párty hry #13 - přiznej barvu!

29.08.2019

Víkend se zase neúprosně přiblížil, máme tady páteční večer, a protože se nám dneska nechce "juchat", tak místo na Stodolní jdeme na deskovky.


CHAMELEON

Po tom, co jsem si přečetl pravidla na Chameleona, následoval rychlý hovor s Yarkem, naléhání, že na pátek potřebujeme sehnat větší partu lidí. A právě Chameleonem dnešní "večer dvou párty her" začneme.

Výrazná zelená krabice nás všechny na první pohled uhranula. Při pohledu na její obsah jsme ale hned dvakrát zaskočeni:

  1. Herní materiál zabírá zhruba 5% prostoru, a tím pádem tady máme adepta na naši trofej "zajíc v pytli", které se zatím všechny hry vyhnuly (i když některé jen o píď)
  2. Pohled na černo-žlutý čtverečkovaný insert ve mě způsobuje nevolnost. Opravdu, raději to ani nebudu fotit, ať se nám tady na Deskologu nepozvracíte... a tak kousek tam vidět je :)

Tahle hra se bude prodávat v hypermarketech, tak prostě potřebuje zaujmout svou velikostí, což je škoda, protože by jí moc slušela malá skladná krabička.


Přesunu se teď v čase o pár desítek minut dopředu. Stojíme všichni na Yarkově balkóně, kuřáci si dávají cígo, nekuřáci si užívají čerstvý vzduch. Všichni ale diskutujeme o jediném tématu a to je hra Chameleon. Už dlouho jsem neviděl takové nadšení z pártyhry, takže buď je tak skvělá a nebo se dneska sešla dobře naladěná parta. Ale zase zpátky na začátek.


Každý hráč náhodně vezme jednu z karet, na ní najde buď seznam souřadnic a nebo slovo CHAMELEON. V tuhle chvíli, pokud na vás vyšel černý Petr... ehm tedy chameleon, tak musíte nahodit dokonalý poker face. Protože první hráč hodí kostkami a všichni si podle kostek na své kartě najdou souřadnici, která určí, o které slovo v tomhle kole půjde. Tabulka se slovy leží na stole, je jich tam celkem šestnáct a všechny mají společné téma. No a pak všichni postupně od prvního hráče říkají asociace právě k tomu jednomu slovu a to včetně chameleona, který ho nezná.

Celý vtip je v tom, že se chameleon musí skrýt mezi ostatními a ostatní své asociace volí tak, aby chameleon slovo nepoznal. Uf.

Karet s tématy je v balení slušná hromada a navíc je tady tabulka a fix, takže si můžete vymýšlet vlastní sady slov.

Jasně, není to žádná designová pecka, to je asi vidět z fotek, ale když Yarek řekl u Járy Cimrmana jako asociaci "horor", hned nám bylo jasné, že u tohohle vydržíme hodně dlouho. Na krabici píšou od tří hráčů, což je podle mě chyba, protože hra začíná být zajímavá až ve čtyřech, ideální je ale pět a více hráčů. Z téhle nenápadné hry jsme tedy byli nadšeni, ale co dále s načatým večerem?


COLOUR BRAIN

Kromě Světového filmu u nás kvízové hry moc neletí, takže nemůžu říct, že bychom se na tuhle barevnou krabici nějak přehnaně tešili. Nálada ale byla skvělá, pivko zatím nedošlo, a tak jsme se vrhli na trochu toho vědomostního zápolení. Tedy, spíš než o zápolení se jednalo o pohodové noční tipování.

Krabice je opět zbytečně velká a obsah by se krásně vešel do 4x menší a ještě by zbylo na dvě rozšíření, která se ale dle mých informací nechystají. :)

Najdete tady několik sad kartiček s otázkami v českém i slovenském jazyce, bodovací kartičku a karty s barvami pro jednotlivé týmy nebo jednotlivce. Hrát tuhle hru v týmech nám ale moc zábavné nepřišlo.

Nejzajímavější komponenta v krabici je fix, který funguje spíše jako razítko, tím si budete značit získané body.

Tahle hra se od ostatních liší v tom, že na každou otázku odpovídáte barvou nebo barvami. Takže například na otázku "Jaké tři barvy najdete na vlajce České republiky" vyložíte lícem dolů tři karty. Ten kdo vyložil zelenou, hnědou a fialovou, nic nezíská a ti úspěšní si připíšou tolik bodů, kolik bylo špatných odpovědí. Co musím ocenit, je fakt, že jsou otázky z rúzných odvětví, takže budete hádat barvy v názvu filmu, ale stejně tak budete vzpomínat, jakou barvu mají vaše vchodové dveře. Opravdu. :) Navíc je tohle hádání pomocí karet jednoduché a přináší to i trochu napětí.

Co ale neocením jsou karty "barevné krádeže", kterými můžete vašim soupeřům uzmout na jedno kolo několik náhodných karet s barvami. Takové penalizaci moc nerozumím a asi se nad tím tvůrci téhle hry mohli více zamyslet.

Ještě taková zajímavost, jak už jsem zmiňoval, každá karta s otázkou obsahuje text v češtině a slovenštině, ale někde nejsou otázky stejné, což v mnoha případech nechápu.

Večer se pomalu chýlí ke konci, dneska nám většinu času zpříjemňoval Chameleon, ale to jsem už po přečtení pravidel tak trochu očekával. I přes to jsem byl překvapený, jak nás tahle blafovací hra pohltila. Samozřejmě už má pořadník na zapůjčení, takže si ji asi delší dobu nezahraju.

Příští párty hry budou ve znamení malých karetek. 

PetrOdebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku