párty hry #19 - rajský knock out

01.06.2023

Rok se s rokem sešel… A ten se pak sešel s dalším… A ten ještě s dalším půlrokem, než jsme se i my konečně zase v Deskologu sešli a dali si pořádnou párty plnou párty her, které by si zasloužily jednu tu tématickou (recenzi). Tentokráte od Piatniku!

ZERO HERO

"Hlavně neriskujte nulu!" 

Tak tahle mini deskovka s dlouhými pravidly - aha tak ne, to jen obsahují spoustu lokalizací, počínaje němčinou. Naopak, jak záhy zjišťujeme, je hra v podstatě banální a ke hraní vám budou stačit dřevěné kostičky tzv. zeronky a karty s hodnotami nula až čtyři.

Naším cílem je chytře nakoupit ze společné nabídky dvojice karet tak, abychom za ně na konci dostali "ňáký" body. Je tu totiž i možnost, že se vaše výsledná kombinace vůbec nezhodnotí a tak se snažíte sbírat nuly, protože… Zero hero :) Kromě nákupů karet a shánění financí v podobě zeronek, abyste si to mohli dovolit, můžete některými kartami provádět ještě pár mimořádných akcí. Například ukrást nějakou soupeři, nebo mu naopak přidat nějakou navíc, aby mu na konci hry nevyšel ten správný počet.

No a to je vše. Nijak extra se u toho na párty asi bláznivě nenasmějete, ale že bychom se nudili to určitě říct nemůžeme. Ale večer teprve začal a deskovek je plná tabule a tak je třeba ochutnat třeba něco… Rajčatovějšího.

TOMATOMAT

Ještě menší "krabka" obsahuje poněkud zvláštní téma a to automaty na rajčata, o které usilují také zloději a brání je rajčatová policie. Cool.

Vyložíme náhodně kvalitní zboží a jdeme na to. Hm, o rajčata nejvyšší jakosti bude asi pořádná mela? Každý hráč vlastní svou originálně namixovanou sadu hracích karet, které postupně přiřazuje k tomatomatům, na něž má spadeno. Automat na žlutá a červená? Hm, nemám žádné žluté ani červené mince, zato mám žlutého zloděje, snad nikdo nevyloží chlupatého.

Zloději se kradou pro rajská jabka a policajti je pacifikují vodními děly… No, tak divoké to není, ale sranda to rozhodně je, po každém kole se totiž posouvá váš balíček karet k dalšímu hráči a tak pokud hru necháte až na konec party večera, tahle informace vám bude nejspíš k ničemu, protože jestli měl Petr toho modrého cajta v decku, těžko říct po pěti rumech žeo.

Jednoduchá, skladná, akční. Pojďme konečně už na ty Activity.

ACTIVITY KNOCKOUT

Tak tuhle hru snad vůbec nemusím uvádět. Anebo jo? Hru se slovy nikdy neodmítnu a tahle varianta veleznámých Activit vypadá dosti slibně. 

Rozdělíte se na týmy, jako vždy. Vyberete si panáčka, jako vždy. Dáte panáčka na začátek bodovací stupnice - nic nového. A pak hodíte kostkami s písmenky, otočíte přesýpací hodiny a sranda začíná. Na mazatelných tabulkách najdete barevně označená políčka, kterýmžto odpovídá svou barvou právě jedna kostka. Pokud na žluté padne I, zapíšete si ho do žlutého rámečku na kartě a pak vymýšlíte slovo, které bude mít písmeno I na tabulkou dané pozici. Tak třeba "virgule", což nikdo ze soupeřova týmu určo nebude znát. Jakmile zapíšete všechna slova, tabulka putuje k týmu soupeřů, kde jeden z týmu provádí "Mluvení" tak, jak ho znáte z klasických Activit, no a zbytek týmu hádá. Za uhádnuté slovo je bod a kdo je první v cíli, vyhrál.

Jednu věc rozhodně musím vypíchnout a to je vymezený čas. Ten je skutečně neúprosný a nutí vás jednat rychle a nevymýšlet slova jako na fotce, která jsou nejen zbytečně dlouhá, ale nakonec je ani neumíte vysvětlit a ztratíte třeba půlku svého drahocenného času.

Sáhnout dobře v tom nepřeberném množství her, které vychází, nebyl snadný úkol, ale tentokrát jsme se zase strefili. Herní večer plný řevu, hněvu, nadšení, očekávání a tak dál, zkrátka nuda se nám vyhla obloukem a jelikož začíná konečně grilovací sezóna, tyhle jednohubky si na nějakou tu zahradu cestu najdou, o tom žádná. Nezapomeňte si karty obalit, než vedle nich postavíte klobásu a pívo!

Petra


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku a nezapomeňte taky na deskovku, až budete sedět na zahrádce u piva.