recenze - CARCASSONNE: LOVCI A SBĚRAČI

31.01.2021

Bože ne, už zase další Carcassonne? Slibuju, že tentokráte už naposledy, čestný skautský :P Série Carcassonne je u nás nejznámější deskovka hned po Člověče, nezlob se a Sázek a dostihů. A tak není divu, že se mačká citrón, dokud teče šťáva. (Nezní to úchylně?).

Podtitul "Lovci a sběrači" rozhodně není nejnovější, a již brázdí naše stoly skoro dvacet let. Ovšem loni jsme se dočkali nové edice a i tuto verzi mindok přinesl na český trh. Předělávka vás vezme z období středověkého do ještě staršího období pravěkého. Místo hradů budete obsazovat lesy, místo cest řeky a jezera, a místo rozlehlých polí... no, taky pole. 

Umisťování a připojování destiček stejným prostředím k sobě (les k lesu, řeka k řece) funguje samozřejmě stejně jako v původním Carcassonne. Co se odlišuje je vzhled destiček. Od prehistorického tématu můžete očekávat husté lesy, rozvodněné řeky plné rybek, pobíhající šavlozubé tygry a kráčející mamuty. Nesmíme také zapomenout na figurky lovců a sběračů, za které ve skutečnosti hrajete. Ty umisťujete na destičky, a tím si nárokujete dané prostředí (a hlavně získáváte vítězné body). Nyní se přesuneme ke dvěma, oproti původní hře, inovativním prvkům.

Kromě lovců a sběračů máte k dispozici i několik chýší. Ty umisťujete pouze na řeky a jezera, ale pozor, vyhodnocují se až na konci hry. Díky nim získáte za každou rybku v potoce jeden bod. Takže na konci máte takový druhý Nil a hned vedle Amazonku. Rybky v řece jsou inovací cest v původní verzi. Přidávají další možnosti v bodování a strategii, které nejsou dobré podceňovat.

Druhým prvkem jsou takzvané Menhiry. O jedněch takových jsme psali nedávno a nebylo to vůbec hezké! Menhiry jsou starodávné magické skály schované v nepropustných lesích. Pokud "uzavřete" les s menhirem, získáte bonusovou destičku, kterou můžete ihned připojit. Bonusové destičky přinášejí navíc jisté bonusy (šok!).

Re-edice z roku 2020 má nové "vylepšené" kresby. Bohužel, některé přechody mezi prostředími jsou titěrnější než špendlíková hlavička, a pro starší hráče můžou být matoucí. V předchozím odstavci zmíněné Menhiry jsou taktéž novinkou této edice. Jinak jde o starý (dobrý) Carcassonne v novém kabátu a s trochu větší komplexitou (chýše). 

Carcassonne může být pro některé zkušené hráče už stokrát ohrané. Ovšem všeobecně stále platí, že je jedna z nejlepších vstupních her do světa deskovek. A Lovci a sběrači splňují tuto úlohu stejně dobře.  Těm, kteří nikdy nepřišli na chuť destičkám se specifickým C na zadní straně, jim tahle verze (a pravděpodobně ani žádná jiná) názor nezmění.

Yarek, the párek

Hodnocení designu: o chlup lepší, než původní verze
Hodnocení hratelnosti: o chrup lepší, než původní verze
 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku