párty hry #17 - krávy, taco, papír, tužka

08.10.2020

Poslední letošní grilovačka. Maso je naložené, z grilu už stoupá dým, vychlazený "ejlík" ze džbánku pomalu mizí. Jedna z posledních šancí oprášit starý dřevěný stůl na zahradě a zahrát si pár deskovek. K téhle příležitosti se budou hodit nějaké jednoduché párty hry a já jsem naštěstí do auta hodil tři nové kousky od Albi. Je to opravdu různorodá trojka. Budeme štychovat, zkoušet svůj postřeh a nakonec i kreslit.

6 BERE! DESKOVÁ HRA

6 bere je klasika, které se na českém trhu opravdu daří, dočkala se už několika verzí a speciální výroční edice.

Nejnovější inkarnace obsahuje herní plán, místo karet budete vykládat a přikládat kartonové destičky s čísly 1-100. V krabici nakonec najdete i karty, ty slouží pro pokročilé herní varianty. Nám se pro dnešní pohodové hraní nejvíc hodí základní hra, která má nejblíže k původní karetce.

Každý z hráčů dostane papírový "paraván", za který si schová svých 12 náhodně vybraných destiček s čísly. Na herní desce se rozloží do čtyř řad po jedné destičce a můžeme začít. Všichni společně a hlavně skrytě vykládají své destičky a podle pravidel je přikládají do jednotlivých řad. Podobně jako v klasickém 6 bere, jen se tady nehraje na šestou kartu, ale některá pole přímo označují, že po položení destičky nešťastník získá záporné body za červené kravské hlavy v dané řadě. Kromě toho jsou tady i bonusová pole, která vám naopak nějaké body přihrají.

Možná je trochu škoda, že se autoři drželi zkrátka a neobohatili deskovou hru nějakou stylovou grafikou. Hry od Amiga vypadají na můj vkus až moc genericky. Tohle je totiž ideální deskovka k pivku, rychlá i v šesti hráčích, zábavná, jen by jí strašně prospělo hezčí zpracování. Do hospody a na cesty si ale pořiďte karetní verzi a pokud byste chtěli vyzkoušet něco náročnějšího a kooperativního, koukněte na Odysseu.

TACO, KOČKA, KOZA, SÝR, PIZZA

Cestou na zahradu jsem v autě všechny naučil kouzelnou říkanku taco, kočka, koza, sýr, pizza. Neustálým opakováním jsem sice všechny otrávil, ale zároveň už každý dobře ví, co následuje za sýrem.

Malá krabička s luxusním magnetickým zavíráním obsahuje sadu karet, na které kromě taca, kočky, kozy, sýru a pizzy najdete sviště, gorilu a tramtadadá - narvala! Pravidla jsou "ízypízy", takže za cca dvě minuty můžete začít a to včetně rozdání karet.

První hráč na tahu vyloží kartu a řekne "taco", na to jeho soused vyloží další a řekne "kočka", ten třetí pak překvapivě udělá to samé jen řekne "koza". Vtip je v tom, že pokud bude na vyložené kartě to samé, co bylo řečeno, všichni hráči musí na společnou vykládací hromádku položit ruku. Položit asi není vhodné slovo, protože po hodině hraní mi skoro slezly omlácené nehty. :) Poslední a nejpomalejší nešťastník si vezme všechny vyložené karty naspod své dobírací hromádky. Jak jste už možná pochopili, vyhrává hráč s nejlepším postřehem, který se jako první zbaví svých karet. A teď ty tři speciálky. Pokud vyložíte gorilu, všichni hráči se začnou bít do prsou a rychle položí ruku na vykládací hromádku. V případě narvala budete rukama dělat roh nad hlavou a u sviště zase klepat do stolu.

Tahle postřehovka u nás aktuálně v oblíbenosti vystřídala Ducha!, který před tím vystřídal Dobble. :) Taco, kočka, koza, sýr, pizza není ničím originální, ale zase si z postřehovek bere to nejlepší a navíc vás donutí ze sebe dělat narvala. Myslím, že je to ideální dárek pro děti, který jim občas zabavíte.

CO TO ČMÁRÁŠ?

Pěkná černobílá krabička slibuje půlhodinovou kreslící zábavu. Pod víkem najdete pořádnou zásobu papírů, každý vám vystačí na jednu partii, obsahuje totiž devět polí a přesně tolik kol trvá právě jedna hra. Dále v balení najdete sadu žetonů na vyloupání, jejichž kvalita je bohužel nevalná, klidně by mohly být dvakrát hrubší. Tohle na mě působí dost lacině. Přesýpací hodiny, hromada karet se slovy a taky sada tužek, to abyste nemuseli sahat do vlastních zásob.

Přečtu si krátká, jednoduchá pravidla a hned mi vyvstane na mysli jiná, starší hra - Pictomania. Ta podobnost s párty klasikou od Vládi Chvátila je opravdu do očí bijící. Příprava je v případě Co to čmáráš? o něco jednodusší, ale ta otravná manipulace s žetony tady zůstala. Čekal jsem, že se nová a moderní hra v tomhle ohledu dočká nějaké výrazné optimalizace, ale autoři se moc nepochlapili. Na druhou stranu jsou slova na jednotlivých kartách zajímavě a vtipně vymyšlena tak, aby vás při kreslení potrápila. Věž, rozhledna a vyhlídka. Každý z hráčů má půl minuty, aby vymyslel a nakreslil něco, čím tu svou malůvku jasně odliší. Ostatní totiž následně tipují, které ze slov si vylosoval ke kreslení. Body dostáváte jak za dobré tipy ostatních, tak své vlastní tipy u kreseb zbývajících hráčů. Prostě Pictomania. :)

Nic moc originálního nečekejte, ale pokud máte (stejně jako moje rodina) rádi kreslení, zklamaní nebudete, právě naopak. Jestli jste si už dříve pořídili první, nebo druhou verzi Picomanie, zůstaňte v klidu u ní. Nejsem troškař, sám se několika podobným hrám ve sbírce nebráním, tady ale nezískáte vůbec nic nového.

Může se zdát, že jsem z trojice párty her nebyl úplně odvázaný, ale na druhou stranu jsem se ani chvíli nenudil. Na naši rodinnou sešlost s grilováním, popíjením a melancholickým vzpomínáním na staré časy, se tyhle deskovky hodily parádně. Nakonec jsem dostal nápad, že bych hry na chatě nechal, protože tady pro ně při podobně pohodových dnech určitě najdeme uplatnění.

Aktuálně nás plně pohltilo hraní Tainted Grail, tím pádem si od párty her dáváme menší voraz. V prosinci nás ale čeká pár narozeninových oslav, takže se s vámi určitě zase podělíme o dojmy. A teď už mě prosím omluvte, jdu na klobásku.

PetrOdebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku