párty hry #5 - večírek s kočkama

24.01.2019

S Yarkem nám určitě záleží na genderové vyváženosti a korektnosti v článcích. Většina našich posezení ale bývá značně nevyrovnaná, máme tady pravidelně převahu holek. Nestěžujeme si, protože nás to samozřejmě těší. Máme radost, že většinu našich kamarádek baví deskové hry, navíc jsou mnohdy zapálenější a soutěživější než většina chlapů. A taky hezčí a voňavější! No, raději se rovnou podíváme na ta koťátka.

VÝBUŠNÁ KOŤÁTKA:

Holly shit, hned na začátek dnešního večera nasadit takovou blbinu? Včera jsem si četl pravidla a naprosto nechápu, jak tomu někdo může říkat hra... Na krabičce důležité oznámení, že se jedná o nejvýdělečnější hru na kickstarteru. Mám pro vás jinou důležitou informaci, nejnavštěvovanější filmy v českých kinech byly svého času Kameňák a Babovřesky.

V krabičce najdete kraťoulinká pravidla, která jsou sepsána celkem stylově, ale jak píšu výše, nepřesvědčila mě. Pak tady máme balíček karet v kvalitním plastovém insertu, není divu že kvalitním, když to stojí pětset korun! Víte kolik DVD Zdeňka Trošky byste si za ty peníze mohli koupit?! Ale jak po chvilce zjišťuji, tahle hra nespadá do stejné žumpy jako zmiňované filmové hity.

Každý si do ruky vezme sedm karet plus jednu zneškodňovací. Do zbytku karet se pak přimíchají další "zneškodňovače" a hlavně Výbušná koťátka. Všechno je to naprosto banální a celá zábavnost se do velké míry odvíjí od toho, jaký máte vztah ke kočkám a jestli se autoři svým humorem trefili do vašeho vkusu. Na mě tohle všechno už od prvních tahů funguje. Hráči se střídají, každý může vyložit libovolný počet karet, tím provést akce a na konci tahu si ještě líznout kartu. Holky komentují popisky na svých kartách a tím všem oznamují co mají v ruce, což není součástí hratelnosti :)

Ta hlavní zábava začne ve chvíli, když narazíte na karty Výbušných koťátek. V ten moment přestanete karty sbírat, ale začnete účinně využívat jejich schopnosti. A jakmile nebudete schopni koťátko zneškodnit, tak jednoduše vybuchujete i s ním. Poslední přeživší je vítěz a mě nezbývá než uznat, že je to sice blbost, ale zábavná.

TÚRY MŮRY

Asi jeden z nejhloupějších názvů hry, který jsem kdy slyšel. Raději ji říkám prostě "můry". A to už otevíráme tuhle nenápadnou a mdlou krabičku a rozdáváme karty. Máme tady jednoduché ilustrace komárů, mravenců, pavouků a další podobné havěti. Vše zatím vypadá docela infantilně a tuctově.

Všichni mají postupně za úkol vyložit kartu a každá breberka má nějakou funkci. Mravenec vás například donutí líznout si novou kartu a komára pak musíte co nejrychleji plácnout. Zatím to nezní moc zajímavě. To se ale obratem mění, protože Yarek dostal kartu hlídacího brouka. A co bude hlídat? Všechny ostatní hráče, kteří by se pokusili někam schovat nebo odhodit svoje karty. COŽE?? Jo, je to přesně tak, v téhle hře vyhrává ten, kdo se první zbaví karet a nemusí to být nutně jejich vykládáním.

Už v prvním kole slyším jak Katka sedící vedle mě potlačuje výbuch smíchu, když sleduje, jak mi padá karta do klína, a to jsem byl podotýkám oblečený. Yarek marně sleduje dění okolo stolu a i když byl nedávno na laserové operaci očí, stejně to má marné. Holky mají karty ve vlasech, pod stolem i pod tričkem. Nakonec si Yarek všimnul, jak zasouvám kartu pod ubrus a předal mi svou funkci hlídače. Musím uznat, že pár skleniček alkoholu otupilo i moje smysly a nebyl jsem schopný nikoho odhalit. Přitom si všichni přímo před mýma očima ukrývali karty na ty nejnepravděpodobnější místa.

Takhle si představuju zábavnou hru, občas jsou sice vzniklé situace celkem nejednoznačné, ale na to se tady nehraje. Schovávání karet nás prostě bavilo a na konci hry jsme ani neřešili, kdo vlastně vyhrál.

BLAFUJ

Další hra s havětí. Proč? Tohle je asi nějaká herní série "zapálený entomolog", protože i ilustrace na kartách jsou podobné jako v Můrách. Tady žádné karty pod stůl neházíte, což je škoda. Já už bych chtěl totiž házet karty pod stůl v každé hře :)

Blafuj vypadá opravdu hodně podobně jako Túry Můry, ale je to ůplně jiná hra. Skrytě nabízíte soupeřům karty, na kterých jsou různě druhy hmyzu + žába. Oznámíte jim, o jaké zvířátko se jedná a oni pak můžou souhlasit, nesouhlasit, nebo poslat kartu dále. Pokud budete soupeře špatně předvídat, karta u vás zůstane. Jakmile nasbíráte čtyři stejné, tak vypadáváte.

Asi jsme to měli hrát před můrama, protože tohle je více "hra", ale méně zábava. Ilustrace na kartách jsou vcelku povedené, i když jsem měl problém rozeznat štěnici a ploštici, ale pro tenhle případ jsou karty rozděleny barvami.

Blafuj je opravdu jednoduchá záležitost, takže už nemám víc co napsat. Pokud jste to dočetli až sem, tak děkuji za pozornost. V poslední době máme takovéhle posezení často. Každý donese nějakou hru, kterou ostatní neznají a pak hrajeme, popíjíme a občas něco vyfotíme. Takže za pár týdnů určitě přineseme další článek.

Petr 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku