promyšlená taktická hra, která vás během cca hodinové partie skvěle zabaví a vaše mozkové závity potrápí. Komponenty jsou kvalitní a ani z opakovaného rozkládání a skládání pagody nemám strach. Navíc se honosí moc hezkou fasádou a tak opět nemůžu jinak, než hodnotit kladně.

Petra


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku