extra - figurka DEATH DEALER

22.10.2017

V roce 1973 namaloval známý americký malíř a ilustrátor sci-fi a fantasy komiksů Frank Frazzeta (*1928) fantasy malbu zobrazující hrozivého válečníka na koni, s rohatou helmou, krvavou sekerou v ruce a štítem. Pojmenoval ji Death Dealer.

Od té doby se malba proslavila, a třeba v roce 1978 se stala motivem na hudebním albu Molly Hatchett. Vznikly produkty jako trička, hračky nebo figurky s tímto válečníkem. O 15 let později se Death Dealer dočkal svého románu "Prisoner of the Horned Helmet" od autora Jamese Silka.

Jednou větou: Postava jménem Gath získá od krásné čarodějky Cobry rohatou helmu ovlivněnou bohem smrti, která Gathovi uděluje božskou silu, ale taky se snaží ovládat jeho mysl a vůli. Poté vyšlo několik dalších románu a komiksů, až v roce 2007 přišel na svět komiks požehnaný od samotného tvůrce Franka Frazzety "Death Dealer: Shadows of Mirahan #6". Příběh vypráví o starověké zemi, kde proti sobě válčí dva národy v epické bitvě. Death Dealer se objeví na bojišti a rozdrtí obě strany. Ty se pak musí proti němu spojit v jednu alianci.
V průběhu roků vznikly na počest spousty figurek a sošek. A jednu takovou, vám exkluzivně tady na Deskologu ukážu.
Death Dealer Faux Bronze

Třicet pět centimetrů vysoká figurka Death Dealera v bronzové barvě, tentokrát bez koně, stojící na nohou, u kterých mu leží lebky jeho poražených nepřátel. V ruce drží pozvednutou sekeru a v druhé štít se symbolem opeřence. Na hlavě má nasazenou mocnou helmu s rohy.

Skalnatý výběžek posetý lebkami, na kterém neohroženě stojí Death Dealer, leží ještě na černém podstavci. Ten je vybaven podložkami proti poškrábání. Zespodu podstavce je pak uvedeno číslo kusu a podpis. Paže má magneticky oddělitelné, stejně jako podstavec od postavy. Váha celého díla je okolo 4. kilogramů.

Velmi kvalitní práce, s krásnými detaily. Je vyrobena z pevného materiálu polystone, nebo-li umělý kámen, který má vlastnosti být zpracován do nejmenších detailů, odolný proti poškrábání, a je nerozeznatelný od pravé bronzové verze.

Ano, jak už je uvedeno v názvu "Faux", se jedná samozřejmě o nepravý bronz. Kdyby jste měli přece jen zájem o pravý kov, připravte si z peněženky v přepočtu asi 80.000 lidových korun. Pro ty, kteří ještě nedostali výplatu je tu naštěstí levnější faux verze, která je i tak velmi limitovaná 350.kusy, a každý kus je označen sériovým číslem. Kdyby měl někdo opravdový zájem, připravte se na pořádné proclení a zdanění :) Aspoň se nemusíte bát, že vám přijde figurka poničená. Je bezpečně zabalená v elegantní černé vetší krabici a cestu z Ameriky jistě přežije. Nejsem si jisty, jestli se dostane na evropsky trh. V předprodeji jsem čekal na první várku půl roku a k volnému prodeji prakticky nezbyl kus.

Závěrečné hodnocení.
Pokud jste fanoušky Death Dealera a jeho božské síly, jednoznačně povinnost vlastnit tenhle skvost. Pokud nejste fanoušky, ale jste sběratelé figurek nebo prostě sběratelé pěkných věcí, doporučuji. Protože cena odpovídá kvalitě. Ať ji budete mít ve vitríně nebo na poličce či v kanceláři na stole, tato soška bude vypadat jako umělecké dílo.
Yarek, the Párek