recenze - AKVÁRKO
Dovolím si začít slovy legendárního brouka: "Čas, který vás bavilo promarnit, nebyl zbytečný." A vidíte to, uběhlo jen pár týdnů a už píšu další recenzi na deskovku od Michala Peichla. K atakování slavného Reinera Knizii to ještě bude chtít trochu zabrat, ale i tak se jedná o velmi slušnou kadenci.
Akvárko je malá hra a odpovídá tomu i velikost pěkně ilustrované, barevné krabičky. Na víku jsou samozřejmě vyobrazeny krásně nakreslené akvarijní ryby, dovolím si jen malou připomínku k fontu loga, na první (i druhý) pohled tady prostě vidím AKvárko. Vtipy o AK-47 nechme stranou a pojďme se raději podívat, co se skrývá pod víkem. A není toho moc, protože k hraní vám bude stačit sada sto osmi čtvercových karet a bodovací bloček. Chválil jsem ilustraci na krabici a i když nejsem žádný zapálený akvarista, pochválit samozřejmě musím i krásné detailní obrázky ryb na jednotlivých kartách, které jsou středobodem téhle hry. K tomu si přičtěte jednoduchou a přehlednou ikonografii a máme tady další pěkně zpracovanou hru z dílny Michal Peichel & Albi.
Pravidla Akvárka jsou opravdu jednoduchá, najdete je na jedné poskládané dvoustránce a to včetně herních příkladů a taky názvů jednotlivých rybiček. A hned musím vyzdvihnout celkovou promyšlenost a především jednoznačnost toho, co se bude na konci partie hodnotit. Vysvětlování pravidel novým hráčům je díky tomu záležitost několika málo minut a hlavně už během první partie se každý může zaměřit na strategii, jakou získá maximální počet bodů a nemusí se zaobírat nějakými nesrovnalostmi a nejasnostmi. Na začátku partie každému hráči rozdáte osm karet. Během svého tahu si pak každý zvolí jednu kartu, kterou si umístí do svého pomyslného akvária a zbytek karet pošle soupeři. Jestli jste někdy hráli například 7 divů světa, nebo Blood Rage, bude vám tento způsob draftu povědomý. Za mě určitě dobrá volba, díky které je hra krásně plynulá.
Karty ve vašem akváriu samozřejmě nemůžete vykládat náhodně, každá z rybiček má jisté požadavky na to, jakým způsobem má být umístěna. Živorodky například rády tvoří hejna, terčovec se zase rád zdržuje ve středu akvária a sekavec ve svém blízkém okolí vyžaduje různorodou společnost rybek (popřípadě vodních rostlin). Ano, každá karta s rybkou na svém rubu obsahuje rostlinu, kterou můžete kdykoli ve svém tahu využít, jako náhradu namísto rybky. Asi bych už měl pomalu skončit s popisem pravidel a raději se pustit do hodnocení. Jedinou větší vadou na kráse je pro mě hra ve dvou, která sice funguje, ale je tady nutnost v každém tahu náhodně vyměnit jednu kartu z ruky za kartu z dobíracího balíčku, což dost narušuje jinak parádní herní flow. Tohle pravidlo má samozřejmě své opodstatnění, protože ve dvou hráčích je úvodní sada rozdaných karet podstatně omezená, ale bohužel mi tahle varianta moc nesedla. To je ale asi vše, co bych téhle pěkně zpracované a hlavně poctivé hře vytknul.
Hra pěkně odsýpá, ve svém tahu provádíte jen dva jednoduché úkony (vyložit kartu, předat karty), na konci prvního kola znovu rozdáte karty a pokračujete dál až k finálnímu vyhodnocení jednotlivých akvárií. K tomu vám poslouží přiložený bloček, ve kterém najdete políčko pro každý jednotlivý druh a to je další dílek skládačky, který dopomáhá k pohodové hratelnosti. Jasně, nenajdete tady nic převratného, ale všechno do sebe pěkně zapadá. Bál jsem se prostorové náročnosti, protože každé akvárium se skládá ze 4x4 čtvercových karet, ale i ve třech hráčích jsme se v pohodě vešli na menší konferenční stůl. A z toho plyne i jedno důležité ponaučení. Nehrajte na konferenčních stolech, budou vás bolet záda! Ale to už přetékáme do basketbalu. :)
Za mě oba palce nahoru. Tahle malá hra se nakonec zařadila mezi velká překvapení letošního roku. Akvárko je navíc plné krásných ilustrací a pokud znáte fanouška deskovek, který je zároveň akvarista, za necelé čtyři stovky mu jen těžko pořídíte lepší dárek.
Petr
Hodnocení designu: 4+/5
Hodnocení hratelnosti: 4/5
Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku