recenze - CHALLENGERS! - VYZYVATELÉ

16.02.2023

Jeden velký souboj v naší malé republice byl nedávno dobojován, ale spousta dalších vás čeká v poněkud zvláštně ilustrované krabici s titulem Challengers! No a tahle ilustrace napovídá, že tady bude probíhat souboj upíra s... Nafukovací kačenkou? T-Rexe s robotem? Co bude dál? Leoš Janáček versus Predátor?

Jen co otevřeme víko, je nám jasné, že tohle nebude jen tak ledajaká "vojna". Po vyloupání žetonů a roztřízení všech balíčků karet se dostáváme ke dvojlistu pravidel. Vypadá to celkem krátce, ale po přečtení jsme zmatení jak lesní včely. Seřaďte žetony kol se sedmičkou nahoře? Ale proč se tedy v závěru kola píše, že se má sebrat shora žeton kola prvního? Je zde i pár překlepů, ale nebudu hnidopich, ne každý má tak skvělou editorku jako já. Vše se objasní až ve druhém dvojlistu, který vám ukáže příklady různých herních situací.

Vaším úkolem bude v každém ze sedmi soubojů získat vlajku a za to, jak se vám bude dařit, si získáte fanoušky. Čím blíže finále, tím více se bude vaše fanouškovská základna rozrůstat. Nejprve si podle počtu hráčů nachystáme naše arény, kterými jsou různě barevné neoprenové podložky symbolizující parky. Rozdáme si naše základní karty a rozpisy turnajů, namícháme si svoji originální kombinaci pěti ze šesti dostupných balíčků akčních karet a pouštíme se do prvního testování.

Každé kolo sestává ze dvou fází. V té první, balíčkové, si každý hráč nezávisle na sobě podle daných pravidel buduje svůj karetní deck. A tady je to podobně jako u každého deck-buildingu - dokud se neseznámíte s možnostmi, taktizovat se vám bude dost špatně. Ale už ve druhé partii víme přibližně, co a jak, a konečně můžeme plně docenit promyšlenost hry. Jakmile je každý se svým výběrem spokojený, anebo prostě na výběr nemá, vytvořený dobírací balíček si zamíchá a jde se bojovat. Jedna ze stran má u sebe vždy vlajku a druhá strana útočí svými kartami, aby vlajku ukradla. A to už je fáze druhá - utkání.

Tady už probíhá klasický silový souboj, kdo má stejnou nebo větší sílu, ukořistí vlajku a karta se doslova obrací - na straně soupeře z jeho dobíracího balíčku. Základní karty nemají žádné speciální akce, ale čím pozdější fáze hry, tím se draft zlepšuje a získáváte silnější karty se speciálními schopnostmi. Ty se vyhodnocují v různých situacích - například, pokud jste vlajku soupeři ukradli pomocí pokladu, pak vám za to, že tato karta drží vlajku, přidává dva body do obrany, které by ale v útoku neměla. Váš balíček může pak obsahovat například Kovboje, který nejen, že není žádný věchýtek, ale navíc sebere soupeři vrchní kartu z dobíracího balíčku a hodí mu ji na trestnou lavici a tím přiblíží protivníka přelidnění na střídačce a tím jeho zhoubu. Anebo třeba můžete seřadit tři nejvrchnější karty dobíracího decku, či případně můžete na lavičce mít vizážistu, který vašim kartám konkrétní barvy přidá sílu.

A tak se přetahujete celých sedm kol o vlajku a snažíte se udělat dojem na své fanoušky. Je to zábava? Kombinací je spousta a dokud se neseznámíte se základními typy karet, je poměrně těžké si kvalitní balíček poskládat. Jak ale hru poznáváte, začíná to být opravdu zajímavé. Funguje dobře ve dvou, ale nejvíc jsme si ji užili ve čtyřech hráčích. Jedná se o solidní deck-building, který je pro nás překvapením a už teď se k němu vracíme.

Peťka


Hodnocení designu: 3+/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku a nezapomeňte, sláva není všechno.