párty hry #18 - nadranej rok 2020

31.12.2020

Letošní Silvestr je symbolickým shrnutím celého roku 2020. Plošný zákaz vycházení včetně omezení počtu osob zapíše oslavy nového roku do paměti ještě na hodně dlouho. Jenže oslavovat není stejně co. Hospůdky nám opět zavřeli a otevření je v nedohlednu. A to se raději nezmiňuji o Por*hubu! Jediné slabé světlo na konci tunelu vidím ve schváleném snížení daně z příjmu. Bude více na deskovky!

Na poslední hromadnou akci v tomhle roce (a než všichni dostaneme vakcínu do ři*i) jsme vytáhli sérii párty her do kapsy od Albi. Jedná se o čtyři samostatné "mini" hry zaměřené na oslavy, párty nebo do hostince. Dohromady nabízí sbírku známých i neznámých a originálních chlastacích her. Tzn. her, u kterých je cílem hlavně pít a pít, dokud neodpadnete pod stůl nebo nedojdou všechny flašky. Skupina abstinentů může vyměnit alkohol třeba za jahodové smoothie, ale ruku na flašku, to nebude to pravé ořechové.

Párty hry do kapsy se rozdělují do čtyř souborů her. Každou si můžete pořídit zvlášť doslova za pár stovek. První sbírka, zvaná Prolhaný kostky se zaměřuje na kostky. Zde budete lhát, budete blafovat, budete riskovat, a hlavně budete pít (jak jinak). Se sadou pětadvaceti kostek si zkusíte hry jako kostkový poker, betl nebo třeba macháčka. Poté, co bude většina kostek zakutálená kajsik pod skříní, můžete sáhnout po druhé krabičce se sklerózou..

Zákeřná skleróza jednoduše testuje vašeho pamatováka. Obsahuje třicet sedm oboustranných karet postav, které si hráči snaží postupně zapamatovat. Každým kolem se postavy přidávají, přesouvají a otáčejí na druhou stranu. U první karty se ještě tváříte jako šumachr, u druhé už se vám potí koule, a při třetí kartě vaše paměť již totálně kolabuje. Ti vytrvalí (nebo ti, co všechno se štěstím správně tipli) se můžou pustit do třetí krabičky Divokého vodopádů.

Jeden balíček karet s úkoly má jasný cíl. Všechny hráče, hlavně ty, co stále nejsou, slušně opít. Většina jednoduchých zadání spočívá v pití alkoholu. Například jeden genderově nevyvážený příklad za všechny "Napijí se ženy". Nebo vyváženější karta "Kdo má nejvíce nápoje, pije." Divoký vodopád nemá téměř žádné pravidla, až na jedno. Musíte být stále schopni přečíst text na kartách. V opačném případě jste připraveni na poslední krabičku s názvem Nadranej vozka.

Vozka (nalitý panák) má za úkol dorazit do cíle přes trnitou trasu. Každý hráč má v ruce několik karet se směrovými šipkami. Všichni najednou vyberou jednu kartu, která se poté postupně vyhodnocuje. Protože se nesmí v průběhu hry nijak domlouvat, nadranej vozka naráží do překážek, a tim se vylévá rovnou do chřtánů hráčů. Panák se dolije něčím tekutým s vysokým volume a jízda pokračuje. Pokud vozka dorazí do cíle, můžete vítězství oslavit rovnou hlavou v záchodové míse.

"Do kapsy" přesně vystihuje hlavní charakteristiku těhle čtyř chlastacích her.  Malé praktické krabičky strčíte doslova do kapsy a vytáhnete kdekoliv a kdykoliv. Jednoduché až primitivní pravidla lze vysvětlit komukoliv a v jakémkoliv stavu. :) Přesně to byla také hlavní myšlenka třech autorů, kteří se na vývoji podíleli.  Bohužel, letošní rok nebyl ideálním rokem pro tento typ párty společenských her. 

Na Deskologu se nevzdáváme a doufáme v lepší zítřky (a také stále pevně věříme v Trumpovo vítězství ve volbách). Vám přejeme v Novém roce hodně výher v deskovkách i v osobním životě.

Zdarec!

Yarek, the párekOdebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku