recenze - CATAN DUEL

02.05.2019

A zase ten Katan! Jeho vytrvalost a neúnavnost by ohromila nejednoho vykradače bytů - do vašeho domu se prostě jednou dostane. Stejně jako vykradače, ani Katanské téma nemám moc rád, přesto se mi do police vetřel už třetí kousek. Pojďme se podívat, jakou revoluci přinesl tentokrát (výbuch smíchu).

Krabice to rozhodně nebude. Červené pozadí se žlutým zapadajícím sluncem už je ohrané jak Despacito na YouTube. Takže největší změnou je název podtitulu, se kterým si někdo krásně pohrál a nenechal nic náhodě. Nazval jej převratně CATAN DUEL... No nic, třeba nějaké překvapení číhá uvnitř.

Tak pozor. Uvnitř krabice najdeme větší plastové zásobníky na karty, sloužící i jako oddělovače hracích ploch obou hráčů. Mimochodem to, že je Catan Duel jen pro dva hráče, snad napadlo i tu nejvíce blond blondýnu na Deskologu. Vtipkuju, naší cílovou skupinou jsou zrzky 25-35 let, štíhlé, s prsama 3+. Každopádně nemůžu upřít praktičnost zásobníku při odebírání karet z obou stran. Povedlo se!

Osadníci z Deskologu.
Osadníci z Deskologu.

Ilustrace a design jsou velmi podobné tomu, na jaký jsme u Katanu zvyklí. Až na drobnost, že jsou kartičky čtvercového tvaru. Další plus k praktičnosti, co se týče míchání karet a úspory místa na stole. Ovšem zase nečekejte, že si to zahrajete venku na pařezu (na Deskologu, po záchodovém prkénku, druhé nejoblíbenější místo). Při rozehrané hře jsme měli problémy, kam položit pivní půllitry, brambůrky a tu dvojitou porci tvarůžků, co si Petr objednal.

Navíc zde najdeme i dvě pořádné kostky, dva dřevěné žetony a dvoje pravidla CZ a SK. Maďarsky neumím, tak se mrkneme na ty czescé.  

Pojď k taťkovi.
Pojď k taťkovi.

Pravidla mají slušný dvacetistránkový sešit. Analfabeti se nemusí ničeho bát, obrázků je tam spousta. Pro zbytek jsou pravidla rozdělena pro první hru, rozšířenou hru s tematickými sadami a poté plnohodnotný "Souboj knížat". Vše sepsáno na výbornou.
Tematické sady jsou složeny z karet s rozšířenými pravidly a rozhodně dělají hru zajímavější. Najdeme tam karty staveb, krajin, jednotek, událostí nebo akční karty. V Souboji knížat okusíte vše najednou a to je pak panečku jízda jak na koníčku.
  
Dle krabice je herní doba mezi 30-75 minutkami, což je v přepočtu asi 2-5 čepovaných piveček. Rozptyl velký, ale pravdivý. Záleží právě na zvolených tematických sadách.

Prosím ať padnou dvě jedničky.
Prosím ať padnou dvě jedničky.

Oba Kataňani začínají stejnou sadou základních karet. Nějaká ta vesnice, cesty a krajiny. Jako ve většině Katanovinek, i tady se hází kostkami a podle hodu získáte určité suroviny. Když už jsem načal podobnosti, zloděj se taktéž neztratil, vesnice a města stejná nebo stejné vítězné body za určité stavby... Prostě další Katan, který by po čichu poznal i slepý.

Mimochodem, já zrovna cítím pálení čarodějnic, které si soused udělal u sebe doma. Z bytu má černou díru a několik sousedů nad ním budou cítit opékání špekáčků ještě týden. Petr řekl, že to mám klidně napsat do recenze, ať to má i nějaké ponaučení. Takže lidi, dávejte proboha pozor! Nehrajte si doma na plivače ohňů ani na Melisandru z Ašaje. 

Fold!
Fold!

Zpátky k našemu milému Katanu. Možná jste z úvodu nabyli dojmu, že mi tato série nikdy nezapadlého slunce moc nepřirostla k srdci... A naprosto správně. Katano-pádně, zrovna varianta Duel mně sedla velice příjemně. Líbí se mi rozdělení hracích ploch, praktické čtvercové karty, které se otáčejí při utrácení či nabytí surovin. Dobrým nápadem jsou i karty jednotek a žetony síly a obchodu (další vítězné body). Krásně rozepsaná pravidla a svižné tempo ve dvou hráčích. Na druhou stranu, na hru pro dva hráče to může mít poměrně dlouhou herní dobu. To, že můžou být hody kostkou, respektive smůla, frustrující, beru jako samozřejmost.

Za mě je Duel lepší a zábavnější než základ. Kdybych si měl pozvat dva kamarády na základní hru, nebo jednoho na duel a druhého nechat doma... Chudák kámoš. Ovšem to nikdy nekončící téma mě ubíjí, achjo. Žádná varianta Katanu u mě nezíská plné hodnocení, i kdyby byly kostky ze zlata a karty ze stříbra. 

To není na slané oříšky? :/
To není na slané oříšky? :/

Musím končit. Hasiči na mě buší, ať už dopíšu ten článek a otevřu konečně dveře. Tak ještě hodnocení a půjdu, začíná mi být horko. 

Yarek, Kataňanský párek


Hodnocení designu: 3/5
Hodnocení hratelnosti: 3+/5


Hledáme převážně štíhlé zrzky 25-35 let. Ale přidat si nás na facebooku můžou i ostatní.