recenze - DIVOČINA SEVERNÍ AMERIKY DELUXE

02.10.2022

Krásně barevná krabice s obrázky zvěře napovídá, že se dnes nebudete věnovat stavbě divů světa, ani se snažit rozházet co nejvíc liber za večeři s koněm. Budete se totiž snažit rozházet co nejvíc žaludů a nakoupit si za ně zvíře či rostlinu do vašeho ekosystému. 

Co se skrývá pod víkem? Místo je využito na maximum, vyjmenovávat všechny komponenty nemá smysl. Co vás bude zajímat především, jsou krásně zpracované karty druhů (zvířat a rostlin), přírodní měna - žaludy, žetony výzkumu, abyste mohli zachraňovat ohrožené druhy, tajný úkol, který budete plnit, karty speciálních akcí, tajemné obálky s číslem a desky hráčů. Ty jsou v Deluxe edici oboustranně ilustrované a v této variantě hry navíc také ještě s neoprenovou podložkou, sloužící jako centrální herní plán a úložiště. Připravte si dostatek místa, ve čtyřech hráčích je hra prostorově náročná a deska hráče na koleně není zrovna bezpečné řešení.

Cílem hry je sestavit fungující ekosystém, což ve hře znamená zaplnit svou hrací desku faunou a flórou vašeho výběru. Takže například aligátora se sněžným levhartem a lekníny - pokud jsou postupkou v barvě. Že nevíte, co to je? Na každé kartě druhu vás nejvíce bude zajímat její hodnota, tedy číslo dole uprostřed, v kombinaci s prostředím, což je symbol na levém okraji karty. Položit vosu vedle delfína či nepoložit? Inu pokud mají oba symbol pouště a stepi a jejich hodnota tvoří postupku (například 1,2), máte funkční ekosystém. Ten můžete dále vylepšovat a zvětšovat pomocí speciálních akcí, symbolů ohroženosti, žolíkem, kterým je prostředí bez číselné hodnoty a dalšími fígly. Pokud má vaše vosa označení 'klíčový druh', je pro daný ekosystém významným členem a přinese vám bodové výhody. Plníte zároveň také tajný, unikátní, úkol, který jste na začátku dostali. Ten může spočívat například v tom, že kdekoli na své herní desce musíte mít dvě karty s označením ohroženého druhu v diagonále. Proto musíte taktizovat jak při nákupu nových druhů, tak při jejich umisťování. 

Ve svém tahu můžete provádět dvě základní akce a to nákup a následné umístění karty druhu na svou desku hráče nebo využít speciální akce. Kdykoli ve svém tahu pak ještě můžete nakoupit zmíněného žolíka - kartu prostředí, kterých je poskrovnu a budete muset naspořit nekřesťanské množství žaludů na její koupi. Kooperovat zde v podstatě nemůžete a škodit jen minimálně a to například sebráním nebo spálením karty z dostupné nabídky, která se hodí jinému hráči. Snažíte se však hlavně poskládat co nejfunkčnější a nejlépe hodnocené postupky sfiřat a rostlin a budete u toho muset trochu přemýšlet. 'Ten rys stojí tři žaludy?! Ale orel nežije v řece... A stejně si ho vezmu, potřebuju zimní čtverku!' Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů zaplní celou svou hrací desku nebo pokud počítadlo času skončí na nule. To se může stát poměrně rychle, pokud využíváte speciální akce. Vyhodnocení je velmi přehledně sepsáno v pravidlech, sečtou se všechny body za splněné úkoly a vaše platné a největší ekosystémy do bodovací tabulky a je hotovo. 

Nemáte si s kým zahrát? Rádi plníte nebezpečné mise? Vytáhněte z krabice expediční deník a můžete začít sólo hru. Čeká zde na vás dvacet úkolů různé obtížnosti. Pokud si tedy vyberete jednu z těžších expedic, protože rádi hrajete Solitaire bez jednoho esa, tak například musíte dosáhnout sta bodů a založit konkrétní ekosystém. Velrybu s rododendronem napadeným mšicemi na Měsíci, ale jen pokud máte u sebe ručník a 3 jablka... Omluvte mě prosím, zasnila jsem se, samozřejmě jsme stále v Severní Americe, kde profesor Howell věnoval studentce Gwendolyn deník k promoci, aby do něj mohla psát své poznatky z terénu. A tak kromě přípravy hry, zvláštních pravidel a vašich úkolů každou expedici ještě provází její zápisky s obrázky a zajímavostmi z jejího výzkumu. Dozvíte se například, že Gwendolyn má ráda samolepky nebo jaký má význam opylování.

Každá expedice je jedinečná a lze ji zkoušet vícekrát. Pokud se vám nepodaří zničit kůrovce, co kůru kouše, skočte si prozatím zabojovat o Thunder Basin, kouknout se na vydry v řece nebo na pivko... A zkuste to znovu. Hru pro jednoho hráče kromě pravidel rozšiřují ještě speciální balíčky karet a to šest zapečetěných a tudíž lákavých obálek, v nichž najdete vždy po dvou párech nových druhů (dobíracích karet). Příprava trvá chviličku a hra se dá do půl hodiny zvládnout. Sólo hra je tedy hrou... Hrami ve hře a máte se opravdu na co těšit. 

Je čas vynést ortel. Hra je moc hezky zpracovaná, je zábavná a snadno pochopitelná z přehledně sepsaných pravidel plných velmi dobře zvolených příkladů. Zahrajete si ji v počtu od jednoho po čtyři hráče a ve všech variantách, ač se liší, si ji užijete. No a taky se něco dozvíte o fauně a flóře v Severní Americe, například pokud jste si mysleli, že ovce aljašská a ovce tlustorohá vypadají skoro stejně a žijí na horách... Pak jste si to mysleli správně.

Peťka


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5


Vrků vrků, bů, mek mek, hů, pět peněz a odebírat nás můžete na facebooku.