recenze - CENTURY: NOVÝ SVĚT

26.10.2019

Zdravím čtenáře a přeju hezkou neděli. A těm, co včera večer chlastali jak by nebylo zítřka přeju, lehkou kocovinu. V opačném případě můžu doporučit dobrý slepičí vývar, který zvládnete uvařit i na pokraji smrti. Stačí vzít kuřecí čtvrtky, zeleninu, koření, vše to hodit do hrnce a nechat vařit ve vodě do měkka. Deskolog tým doporučuje.  

Pokud vás takový vývar zachrání před jistou smrtí a poté si po sté řeknete, že už opravdu, ale opravdu nebudete nikdy chlastat, nevěřte tomu. Každopádně vám bude trochu líp a po zbytek dne si můžete odpočinout u nějaké oblíbené deskovky. Například u hry Century, kde se snažíte nějaké maso, zeleninu a koření pro změnu vypěstovat. Jestli je tahle deskovka stejně jednoduchá a stejně dobrá jako slepičí vývar vám hned povím :)

Century s podtitulem "Nový svět" je třetí díl v sérii Century a všechny tři díly vyšly také v české lokalizaci pod hlavičkou distributora Piatnik. Nebudu, ani nemůžu srovnávat jednotlivé díly mezi sebou a budu se věnovat třetímu dílu jako samostatné hře.

Century má sice krásně lesklý a pěkně namalovaný obal, ale co vás zaujme ještě více jsou kvalitní plastové misky. Ty jsou jistým symbolem pro všechny díly v sérii. Používají se pro barevné kostky představující kukuřičku, masíčko, kůžičku a tabáček a jejich funkcí je ... prostě se z toho lépe vytahují kostky. Čekali jste snad něco jiného? :D

Kromě povedených misek, velkých herních karet a skvělého insertu mě nemile překvapily herní desky z papíru. Buď udělám pěknou hru se vším všudy i přes vyšší cenu nebo se zaměřím na ty nejpodstatnější komponenty. "Bonusové" plastové misky na úkor herních desek mě osobně přijde rozporuplné, a proto také se naše milfka z trofeje za design na Century tentokrát neusměje.

Dost řeči o vzhledu a rovnou ochutnáme hratelnost. Slepičí vývar, ve kterém plavou všechny možné kousky také nevypadá zrovna dvakrát vábně, ale přesto může být výborný. 

Cílem hry je za nasbírané suroviny vyměnit určitý počet karet s co nejvíce vítěznými body. Každá karta stojí jinou kombinaci surovin, a tak po celou dobu získáváte, vyměňujete a přeměňujete jednu dobrotu za druhou. Mno přiznejme si, tohle už jsem párkrát viděli. Na rozdíl od jiných worker placement her lze u Century využít stejnou akci jako soupeř, ovšem s jedním workerem navíc. Sice malý ale osvěžující prvek.
Pravidla a mechaniky jsou bohužel tak jednoduché stokrát viděné, že mě hra do svého světa nedokázala vtáhnout, i to i přesto, že je graficky sympatická.

Ke slepičí polévce se vracím i když je mi nejhůř, to o Century říct nemůžu. Nový svět je trošku sušší hra vhodná na trávení času s rodinkou po dobrém nedělním obědě. Na druhou stranu je to příjemně strávený čas a hra samotná určitě nikoho neurazí. Třetí díl se dá kombinovat s oběma předchozími díly a tím vytřískat až sedm pozměněných variant.

Pro deskoherní fajnšmekry tu není nic nového k vidění, ale pro občasné hráče v kruhu rodinném to bude příjemná pohodovka, ať už kvůli své jednoduchosti nebo krátké herní době.

Dobrou chuť
Yarek, the párek


Hodnocení vzhledu: 4/5 
Hodnocení chuti: 3/5
Hodnocení vůně: 2/5 
Hodnocení sytosti: 3/5


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku