párty hry #10 - gangster hrátky

27.06.2019

Tohle velké herní odpoledne na letní zahrádce předcházela menší hádka, jestli by nebyla lepší vedlejší hospoda. Podle holek nebyla a jestli chceme zabodovat, tak musíme poslouchat. Vítejte u jubilejního desátého dílu Párty her a rad dvou rozvedených mužů.

HESLO!

Rady si raději odpustíme, abyste nedopadli jako my a hned se vrhneme na první herní pecku dnešního slunného odpoledne. Nesuď hru podle obalu, řekl kdysi Nostradamus a doufám, že na tomhle jeho moudrém přísloví něco bude. Pod víkem najdete základní výbavu party her a to přesýpací hodiny, kartičky a návod. Dřevěné kostičky se tam asi přimotaly z nějaké jiné hry.

Ne, tak budem potřebovat i ty kostičky, každý ze dvou týmů si zvolí jednu barvu. Karty rozložíte na stůl podle návodu a to tak, že uprostřed budou číslice, na jednom okraji témata a na druhém písmena. Přesýpací hodiny odpočítávají patnáct sekund, kdy vy a spoluhráči z týmu musíte vymýšlet slova na čtyři zadaná témata. Příslušné písmeno se pak ve vašem slově musí nacházet na prvním, druhém, třetím, nebo libovolně dalším místě. Týmy se střídají právě každých patnáct sekund. Vypadá to jednoduše že? V prvních tazích je to pohoda, slova budete nahazovat s elegancí a důvtipem. Kostičkami osadíte korektně uhodnutá slova. Spoluhráči budou okouzleni vašimi znalostmi. :) Ale pak přijde krize, no a když po dvou kolech nikdo nic dalšího nevymyslí, můžeme počítat body.

Heslo! Není hra se slovy, ale spíše s písmeny. Věřte mi, že až budete v paměti hledat chorobu, kde je na třetí pozici písmeno D, tak se zapotíte. Aha, vy už to máte?! A co takhle jídlo, ve kterém je na třetí pozici písmeno R? Ha! Klidně nám to napište do komentářů na facebooku. Co musím téhle hře vytknout, jsou nepraktické kartičky s bodováním, po prvním kole jsme je přestali používat a body zapisovali. 

Jinak je to ale originální a rychlá hra, kde občas překvapíte sami sebe tím, jaká slova máte ve své zásobě. Teď už ale naše odpolední párty pokračuje další hrou a já předávám slovo Yarkovi. Dneska je nějaký rozjařený, myslím, že se mu líbí servírka.

Petr

GANGSTER CITY

Město Gangster City se ocitá v beznadějné situaci plné kriminálníků. Komisař Čestmír Chytil potřebuje vaše skvělé dovednosti detektiva. Tohle prý není žádný laciný film (ani laciná hra) a práce četníka není legrace! ... To mají teda pravdu, legrace to není. Ale nepřebíhejme sledu událostí a raději nejprve otevřeme tu mini krabičku pro bystré hráče. Catch 'em all!

Cílem hry je jako první důkazy usvědčit svého podezřelého. Detektiv musí znát, kdo vraždil, kde, čím a z jakých pohnutek. Například ex-manželka, na veřejnosti, rukama, že jste nekoupil prášek do pečiva. To máme čtyři proměnné, každou s několika hodnotami, a můžeme se rovnou pustit do pátrání po správné kombinaci. K tomu vám stačí vybrat kartu jiného podezřelého z nabídky a nechat porovnat se svou kartou, kterou vy nevidíte, ale spoluhráči ano. Ti vám řeknou kolik důkazů je shodných, a to vám stačí k tomu, abyste po pár kolech uhádli jaké hodnoty jsou na kartě vašeho vraha. Mimochodem, k lepšímu přehledu pro spoluhráče slouží stojánek na kartu, který stojí pevně jak prezident Zeman u korunovačních klenotů.

Her na podobném principu je určitě nepočítaně, ovšem záměrně vyberu jednu od stejného distributora Granny - Sherlocka, kterou jsme již recenzovali dříve. Gangster City zcela vynechalo potřebu tužky a papíru, jelikož všechny údaje lze zaznamenat pomocí samotných karet. Bohužel, toto vylepšení mě "okradlo" o pocit detektivní práce, kde si užívám pokládáním správných otázek a zapisování jejich odpovědí.

Obě hry jsou velmi jednoduché, ale osekáním a ještě větším zjednodušením některých prvků se z Gangster City stala sterilizovaná nuda. Popravdě jsem se na tuto mini hru těšil, ale zatímco se Sherlock stává u nás doma často hrávanou hrou, vraždy v Gangster City zůstanou nejspíš navždy nevyřešené. F*ck 'em all! Předávám zpátky slovo Petrovi.

Yarek, the párek

TVAROHRÁTKY

Poslední hra dnešního slunečného odpoledne na zahrádce je novinka jménem Tvarohrátky. Asi se bude jednat o nějakou zábavu s tvarohem.

Servírka nám právě místo kuřecích křídel donesla vepřová žebírka s dotazem, jestli nám to nevadí. Vím že tohle patří spíše na Restu, ale musel jsem se s vámi, milí čtenáři, podělit.

Zpátky k naší tvarohové hře, krabička na mě působí spíše dětským dojmem a obsah je na tom podobně. Ale to je jen těmi ilustracemi, protože po přečtení pravidel mě napadá jediné srovnání - CORTEX.

Tvarohrátky jsou vlastně tři hry v jedné, z čehož mi jako hlavní a nejzajímavější přijde právě ta první. Jeden z hráčů vytáhne tajnou kartu a ostatní se rychle snaží zjistit, kterých barev a tvarů je na kartě nejvíce. Podle toho rukou označí jednu "kartu volby", na které je barva, tvar a nebo kombinace. Abyste pak nemuseli zdlouhavě přepočítávat, čeho je na obrázku nejvíce, na druhé straně karty je kompletní rozbor na jednotlivé tvary i barvy. Karty volby postupně ubývají a jakmile jich je na stole šest, kolo končí a můžete si sečíst body. Jak vidíte, ve hře není řádný tvaroh.

Ok, uznávám, Tvarohrátky asi nebudou tradiční ozdobou našich deskoherních posezení, jedná se opravdu spíše o dětskou hru. Yarek měl zase pravdu a teď si tady pochutnává na žebírkách, které dostal místo křidýlek. Ještě chvilku posedíme, zhodnotíme dnešní hry. Je to tak půl na půl, zatímco Denča byla z Hesla naprosto konsternovaná a nešetřila nadávkami, mně s Peťkou se hra líbila. Stejné je to i u zbylých dvou her, naše názory se různí, a tak zaslechnu pojmy jako deskoherní bahno a nebo naopak - neotřelá originální zábava. Pak aby se v tom člověk zorientoval.

Příští párty na jiném místě, s jinou partou, ale možná už v nové grafice? :)

Petr



Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku