recenze - CESTUJEME PO HRADECH A ZÁMCÍCH

30.09.2018

Cestujeme po hradech a zámcích je rodinná hra a její název trefně napovídá, o co ve hře půjde. Potulujete se Českem a snažíte se navštívit všechny nejznámější hrady a zámky. Jak si tvůrci poradili s tématem a hrou samotnou se dozvíte v recenzi. 

Hra je až pro 4 hráče, a proto by měla kapacitně vyhovovat většině rodin s dětmi. Dokážu si ale představit i pátého hráče bez větších omezení. Stačí si prostě vzít alternativu páté figurky. Po otevření krabice na vás vykoukne pěkná hrací deska, která evokuje podobné hry jako monopoly, díky políčkům kolem dokola se startem a cílem. Papírové bankovky tento pocit ještě posílí. Dále zde najdeme kartičky zisků, rizik a hlavně kartičky hradů a zámků, o které jde nejvíc. Dřevěné figurky panáčků, motorek a autíček jsou originální a mile mě překvapily. 

Smyslem hry je navštívit všechna políčka s hrady a zámky a za příslušný obnos si zakoupit / pořídit fotku na památku. Komu se to povede, ukončí hru a vítězem se stane hráč s největším množstvím peněz. Aby to nebylo tak jednoduché, po cestě na vás čeká i několik strastiplných políček. Modrá políčka měst jsou takové nákupní zóny, kde můžete utratit své našetřené korunky. Lze zde zakoupit příslušenství, která vám pomáhají na cestách po republice, jako fotoaparát nebo stan, dále akcie společností pro investice, či užitečné motorové vozidlo.

Motorová vozidla, jmenovitě motorka nebo auto, jsou nápaditý prvek ve hře. Pomocí motorky lze házet dvěma kostkama a vybrat si z nich vhodnější číslo, pomocí auta dokonce můžete postoupit o obě hodnoty. Motorová vozidla ovšem přinášejí i nevýhody jako nákup benzínu, vyšší poplatky za kempování a podobně. Každopádně to pozitivně oživuje cestování, potažmo hody kostkami a jejich nahodilost.

Tato deskovka vizáží cílí na menší děti, aby je na první pohled zaujala i udržela pozornost během hry. Pro dospělé jsou tu věcné informace i zajímavosti na zadní straně každé karty hradu a zámku, o kterých jste nikdy neslyšeli! (teď možná schválně přeháním). Všechny políčka, akce a karty krásně ladí k tématu a v tomto případě toto spojení autoři zvládli bravurně. Cestujeme po hradech a zámcích je hra nenáročná, bez škodíků a schválností, ale samozřejmě logicky s velkým podílem náhody, jelikož se neustále hází kostkami. Pro mě je to hra velmi sympatická, ale pro mou ex-manželku je to "nezáživné a bez nějakých intrik". Tak pokud to srovnává s manželstvím...

Hodnocení designu: 3/5 

Hodnocení hratelnosti: 3/5


Yarek, the párek


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku